
ILMA KALJUSTE
25. märts 1949. Oli ilus kevadine päev, päike paistis. Oli reede, paastumaarjapäev ja kevadine koolivaheaeg. Olin siis 12aastane. Elasime Anija vallas Vikipalu külas Arupere talus. Isa oli talu ostnud 1938. aastal oma suurele, seitsmelapselisele perele, et lastel ei tuleks võõraid teenida, vaid saaksid töötada oma kodutalus. Ei tea, kas mõjus see, et kolimise päev oli 13 ja reede või mis, aga saime seal elada vaid veidi üle 10 aasta.
Selle päeva hommik oli tavaline, miski ei kuulutanud kurja, kuni kella 10 paiku tuli meile jooksuga naabertalu peretütar Tiiu. Keegi oli neile teatanud, et Kehras seisab pikk ešelon kaubavaguneid ja küüditatakse inimesi, oleks õigem kodust mõneks päevaks ära minna. Meie noored – vend Valter oma naise ja kahe väikese lapsega – sõitsidki hobusega ämma juurde Ülejõe külla. Isa, ema ja mina jäime aga koju. Isa oli astmahaige, juba mitu aastat ei võtnud ta talutöödest osa. Ja olid ju loomad laudas ning ega kodugi saanud üksi jätta. Ema arvas, et kes neid vanu ja mind, lapsukest, ikka ära viib. Ta hakkas ruttu leiba sõtkuma, leivatainas hapnes astjas, et saaks kerkima ja küpsema. Leivad olid puhta rätiku all jahtumas, kui kella kahe paiku pärast lõunat nad tulidki.
Olid kaks sõdurit, üks kõrgem ülemus, eraisikuid üks või kaks ja küüdimees hobusega, sest teed olid lumesulamise tõttu lagunemas ning auto jäetud Piibe maanteele. Olime muidugi hirmus ehmunud, kui loeti ette otsus, et meid on kulaklikel põhjustel määratud eluks ajaks Siberisse asumisele. Isa püüdis vastu väita, et mis kulakud nüüd meie, pole elu seeski teenijaid ega sulaseid pidanud ja kas on mõtet teda, haiget inimest, sinna surema viia, lasku jääda kodumaa mulda. Aga käsk on käsk ja hakake bõstro-bõstro asju kokku panema.
Aega lubati kaks tundi. Siis ütles ema, et ei lähe kusagile enne, kui on loomad ära söötnud, ning hakkas laudakasukat selga ajama. Ei jäänudki ohvitseril muud üle, kui minna lauda juurde kaasa, kuni ema loomi söötis ja jootis. Mida võis küll vaese ema süda tunda, teades, et see on viimane kord, kui näeb oma lehmi, keda ta on ise vasikast kasvatanud? Lammastel oli palju tallesid ja kaks suurt siga olid sulus, kanad ja haned, kelle sulgedest pidi nüüd minule hakkama patju tegemas, sest eelmine õde oli jaanuaris abiellunud ja oma kaasavara kätte saanud. Seal ta siis nuttis ja kallistas oma loomi, seni pidin mina mõned asjad pakki panema.
Mida minagi oskasin, jooksin toast tuppa, püssimees ikka kannul. Aga meie küüdimees, õigemini küüdinaine, kes oli ingerlane ja ise mitu asumisele saatmist üle elanud, pakkis meile tekke, patju, voodipesu ja sooje üleriideid. Ka mingeid tööriistu, samuti sae ning kirve. Isegi õmblusmasina pakkis patjade vahele teki sisse. Sellest saigi seal kaugel meie toitja. Sahvrist ämbri sisse soolapekki, kuigipalju kuivaineid ning ahjutäis veel sooje leibu. Olimegi valmis. Isale aidati kasukas selga ja ree peale kompsude juurde istuma.
Millegipärast ei mäleta ma üldse, kuidas me autoni jõudsime, kas läksime kogu tee jala või saime ka reel istuda. Auto peale ronimist mäletan ma küll. Ema arvas kogu aeg, et see on üks suur eksitus, küllap viiakse vallamajja ja lastakse siis koju tagasi. Või rääkis ta seda meie lohutuseks.
Autoga sõideti Anija meierei juurde, saime aru, et tuldi vend Rivaldi järele. Kui Rivaldi naine tema asju pakkis, küsis ohvitser, kes see on. Rivald vastas, et minu naine. Nad olid kolm kuud tagasi abiellunud, kuid naine oli veel endise perekonnanimega ja teda polnud väljasaatmisele mõeldute nimekirjas. Öeldi, et mees ja naine on üks pere, tuleb kaasa. Nüüd olime juba viiekesi. Kui meid Kehrasse viidi ja topiti juba niigi täis kaubavagunisse, saime aru, et mingit eksitust olla ei saa ning siit me enam ei pääse.
Vagun oli umbne, õhku hingamiseks polnud. Narid olid inimesi täis, meie pidime endid sisse seadma nari alla. Vagunis oli väikeseid lapsi, nad karjusid, inimesed ohkasid ja halasid, oli kohutav. Ma ei mäleta, kas ema nuttis, aga talle oli suureks kergenduseks, et meiega olid nüüd Rivaldi ja Ursula näol noored tööealised inimesed, kelleta meie elu Siberis oleks olnud mõeldamatu. Siis me veel ei teadnud, et matame isa kümme päeva pärast kohale jõudmist.
Selles umbses pimedas vagunis olime kuni pühapäeva hommikuni, mil veel üks veoauto ukse alla sõitis ja küsiti, kas Toometid on siin. Autol oli vend Valtri pere. Kuuldes, et meid on ära viidud, tulid nad ise end üles andma. Õnneks lubati neil veel kodus käia ja asju kaasa pakkida. Külarahvas ja valvurid, kes olid jäetud talu valvama, olid juba kobedamad asjad ära vedanud. Siis selgus, et vagun on nii täis, et ühtegi inimest enam juurde ei mahu. Meid kamandati auto kasti ja sõidutati päris tühja vagunisse, kus me siis ühe otsa koos pika nariga ära hõivasime. Meie pere oli siis juba üheksaliikmeline. Hiljem toodi sinna veel mitu perekonda, võeti vähemaks liiga täistopitud vagunitest.
Pühapäeva päeval kell kolmveerand kaks vagun nõksatas järsku ja ešelon hakkas liikuma. Akende – kui neid üldse sai akendeks nimetada – luugid olid kinni, vagunis oli peaaegu täiesti pime. Meie, lapsed, turnisime kastide peal ja püüdsime välja piiluda. Nägin, kuidas rong sõitis üle jõe, siis viskasin ennast narile pikali. Algas raske kahenädalane sõit tundmatusse. Mäletan, et isa jutustas siis oma noorepõlve unenägu, kuidas päike loojus idas. Ta seletas seda oma elupäikesega, mis pidi loojuma just seal, kuhu rong täie kiirusega vuras. Ja ta ei eksinud.
Öösel ületasime Eesti piiri. Aknaluugid tehti lahti ja saime näha seda paljukiidetud Venemaad, muidugi niipalju, kui see meile raudteeni kätte paistis. Vagunis oli kummaski otsas väike raudahi, mis meile sooja andis ja midagi sai selle peal ka keeta. Üks kord päevas saime ka sooja kroonutoitu. Rong peatus kusagil jaamas, uksed tõmmati raginal lahti ja paar inimest ämbritega võisid minna suppi, peamiselt hapukapsasuppi, ja hirsiputru tooma, muidugi ikka püssimehe saatel. Tavaliselt üks kord päevas kusagil lagedal väljal peatus rong veel, et meid kõiki vagunist välja asjale ajada. See oli väga alandav ja kole toiming. Meil oli vagunis selleks otstarbeks ka ämber, mida varjas vana tekk.
Nii kestis meie sõit, kuni 9. aprillil, laupäeval, jõudsime hommikul Abakani jaama. Rong sõitis kõrvalteele, meid kästi riidesse panna ja koos kompsudega välja tulla. Seal oli siis see niinimetatud orjaturg, kus kolhooside-sovhooside esindajad tulid endale tööjõudu valima. See kestis peaaegu õhtuni välja. Arvatavasti peeti meie üle ka rehnutti ja pandi kirja, kes kuhu läheb, et komandant oskaks lähemate päevade jooksul üles otsida. Meid rabati üsna ruttu ära, sest vennad olid ju noored, peale kolmekümne mehed. Meie perega palus kaasa ka üks naine kaheksakuuse lapsega, sest temal polnud kedagi toetajat, mees oli vangis.
Sõita tuli umbes 80-90 kilomeetrit, et jõuda kolhoosi. Sõitsime lahtise veoauto kastis peaaegu öö läbi, ikka mäest üles ja mäest alla. Raputas hirmsasti ja kartsime, et auto läheb ümber. Tundus, et teel ei tulegi lõppu. Vahepeal magasin, pea ema kasuka hõlma all. Kella nelja ajal vastu hommikut jõudsime Minussinski rajooni Tigritski külla. Viidi ühe üsna suure maja ette, kuid selgus, et maja oli külm, polnud muid küttekoldeid peale suure vene ahju. Külanõukogu esimees, kes elas kõrvalmajas, käskis autojuhil sõita kellegi Leena juurde, et saaksime seal esimese öö ära magada. Leena elamine oli väike, ainult tuba ja köök, aga laitmatult puhas. Toa põrand oli helevalgeks küüritud ja triibulised põrandariided peal. Magasime selle öö tema juures põrandal.
Pühapäeva hommikul tuli arst, sest nelja-aastane vennatütar oli tee peal raskelt haigeks jäänud – kopsupõletikku. Ta viidi kohe koos emaga haiglasse. Siis tundis arst huvi, mis vanaisal viga on. Ütlesime, et tal on astma, väga raske on hingata. Arst käskis ka temal haiglasse tulla. Seal umbses palatis hakkas isal veel halvem, kuni lõi ka kopsupõletiku ning 19. aprillil ta suri. Vennad tegid isale ilusa valge hööveldatud laudadest kirstu, laudu andis kolhoos, ja matsime ta siis esimese eestlasena Siberi mulda.
Meie saime endale elamiseks endise kulaku maja, kolmetoalise. Vennad tegid kohe igasse tuppa pliidi. Pesime aknaid ja puhastasime maja ning kolisime paari päeva pärast sisse. Pärast isa matuseid jäin ka mina kõrgesse palavikku, hiljem selgus, et sarlakitesse. Jäin kõhnaks ja kahvatuks, söögiisu polnud üldse. Ema vahetas mõned padjad ja linad, et minu jaoks piima ja mune saada. Pikkamööda tervenesin ja kosusin. Ees ootas kaheksa aastat elu võõral kaugel maal.
ILMA KALJUSTE jõudis tagasi Eestisse 2. juunil 1957. aastal koos abikaasa Avoga, kelle pere oli samuti Eestist külmale maale küüditatud. Nad oli abiellunud Znamenka külanõukogus paar kuud enne kodumaale naasmist. Elama asuti Kehrasse. Esialgu töötas Ilma Kaljuste Kehra raudteejaamas pöörmeseadjana, seejärel raamatukaupluses. Pärast laste sündi oli õmbleja Raasiku, siis Kehra ateljees. Hiljem töötas kuni pensionile jäämiseni taas raamatukaupluses müüjana. Alates 2005. aastast elab praegu 86aastane Ilma Kaljuste oma lapsepõlvekodus Vikipalu külas Aruperes, kuhu koos abikaasaga ehitati vana talumaja vundamendile uus maja.