Sõnumitooja uuris, milliseid soodustusi saavad meie piirkonna noored ja pensionärid bussides ning rongides.
1. novembrist 2008 kehtestati Harju maakonna avalike liinide bussides tsoonipiletid. Harjumaa bussiliinidel on viis tsooni. Harjumaa Liinide hinnad viimasel ajal muutunud pole – ühe tsooni piires sõites tuleb osta 12kroonine pilet, tsoonipiiri ületus maksab 10 krooni. Nii ongi Kuusalust ja Loksalt, mis asuvad neljandas tsoonis, pilet Tallinnasse 42 krooni. Harjumaa Liinidega sõites pensionäridel ning noortel soodustusi pole.
SEBEga sõltub hind päevast
Kuusalust saab Tallinnasse ja tagasi sõita ka kaugbussiliinidega, mis sõidavad Tallinna ja Narva ning teiste linnade vahel. SEBE bussidega sõites saavad soodustust alla 26aastased noored ja üle 60aastased eakad. Noored saavad 10% hinnaalandust, laupäeviti 60 %. Eakad saavad 10 % soodsama pileti esmaspäeviti, reedeti, laupäeviti, pühapäeviti, 60 % teisipäeviti, kolmapäeviti ja neljapäeviti. Kõik piletihinnad on ümardatakse 5kroonise täpsusega. Nii maksab muidu 40kroonine pilet Kuusalust Tallinna 10 % soodustuse korral 35 krooni, 60% puhul 15 krooni.
Ühiskuukaartide hind tõusis
1. juulil tõusid Tallinna-Harjumaa ühiskuukaartide hinnad 15 krooni. 1. veebruaril otsustas Tallinna linn tõsta tallinlastele kuukaardi hinda 15 krooni võrra. Et viia hinnad vastavusse Tallinna linnavolikogu poolt kehtestatud hindadega, tõusidki juulis ühiskuukaartide hinnad. Ühiskuukaardi hind on arvestatud Tallinna 30 päeva ID-ekspresspileti ja Harjumaa vastava tsooni või tsoonide pileti summaarse hinnana, mis on vähendatud 20% võrra ja ümardatud 5ga lõppeva arvuni.
Varem maksis Harjumaa-Tallinna 1.-4. tsooni kuukaart, mis kehtib Kuusalu valla inimestele, 910 krooni, nüüd on see 925 krooni. 1. tsooni kuukaart maksab nüüd 445 krooni, 1.-2. tsooni kuukaart 605 krooni, 1.-3. tsooni kuukaart 765 krooni, 1.-5. tsooni kuukaart 1085 krooni.
Tallinna-Harjumaa ühiskuukaardid loodi 1. oktoobril 2009. aastal. Ühiskuupiletid on Harjumaa Liinidel välja töötatud koostöös Tallinna transpordiametiga ning nendega võib sõita ka linnaliinides (trollides, bussides ja trammides). Ühiskuukaarte kasutades tekib sõiduõigus kogu Harjumaa avaliku teeninduse (vastavalt tsoonile) ja Tallinna linna ühtse piletisüsteemi ühissõidukitega, kaasa arvatud ekspressbussid. Kaartide kehtivusaeg on üks kuu: esimesest kuupäevast viimase kuupäevani. Tallinna-Harjumaa kuukaart annab sõitjale õiguse nimetatud liinidel piiramatu arv kordi sõita kuu jooksul, mil kaart kehtib.
Tulenevalt mõlema osapoole huvist, pikendasid Tallinna transpordiamet ja MTÜ Ühistranspordikeskus Tallinna-Harjumaa ühiskuukaartide müügilepingut ühe aasta võrra, 30. juunini 2011. Ühiskuukaartide müügiarv moodustab üle ühe kolmandiku kõikidest MTÜ Harjumaa Ühistranspordikeskuse poolt müüdavatest kuukaartidest.
Hea uudis ühiskuukaartide juures on selle laiemad kasutusvõimalused, mõtlema paneb aga see, et Harjumaa Liinidel pole soodustusi ei üksikpiletite ega ka kuukaardi osas.
Rongipiletite hinnad
Tallinna transpordiamet on teinud koostööd ka Elektriraudteega, mille tulemusena on loodud sarnane ühiskuukaart, mis kehtib nii elektrirongides kui ka Tallinna ühistranspordis. Erinevus bussitranspordiga on selles, et kehtib ka 30päevane soodus-ühiskaart, mis sõltumata tsoonist on hinnalt 170 krooni odavam. Üksikpileti hinnad on pensionäridele sõltuvalt tsoonist 11-15 krooni.
Kokkuvõtvalt võib öelda, et ostes ühiskuupileti bussisõitudeks, on võimalik sellega sõita ka linnaliinides, kuid kahjuks pole Harjumaa Liinidel üksikpiletitel ega ka kuukaartidel mingeid soodustusi. Elektriraudtee 30päevase ühiskaardiga saab pensionär aga olulisi soodustusi.
Küsimusele, kas on utoopiline loota ühtset kuukaarti kogu Harjumaa ühistranspordile, vastati, et nii Elektriraudtee kui ka Tallinna transpordiamet arendavad mõtet luua tulevikus ühiskuukaart, mis kehtiks igasuguse Harjumaa ühistranspordiga sõites.