Kaugtöökeskused tulevad ka Kuusallu ja Kolka.
5. augustil kell 18 on Kõnnu külamajas kaugtöökeskuse avamine. MTÜ Lahemaa Kaugtöö- ja Koolituskeskused on selle jaoks majas ühe toa ära remontinud, koostöös Kõnnu külaseltsiga loodetakse ka teised toad korda teha.
„Praegu on probleem selles, et aknad on vanad ja majas ei ole vett. Oleme Kuusalu vallavalitsusega arutanud, kuidas kulusid ära jagada. Selle aasta eelarvest enam raha ei saa. Kaugtöökeskuse toa aknad vahetame aga kindlasti ära, kuigi kogu maja aknad vajavad vahetust. Lahendada tuleb ka kütte küsimus ja liituda valveteenusega,“ rääkis MTÜ Lahemaa Kaugtöö- ja Koolituskeskused juhatuse liige, Kalme küla elanik Kadri Seeder.
Kõnnu kaugtöökeskuse avamisel on plaanis tänada abistajaid, rääkida kaugtöökeskuse plaanidest ja kasutustingimustest ning augustis toimuvast müügikoolitusest.
„Kaugtöökeskus pole sama, mis avatud internetipunkt. See hakkab toimima liikmelisuse baasil ja kasutajal peab olema kasutusleping. Kuna meil palgalist administraatorit ei ole ja keskus toimib iseteenindavana, siis turvalisuse ja tehnika toimimise pärast peavad kasutajad teada olema,“ ütles Kadri Seeder.
Valmis on ka Kuusalu kaugtöökeskus ABF Balticu endistest kontoriruumides, kuid avamiskuupäev pole veel paigas. Kaugtöökeskuse vastu on huvi ka Kolga inimestel.
„Oleme vallaga rääkinud ja saaksime Kolgas pensionäride päevakeskuses ühe toa. Huvilisi on aga rohkem, kui see ruum välja kannataks. Praegu püüame MTÜga Õnne Maja renoveerida vana vallamaja. LEADERist on projekt läbi läinud, nüüd ootame PRIAst vastust. Kuna toetusmeetmete summad on piiratud, tuleb projekteerimise raha ühest kohast ja renoveerimise rahad ka erinevate projektide alt, mis teeb asja keeruliseks ja venitab protsessi. Ehitustöödega saame pihta hakata, kui PRIA on otsuse teinud, see juhtub kõige varem septembri lõpus. Kolka tuleks multifunktsionaalne keskus, mille üks majatiib oleks kaugtöökeskuse käes,“ jutustas Kadri Seeder.
Kaugtöökeskuste mõte on luua kvaliteetne internetiühendus ja töötervishoiunõuetele vastavad töötamiskohad kodude läheduses – et ei peaks iga päev sõitma pealinna tööle, kulutama aega ja raha, vaid kokkuleppel tööandjaga võiks tööülesandeid täita linnakontorisse minemata. Keskusi saaksid kasutada ka juba kodus töötavad inimesed.
„Inimesed jagunevad mitmeks – mõnel on kodus lärm ja möll ning ei saa tööle keskenduda ja tahab vaikust, mõni töötab kogu aeg üksi kodus ja tahab ka suhelda. Kaugtöökeskus saab nii rahulikult süveneda kui teiste omasugustega suhelda,“ rääkis Kadri Seeder.
Interneti-, rendi- ja elektriarved jagavad kaugtöökeskuse kasutajad omavahel ära.
„Kõnnus laiendame WiFi üle terve külamaja ja külaplatsi, nii et seda saavad vabalt kasutada kõik huvilised. Samuti tegime ühes külamaja toas remondi, vastutasuks ei võta külaselts meilt renti. Kuusalus on tasu suurem, kuna ruumid kuuluvad eraomanikule ja peab üüri maksma. Kui mitme peale ära jagada, pole kulud suured, eriti kui panna võrdluseks kokkuhoitud aeg ja kütusekulu linna sõidul,“ lausus Kadri Seeder. „Võtmesõna on paindlikkus – töökohta saab rentida tööpäeva kaupa, see tähendab, et ei pea maksma kogu kontori eest ja kogu kuu ulatuses, vaid täpselt nende päevade eest, millal töökohta kasutatakse. Lisaks töökoha rendile pakume ka tuge riist- ja tarkvara hooldusel ning nõustame, kuidas oma e-maili liiklust, kontori ja mobiiltelefone, elektroonilisi kalendreid, dokumendihoidlaid jms otstarbekalt seadistada, et töö tegemine oleks turvaline ja sujuks tõrgeteta.“
Tasuta müügikoolitus
16. – 18. augustil korraldab Lahemaa Kaugtöö- ja Koolituskeskused Kuusalu Tööstuspargis koolituse „Müügi alused“. Kadri Seederi sõnul ei õpetata seal robotite tööd, vaid taktikalist-loomingulist müüki.
Kadri Seeder ütles, et koolituselt võib saada soovituse või isegi tööpakkumise: „Müügi aluste koolitus annab ülevaate müügitöö olemusest, müügitaktikatest ning praktilistest tehnikatest. Eraldi räägime müügist majanduslanguse tingimustes. Koolitus lõpeb eksami ja diplomeerimisega, mis on heaks infoks tööandjale ja tõstab osalejate konkurentsivõimet tööturul. Parimatele lõpetajatele tehakse tööpakkumine. Müügitöö on üks väga reaalne võimalus saada kodu lähedal paindlikus vormis tööd. Häid müügiinimesi on kogu aeg puudu. Millegipärast on inimestel müügitöö osas palju eelarvamusi. Müügitöid on samas väga erinevaid. Tegelikult on piirkonna identiteedi ja maine kujundamine mingis mõttes müügitöö. Tööturul osalemine on enda müümine, mida samuti kõigil vaja läheb.“
Müügikoolitusel saab tasuta osaleda, kuid kohtade arv on piiratud ja osalemine on konkursi korras. Lisainfot saab küsida aadressilt agne@abfbaltic.ee.
MTÜl on edaspidi plaanis teha veel koolitusi. Kavatsetakse rääkida oma ettevõtluse alustamisest, teha keelekoolitusi ning täiendada arvuti ning interneti kasutamise oskusi.