MARGUS MIIDLA Anija Lions-klubist: „20 aastat on väga pikk aeg.“

4522
Anija Lions-klubi asutajaliige MARGUS MIIDLA saab president ENN PUNGALT tänukirja.

Anija lõviklubi pidutses laupäeva, 1. oktoobri õhtul 20. aastapäeva puhul Kaunissaares, meenutati möödunut ja tehti tulevikuplaane, keerutati tantsu ansambli Smile saatel.

Anija Lions-klubi esimene ja ka praegune president Enn Pung meenutas avakõnes klubi saamislugu: „Tänaseks ette valmistades leidsin, et peaks rääkima mõnest olulisest kuupäevast ja näitama teile ajaloolisi materjale, mis mul on säilinud. Nimelt Tartu Lions-klubi 1990 septembris koostatud ja trükivalgust näinud lehte, kus oli nõuandeid, millest kasvas palju abi selleks, et julgesin ette võtta klubi moodustamise Anija ja Kehra piirkonnas. Võttes arvesse Baltikumi lions-liikumise kuraator Erkki Laine, Eesti piirkonna kuberneri Anti Oidsalu ja juba tegutsevate klubide presidentide soovitusi, kutsusin Anija Lions-klubi liikmeteks Kehra inimesi mitmelt elualalt. 20. detsembril 1990 kell 17 kogunes Kehras Jaama tänav 4 maja esimese korruse tuppa 25 inimest, et asutada Anija Lions-klubi. Põhikirja registreeris Harju maavalitsus oma korraldusega nr 57 24. jaanuaril 1991. Klubi liikmeks on sellest ajast jäänud üheksa inimest.“

Need 9 inimest on Enn Pung, Maire ja Rain Lahtmets, Ants ja Margus Miidla, Žanna Botvinkina, Paul Luškov, Tõnis Väli ja Vallo Veering.

Enn Pung jätkas: „Meie esimesteks õpetajateks said Arvo Metzmaa, Arved Siigur, Sigward Eriksson Rootsist. Vaderklubideks olid nõus olema LC Hallstahammar, LC Kolbäck ja LC Kvicksund. Miks ma ütlen, et olid nõus olema? Seetõttu, et need kolm klubi võtsid endale kohustuse tasuda rahvusvahelise Lions-klubide organisatsiooni peamajja USAs meie klubi sisseastumise ja esimese aasta liikmemaksu. Selleks panid Rootsi klubid Hallstahammari Spearbankeni  kontoris Anija klubi arvele 10 000 Rootsi krooni.“

Selle laenuks saadud raha tagasi teenimine oli värvikas lugu, mida meenutas üks asutajaliikmeid Margus Miidla: „Otsustati teha kivist laualippude aluseid ja need Rootsis maha müüa. Paekivitoodete tehasest sai tasuta kätte praagiks läinud väikesi graniiditükke, millest lihviti lipualused. Vardad tehti jämedast traadist, mille hankis Ants Miidla. Traat oli algselt keras, tuli sirgeks koolutada, juppideks lõigata, keermed otsa teha. Kusagil Tallinna tehases kroomiti need üle. Nõukogude aja viimases lõpus sai kõike veel kuidagi ärarääkimise meetodil ja eriti maksma ei pidanud.“

Alused ja vardad pandi kokku Margus Miidla tolleaegses töökohas, Kehra sovhoosi elektrikute ruumis, kuhu oli tõmmatud spetsiaalselt traadid, et vardad ilusasti püsti seisaks. Korra astunud  uksest sisse ka sovhoosi direktor, kellele aeti mingit udu selle kohta, mis toimub.

Iga lipualus kaalus umbes 300 grammi ja neid oli paarsada. Rootslased müüsid lipualused kähku maha ja küsisid lisa. Anija mehed polnud nõus juurde tegema, oli liiga keeruline ja võlg sai makstud.

Kaks korda juubelipidu
Klubi asutati pidulikult 28. septembril 1991. aastal. Nii ongi läinud, et 20. aastapäeva tähistati teist korda, pidu oli ka aasta tagasi.

1991. aastal allkirjastasid asutajaliikmed Kehra Tselluloosi- ja Paberitehase klubis rahvusvahelise Lions-klubide organisatsiooni välja antud  Charter-tunnistuse ning klubi sai ülemaailmselt tunnustatud. Tunnistuse pidulikul allkirjastamisel osalesid Eesti piirkonna kuberner Anti Oidsalu koos leedi Liivi, Baltikumi lions-liikumise kuraator Erkki Laine, Rootsi vaderklubide esindajad ja paljud Soome  kubernerid koos leedidega.

Möödunud laupäeval olid klubi juubeli puhul õnnitlema tulnud Eesti piirkonna esimene asekuberner Andres Lukin koos leedi Ellega. Andres Lukin tunnustas klubi pikaajalise ja sisuka tegevuse eest ning ütles, et Anija klubi on paljudele noorematele klubidele eeskujuks. Lions-liikumise deviis on „We Serve“ (Me aitame). Anija klubi on seda oma tegutsemisaja jooksul tõhusalt teinud.

Eesti piirkonna 3. tsooni nimel tervitas selle esimees Raivo Kokser, kes andis edasi ka  Laagri Lions-klubi tervitused.

Kõnede vahel mängis Rulli-Magnetic, milles teeb kaasa ka klubi liige Ain Trolla. Silmarõõmu pakkus tantsuklubi Figuret oma väikeste ja suurte tantsijatega.
Sõna võttis veel leedi Ilme Haavalo, kes tänas lõvisid selle abi eest, mida on nende perele osutatud just nimelt tööga. Tuldud ja tehtud, mis vaja.
Tänutäheks tõmbas ta  mõned lõbusad lõõtsalood.

President Enn Pung jagas klubi aktiivsematele liikmetele  tänukirju. Loeti ette saabunud õnnitlused. Tänutundes meenutati igavikku lahkunud klubiliikmeid Mati Vahtramäed ja Heldur Raja.

Kevadballid meediakärata
Õhtu naelaks kujunes Margus Miidla kokku pandud slaidi­programm, mis aitas möödunut meenutada. Ta tõdes, et 20 aastat on väga pikk aeg. Alguses polnud kodudes arvuteid, puudusid mobiiltelefonid, polnud saanud välismaal käia.

Tohutu hulk tunde on 20. aastaga tehtud metsatööd, et teenida raha kellegi abistamiseks või hoida käigus Kehra ümbruse suusarajad. Kohalik rahvas teab klubiliikmeid ilmselt kõige paremini igasuviste kodukandi päevade ajal korraldatud õnnelooside järgi, peavõiduks tavaliselt jalgrattad. On toetatud ansambel Xilofono esinemisi ja välissõite. Osaletud Kehra raudteejaama koristustalgutel. Klubi algusaastate suurim võit oli kindlasti vähihaige tütarlapse Anneli elule tagasi aitamine.

Lions-liikumine on vabatahtlik abistamine nii raha kui tööga, mida tehakse oma igapäevatöö kõrval. Üleriigilistel kevadballidel antakse mõnele lastekodule või abivajavatele rahasummad pidulikult üle. Ja tunnustatakse ükseteise tegemisi isekeskis. Meediat neile sündmustele ei kutsuta.

Klubi jagab alates 1994. aastast tunnustust Anija valla Aasta Inimese tiitliga neile, kes on oma tegemistega midagi tähelepanuväärset korda saatnud. Seni on tiitli pälvinud 16 inimest teenekatest meditsiinitöötajatest kuni uppuja elu päästnud koolipoisini.

Anija lõviklubi viimases Aja Lehes, mille kõik 98 numbrit on toimetanud Rain Lahtmets, kirjutab leedi Tiina Trolla leedide kevadisest kudumisprojektist. Nii 2009. aasta kevadel kui ka tänavu kudusid nad Ida-Tallinna Keskhaigla vastsündinute osakonnale enneaegsete beebide jaoks villaseid tekke, jakke, susse ja mütse.

Selle nädala laupäeval, 8. oktoobril on järjekordne heateo päev, kui kõik Lions-klubid teevad midagi oma kodukoha heaks. Anija Lions-klubil on kavas võtta kirved ja saed ning minna Kehra Ülejõe metsa, et järjekordselt puhastada sealsed jalg- ja suusarajad tuule ning lumega maha murdunud puudest.

Eelmine artikkelKonflikt seltskonnas
Järgmine artikkelPolitseinik KAISA KAJO: „Ootamatult palju alaealisi liikus öösel ringi.“