Justiitsministeerium saatis möödunud nädalal Kuusalu vallavanemale ja volikogu esimehele kirja pealkirjaga „Tähelepanu juhtimine.“
Kuusalu volikogu 9liikmeline opositsioon palus justiitsministeeriumil algatada järelevalve 18. detsembri volikoguistungil toimunud umbusalduste avaldamise ja Kuusalu vallavanema valimise ning 31. detsembri istungil vallavanemale töötasu ja volikogu liikmetele hüvituse määramise otsuste üle. Opositsioon oli seisukohal, et volikogu otsus Urmas Kirtsi vallavanemaks valimise kohta tuleb tunnistada kehtetuks. Volikogu 18. detsembri istungi päevakorras oli vallavanema asendaja valimine, uus koalitsioon muutis selle vallavanema valimiseks. Kohaliku omavalitsuse korralduse seadus näeb ette, et volikogu istungi kutses tuleb ära märkida arutusele tulevad küsimused, kutse tuleb saata vähemalt neli päeva enne istungit. Volikogu arutab kutses märgitud küsimusi.
Umbusalduste avaldamise kohta on justiitsministeeriumi kirjas öeldud, et tegu on poliitilise otsusega, mis ei pea tuginema konkreetsetele umb-
usaldatavatele etteheidetavatele tegudele või tegevusetusele.
Vallavanema valimise kohta on kirjutatud, et seadus ei luba asendada päevakorras vallavanema asendaja valimist vallavanema valimisega. Kuid istungil osalesid kõik volinikud ning vallavanem valiti 10 poolthäälega ehk otsustamiseks vajaliku häälteenamusega. Kuna päevakorrapunkti asendamine ei mõjutanud asja otsustamist ehk konkreetse isiku valimist, pole põhjust arvata, et vallavanema valimine oleks järgmisel istungil olnud teistsuguse tulemusega, ei pea justiitsministeerium haldusjärelevalve algatamist otstarbekaks.
Töötasu ja hüvitiste määramise kohta kirjutab ministeerium samuti, et ei pea järelevalvet otstarbekaks. Vallavanem osales enda töötasu hääletamises, ent kui ta oleks jätnud hääletamata, oleks sama otsus vastu võetud ikkagi poolthäälte enamusega. Oli toimingupiirangu rikkumine, taotluse esitajatel on korruptsioonikahtluse korral võimalik pöörduda politsei- ja piirivalveameti poole. Volikoguliikmete hüvitise määramine on üldakt ja selle õiguspärasuse hindamine pole justiitsministeeriumi pädevuses.
Kirjas on öeldud: „Avaldame lootust, et Kuusalu vallavalitsus ja volikogu analüüsivad tekkinud olukorda ning teevad endast oleneva hoidumaks menetluslikust rikkumisest päevakorra muutmiseks. Ühtlasi rõhutame, et korruptsiooniriskide vältimine ja omavalitsuste otsuste läbipaistvus on riigi vaates tervikuna äärmiselt olulised.“