MARIA ANTONS-VALNER teeb tellimuse peale luuletusi

4330
MARIA ANTONS-VALNER ja tema kuus last: ANU, VALDO, ELLI, ema süles on ELSA ning VELLO ja ANTS.

Kevadel andis Parksi küla elanik MARIA ANTONS-VALNER Hooandja abil välja oma esimese luuleraamatu.

Kel sobiv luuletus jõuluvanale esitamiseks veel leidmata või tahab soovitada teistele uusi salme, võib vahvaid värsse leida Kuusalu vallas elava Maria Antons-Valneri Facebooki-seinalt. Ta postitas detsembri alguses sinna üle 40 luuletuse, märkides: „Sõprade soove arvestades – siin on paras ports jõululuuletusi nii lastele kui täiskasvanutele. Loodan, et on kinkide saamisel abiks.“
Pealkirjad kõnelevad enda eest: „Beibe jõululuuletus“, „Jalgpalluri jõululuuletus“, „Jõulunaine“, „Jõulusoov õpetajale“, „Mida ma soovin…“. On ka meeleheitel koduperenaise, töönarkomaani, pahura pubeka, loomasõprade, laiskvorsti, päkapikkude ja paljude teiste tegelaste jõululuuletused humoorikas võtmes.
Autor ütleb, et luuletamine on tema jaoks suur lust. Kui hea mõte pähe tuleb, kirjutab kas või ostutšekkide peale üles, et meelest ära ei läheks. Arvutis on tal praeguseks umbes 400 lasteluuletust ja 200 sellist, mis mõeldud täiskasvanutele.
Kiiu lasteaia avamispeo aktust alustati Maria Antons-Valnerilt tellitud luuletusega uutest rühmanimedest. Tema loomingut on Kuusalu ning Kolga kandis ette kantud koolide ja lasteaedade mitmetel pidudel, laste ja ka täiskasvanute sünnipäevadel ning muudel perekondlikel tähtpäevadel.
Sageli tulevad tal tellitud luuletuse puhul esmalt pähe puäntlikud lõpuriimid ehk kirjutab otsekui tagurpidi, muud salmid sünnivad sinna juurde.
Kõige esimesed luuletused kirjutas 9aastaselt, palju ka 13aastasena, aga need pole säilinud. Tema luuletusi on avaldanud ajakirjad Mesimumm ja Hea Laps, mille peatoimetaja on Leelo Tungal, kel­le  toetav tagasiside andis julgust oma raamatu tegemiseks.
„Valge ja must“, „Must ja valge“
Praegu on raamatupoodides saadaval Maria Antons-Valneri luuleraamat, millel on kaks poolt, üks mõeldud lasteaiapõnnidele koos piltidega, mida saab värvida, ja teine veidi suurematele lastele. Kuna raamatul on otsekui kaks esikaant, kannab see kaht nime – ühel pool on esikaanel „Valge ja must“ ning teisel pool „Must ja valge“.
Raamatu idee andis Kolga lasteaia direktor Kaja Martinson, kes soovitas osaleda kirjastuse Hea Tegu projektis. Teine tuttav pakkus, et raha trükkimiseks võiks taotleda internetis Hooandja kaudu. Kolmas utsitas, et pangu paika kindel aeg, millal peab raamatu materjal olema koos. Kunstnik on Marleen Eino, temagi leiti sõbranna kaudu. Raamatu toimetas ja küljendas kirjastus Hea Tegu.
Annetusportaali Hooandja abil antakse taotlejale toetusraha siis, kui annetajatelt saab soovitud summa kokku. Maria Antons-Valner küsis 500-600 eurot, kogunes 632 eurot. Annetasid umbes 15 inimest, oli tuttavaid ja ka võõraid.
Kuue lapse ema
Maria Antons-Valner elab koos abikaasa Tom Valneri ja kuue lapsega Parksi külas Kaeraaia talus. Nende uus kodu on ehitatud vanemate endise suvila, hilisema elumaja kõrvale. Tom Valner valiti hiljuti Parksi külavanemaks.
Kaeraaiale koliti 2003. aastal, siis oli poeg Vello aastavanune. Nüüd on peres veel Ants, Anu, Elli, Valdo ja viiekuune Elsa. Vello, Ants ja Anu õpivad Kuusalu keskkoolis, Elli ja Valdo käivad Kolga lasteaias.
Nende ema kiidab, et suure pere elu pakub palju rõõmu. Noorena teatas ta töökaaslastele, et ei taha üldse lapsi, siis aga sai Tomiga kokku ning elu on kujunenud vastupidiseks.
Metsade keskel on hea ja rahulik elada, kinnitab ta: „Vahel on küll libedad teed ja pime, pole elektrit, aga rahu, vaikus ja turvalisus  kaaluvad selle üles.“
Maria Antons-Valner jutustab, et on naeru-usku: naer on tervislik, seda eriti, kui naerda iseenda üle. Facebooki lisab ta pidevalt nalju oma laste suust. Teiseks peab ta oluliseks rääkimist, just tunnete ja mõtete osas, mitte loba ega kuulujutte.
Kolmandaks rõhutab, et on ka metsavana-usku – metsavana näeb kõike, mida looduses tehakse. Neile, kes loodust hästi kohtlevad, jagab seene- ja marjakohti ning pakub elamuslikke kohtumisi loomade ja lindudega.
„Sõpru vajab igaüks meist rohkem kui õhku. Õnnelikuks teevad armastus ja pere. Igaüks on oma õnne sepp ja loob endale elu iseenda mõtetega. Õnnelikud inimesed jaksavad alati ka teiste vastu kenad olla,“ loetleb ta oma elupõhimõtteid.
Maria Antons-Valneril on neli õde, nende emal Aiki Antonsil ja manalateele läinud isal Vello Antonsil on nüüdseks kokku 13 lapselast.
Põhikooli lõpetas Maria Antons-Valner Loksal 1991. aastal, edasi õppis Lilleküla keskkooli bioloogiakallakuga klassis. Siis astus Tallinna Ülikooli keskkonnakaitse erialale, kus ei saadud nõutavas mahus gruppi kokku ning saadeti laiali. Esialgu töötas kommipoes müüjana, siis Elqotecis keskastme juhina. Nüüd teenib leiba kodus transkribeerijana – kirjutab kuulmise peale üles uuringufirmade tehtud intervjuusid.