Ida-Harju väike-ettevõtjatel oli ligi kolme aasta vältel võimalus osaleda Eesti, Läti ja Soome koostööprojektis, mida rahastati Euroopa Liidu maaelu arengut toetavast Leader-programmist. Projekti „Kestlik ettevõtlus maal“, mille inglisekeelne lühend on SEIC, algataja ja juhtpartner oli MTÜ Arenduskoda tegevusgrupp, kuhu kuuluvad ka Kuusalu vald ja Loksa linn. Projekti üks partner oli MTÜ Ida-Harju Koostöökoda, mille liikmed on Anija, Raasiku ja Kose vald.
Juunist 2016 kuni veebruarini 2019 kestnud koostööprojekti kogumaksumus oli 500 000 eurot. Arenduskoda panustas 98 364 eurot, millest 83 610 eurot oli Leader-toetus. MTÜ Ida-Harju Koostöökoda osales projektis 42 274 euroga. Partnereid oli kokku 8, Eestist veel Rohelise Jõemaa Koostöökogu Pärnumaalt, Lätist Lielupe ja Liepaja tegevusgrupid ning Soomest Sepra, Pirkan Helmi ja Linnaseutu.
Nüüdseks on valminud projekti lõppraport, mille leiab selle projekti ja Arenduskoja algatatud teise rahvusvahelise projekti „Säästev turism kaitsealadel“ raames tehtud ühiselt kodulehelt ww.seic.ee.
Kestliku ettevõtlusprojekti juht Eha Paas: „Projekt lõi tugeva vundamendi mikro- ja väikeettevõtjate koostööks. Veebiplavorm seic.ee jääb töösse, eelkõige ettevõtjatele mõeldud kokkusaamiskohana, sinna saab lisada oma ettevõtte. Kui otsitakse endale sobivat koostööpartnerit Lätist või Soomest, aitame edastada soovi meie partneritele. Kasutame sama kodulehte ka edaspidi Arenduskoja ettevõtjatele suunatud projektide kajastamisel.“
Kokku osalesid projektis 8 tegevusgrupist 113 väikeettevõtet. Neist 26 tegid kaasa ettevõtete vahetuses, Arenduskoja piirkonnast käisid vahetuses 10 ja Ida-Harju Koostöökojast 5 firma esindajad. SEIC-kodulehelt leiab ettevõtete tutvustused ning kogemuslugusid õppereisidest ja vastastikustest vahetuskülaskäikudest. Avaldatud on Läti noorte filmitegijate videofilm, kus ettevõtjad jagavad oma mõtteid elust, ärist ja tööst, filmil on inglisekeelsed subtiitrid. Sõna saavad filmis ka mesinik Heiki Kruusalu Anija valla Kehra külast ja ta koostööpartner Lätist, Aruküla Vildivilla koostööpartnerid Soomest, turismiettevõtjad Õnnela ja Ahto Neidek Tapa vallast, Lobimuuseumi perenaine Katrin Potter Haljala vallast ning paljud teised.
Projekti käigus anti möödunud aastal välja Arenduskoja väikeettevõtjate tutvustamiseks voldik-kaart.
Lõpparuandes on loetletud koostööideed, mida juba rakendatakse või on kavas lähiajal ellu viia. Näiteks ostavad Läti ja Eesti mesinikud ühiselt vaha sulatamismasina, arendavad uusi tehnoloogiaid ja tooteid. Läti ettevõte NGO Liel osaleb saabuval suvel Anijal mõisakultuuri festivalil. Vana-Sirge Küülik Kuusalu valla Kalme külast teeb tõuaretuse osas koostööd Soome partneriga.
Projekti lõpp-üritusel tänavu jaanuaris Olustveres paluti ettevõtjatel kirja panna soovid edaspidiseks: tahetakse ühisturunduse arendamist, praktiliste töötubade korraldamist samalaadse ettevõtlusega tegelejatele Eestist ja naaberriikidest, avatud uste päevade sarnaseid üritusi, õppereise, äriseminare ning ka järgnevatel aastatel keeleoskuse, ärivõimaluste ja innovaatiliste tegevuste arendamist rahvusvaheliste koostööprojektide kaudu.
Üksikasjalikum ülevaade SEIC-projekti ettevõtlusvahetusest ilmus 21. novembri Sõnumitooja esikaaneloos „Väikeettevõtjad tegid ELi projektirahade abil Soome ja Läti kolleegidega vahetuskülaskäike“.