Kolga lähedal Hunditurul räägiti kolmel päeval tervisest, looduslähedastest eluviisidest, enda ja teiste aitamisest.
Suvemessi peakorraldaja KATRIN LELLEP lõi kongi ja teatas uute loengute algamisest.
MTÜ Õnne Maja korraldas 13.-15. augustil Uuri külas Hundituru talus suvemessi, mida on lubatud rahaliselt toetada LEADER programmist. MTÜ Arenduskoda hindamiskomisjon ja juhatus kinnitasid mitu kuud tagasi messile „Looduslik ja loomulik” eraldatavaks summaks 107 136 krooni.
Hundituru perenaine ja peakorraldaja Katrin Lellepi hinnangul läks mess korda: „Jäin väga rahule, õhkkond oli mõnus, külastajad armsad. Vastukajad on olnud head ja juba lubasin, et teen järgmisel aastal uuesti.”
Kuigi arvet ei jõutud pidada, ütles ta, et kolme päeva jooksul käis Hunditurul loenguid kuulamas rohkem kui 300 inimest, neist umbes kolmandik olid siinsest ümbruskonnast. Kuulati kümneid loenguid, osalemine oli tasuta. Kokku oli registreeritud 27 loodustoodete müüjat või töötuba.
Samas tõdes Katrin Lellep, et asjaajamine käib PRIAs pikalt ning sealt ei ole tulnud lõplikku otsust, kas lubatud toetusraha antakse. Et mess läbi viia, võttis Õnne Maja laenu ning peakorraldaja andis kulude katteks ka enda sääste. LEADER programmi nõue on, et enne tuleb projekt oma kuludega ellu viia, rahastatakse tagantjärele.
Reede õhtul külastasid loenguid ka Silvi ja Mati Mäits Kuusalust. Mati Mäits rääkis, et läks messile, kuna tunneb Katrin Lellepit: „Muljed messist on positiivsed, kuid kohalikku rahvast oleks võinud olla rohkem. Kuulasime abikaasaga erinevaid loenguid. Mina tahtsin ravimtaimedest rohkem teadmisi ja sain ka – nii korjamise kui kasutamise kohta. Näiteks selgus, et viimane aeg on korjata verd puhastavaks ning tugevdavaks teeks nõgesevõrseid ja raudrohu õisikuid. Peagi hakkavad raudrohu õied närtsima.”
Tiiu Kruusi Kuusalust: „Olen pensionär, kuid aias on suvel pidevalt palju tegemist. Kui messist kuulsin, otsustasin, et siis võtan vabad päevad ja olen seal. Näidati väga huvitavaid filme ning tutvustati hoopis uudseid seisukohti. Kui inimesed saavad rohkem teada, muudab see nende mõttemaailma ja suhtumist. On, mille üle kodus järele mõelda. Rõõmu teeb see, et siin on palju noori, nemad viivad elu edasi.”
Lea Ojamäe Hirvlist kommenteeris, et juba vähese ajaga tekkis tal hea tunne: „See projektiraha läheb raudselt asja ette. Messil kogeb palju positiivset, see aitab edasi tegutseda.”
Ille Triisberg Kuusalust tegeleb massaažiga, töötab Tallinnas, aga vastuvõtt toimub kord nädalas ka Kuusalu koolimaja meditsiinikabinetis: „Suvel saan sinna kutsuda Kuusalu teisi elanikke, kuid kooli ajal on mu kliendid peamiselt õpetajad – teen neile pea- ja kaelamassaaži, et võtta maha kaela- ning näiteks ka silmapingeid. Katrin Lellep on oma kodus varemgi sarnaseid väiksemaid kokkusaamisi teinud, aga need pole olnud laiale ringile. Inimestele on infot vaja, et saada või jääda terveks.”
Kohalikest abistajatest esines loenguga Tiia Kuusik Kuusalust, tema tutvustas, kuidas aidata inimesi Rännaku meetodiga. Katrin Lellep kõneles energiaväljast, näiteks ka sellest, kuidas lihtsate vahenditega vähendada valu või ärevustunnet.
Kadi Padar Kolgakülast tutvustas soovijaile PSYCH-K meetodit – mil moel kiiresti muuta alateadvusesse juurdunud mustreid: „Tavaliselt tulevad inimesed minu jutule Kuusalu tervisekeskusesse sooviga saada massaaži. Kuid lihaspinge või haigus ei teki iseenesest. Et aidata, on vaja teada nende algpõhjust ja seda muuta. Vestlen, uurin ning peale tavapärase massaaži kasutan ka muid tervendamistehnikaid.”