Mähuste puhkekompleksi plaan Anija vallas seisab vaidluste taga

1560

Anija vallavalitsus on Pillapalu külla kavandatud puhkekompleksi plaani kahtluse alla pannud ega ole selle detailplaneeringut veel kinnitanud.

Kolm aastat tagasi kirjutas Sõnumitooja luksuslikust ja Eesti mõistes hiiglaslikust Mähuste puhkekompleksist ühes spaa- ja spordikeskusega, hotellide, puhkemajade ja kaubanduskeskusega, mida plaanitakse rajada Pillapalu külla Anija valda. Kuigi tookord loodeti, et puhkekompleks võiks hakata praeguseks juba esimesi külastajaid vastu võtma, pole Anija vallavalitsus detailplaneeringut ikka kehtestanud.

„Eelmine vallavolikogu võttis küll selle detailplaneeringu vastu, kuid oleme hakanud kahtlema, kui reaalne selline projekt ikkagi on,“ selgitas Anija vallavanem Tiit Tammaru.

Sel suvel tellis vallavalitsus FIE Jüri Lassilt, kes on ka üks planeerimisseaduse väljatöötajaid, ekspertiisi, kui reaalne on selle puhkekompleksi ehitamine ja tasuvus.

„Sellest ekspertiisist tuleb välja mitu murettekitavat aspekti. Oleme ka arvutanud, et kui kogu kompleks välja ehitada, tuleks selle maksumuseks umbkaudu 450 miljonit krooni, mis teeks tasuvus­ajaks sada aastat. Kas ikka ehitatakse sinna see, mis detail­planeeringus kirjas, või ehk on seal taga midagi muud,“ kahtles vallavanem.

Esimesed vaidlused tekkisid infrastruktuuri osas: kes rajab teed, vee- ja kanalisatsioonitrassid ning elektriliinid? Vallavalitsus ei taha seda mitme miljoni kroonist kulu enda kanda võtta ning soovib, et arendaja OÜ Espektra need enne valmis ehitaks.

„Saame kogu aeg uusi ettekirjutusi ja oleme kõik teinud, mis vaja,“ selgitas Espektra juhatuse liige Märt Poots. „Meil oli juba eelmise vallavalitsusega leping, et ehitame ise kõik teed, kui detailplaneering saab kinnitatud. Anija vallavalitsus otsib vaid põhjuseid, miks venitada. Ehitus on kavas etappide viisi ja kõiki kulutusi ei pea korraga tegema. Samas ei saa me nii kaua investoritega täpsemalt rääkida, kuni pole detailplaneering kinnitatud.“

Vallavanem lisas, et veel paneb vallavalitsust muretsema suure kompleksi mõju keskkonnale: „Otse täis ehitatava ala kõrval asub ASile Tallinna Vesi kuuluv Soodla veehoidla, kust saadakse Tallinna joogivesi. Ka jääb osa ehitusterritooriumist Kõrvemaa rohevööndi alla.“

Keskkonnaamet on aga planeeringule oma hinnangu andnud ja ehitus on saanud sealt jah-sõna.
 
Tiit Tammaru sõnul on paari nädala jooksul oodata mitme osapoole – omavalitsuse, keskkonnaameti, arendaja, eksperdi ja vallavalitsuse –  kokkusaamist.

Ka arendaja Märt Poots ütles, et ootab sellist kohtumist: „Me võiksime ju vallavalitsuse otsused kohtus vaidlustada, aga me ei taha seda jõuga teha, sest ka edaspidi on vaja hästi läbi saada.“

Eelmine artikkelKäidi ust avamas
Järgmine artikkelLahemaa naised teevad soomlastega toiduprojekti „Väärtustame kohalikku“