Loksast anti välja raamat

2487

5. augustil esitlesid EHA GNADEBERG ja REET VAHER raamatut „Sinust ja Sinule, Loksa”.

„Sinust ja Sinule, Loksa” jaguneb kaheks osaks. Esimeses pooles on kirjas Loksa ajalugu, saab lugeda kooli, kiriku, haigla ning ettevõtluse kohta. Teises osas on loksalaste mälestused. Kirjutatud on nii enda elust kui oma vanematest ja sugulastest. Raamatu sisekaantel on trükitud Maie Laansalu „Loksa valss“ ja Ethel Makuhini „Loksa laul“.

Raamatu koostasid Vana-Loksa seltsi liikmed Reet Vaher ja Eha Gnadeberg, kujundas Ermo Naarits, toimetaja oli Rein Veskimäe, keeletoimetaja Tiiu Kukk.

Käisid kodust kodusse
Reet Vaher ja Eha Gnadeberg hakkasid materjale koguma ülemöödunud aasta lõpus. Esmalt palusid nad inimestel neile mälestusi kirjutada. Saadi paar lugu. Siis koostati küsimustikud, kuhu pandi punkti viisi kirja, mis teemadel kirjutada. Sealt tulid väga lakoonilised vastused.

„Lõpuks hakkasime kahekesi kodudes käima. Üks vestles, teine pani samal ajal kirja, pärast saime ka diktofoni,” ütles Reet Vaher.

Kui lood olid kirja pandud, käidi meenutajatele ka ette lugemas, kas ikka sobib. Kogutud materjalidest hakati raamatut kokku panema tänavu märtsis.

Raha LEADERist
Raha taotlemiseks kirjutati LEADER programmile projekt.

„Kolgakülas olid LEADER programmi koolitused projekti kirjutamiseks. Esimese magasime maha, teisele jõudsime. Tegime projekti valmis ja konsulteerisime Õnnela Tedrekiniga,” jutustas Reet Vaher.

LEADER programmist saadi 50 000 krooni, omaosalus oli 5000 krooni. Raamatuid trükiti 400 eksemplari ja neid levitab Vana-Loksa selts.

Raamatu kujundas ERMO NAA­RITS
Raamatu kujundas ERMO NAA­RITS

Raamat tulevastele põlvedele

Raamatu esitluse alguses Loksa kultuurikeskuses mälestati juulis lahkunud Loksa aukodanikku ja Vana-Loksa seltsi liiget Ilme Adamsoni. Veebruaris kinkis ta Vana-Loksa seltsile käsikirja Loksa ajaloost, sellest saadi raamatu jaoks palju materjali. Pärast mälestushetke tutvustasid koostajad raamatut, seejärel peeti kõnesid. Kõigile abilis-tele kingiti raamat.

„Selle raamatu toimetamine andis mulle väga palju uut informatsiooni. Paljud asjad tulid uudisena. Kui raamatu täna kätte saate, siis usun, et hommikuks on see teil läbi,” sõnas Loksa koolis õppinud Rein Veskimäe oma sõnavõtus.

Reet Vaher rääkis, miks raamatut koostama hakati: „Vana-Loksa seltsi põhikirja järgi on meie ülesanne koguda ning säilitada Loksa kultuuri ja kombeid.
Loksa 375. aastapäeval tõstatati raamatu väljaandmise mõte uuesti. Ka olid paljudel ümberkaudsetel küladel oma raamatud juba olemas, Loksal aga mitte.”

Eha Gnadeberg lausus: „Seda raamatut on vaja meile endile ja ka järgnevatele põlvedele, kes kunagi Loksa ajaloo vastu huvi hakkavad tundma. Oleme tänuvõlglased nende ees, kes Loksale sellise näo on andnud.”

Eelmine artikkelMaastikupõleng Järsi külas
Järgmine artikkelKuusalus etendus esmakordselt lühinäidend pühak Lauritsast