Loksa näitetrupp mängib kriminulli

2584

Assistent Reet Kivi mängib TERJE SATS, miilitsakapten Uuno Kuusikut ARVI SOOLIND ja doktor Heino Külaotsa TIIT EERMA.
Reedel, 27. veebruaril esietendus Loksal VAMBOLA RÄHNI „Kadunud mehe saladus”.

„Kaua tehtud, kaunikene,” sõnas Kuusalu näitetrupi Latern näitleja Elvi Reinvald pärast etendust Loksa kolleege õnnitledes.

Loksa trupi näitleja Terje Sats tõdes, et sellel näidendil oli otsekui kotermann sees. Proovidega alustati kaks ja pool aastat tagasi. Mõne aja pärast loobusid kaks näitlejat ning tuli leida uued. Kui lavastus oli peaaegu valmis, haigestus mullu kevadel kauaaegne trupi liige Raimond Koppelmaa. Tema kiire minek manalateele mõjus sedavõrd raskelt, et augusti lõpuks, Loksa linna aastapäevaks, kavandatud esietendus lükkus edasi. Tühjaks jäänud näitlejakohale asus sügisel lavastaja Meelis Talts.

Esietendus algas mälestushetkega – kõik trupiliikmed tulid küünlad käes ja panid need lava kõrvale seatud lauale, Raimond Koppelmaa pildi ette.

Lavastaja rääkis, et valis näitemängu agentuurist ligi kolm aastat tagasi kaks Vambola Rähni kriminaalnäidendit. „Mõrumandlikokteili” valis Vihasoo näitetrupp, esietendus oli 2007. aasta kevadel. Loksa näitlejad hakkasid harjutama „Kadunud mehe saladust”.

Loksa näiteringi uus liige Tiit Eerma rääkis, et tema esimene roll Kuusalu näitetrupiga oli samas näidendis – 1972. aastal, siis ta mängis üliõpilast Mäkit. See lavastus sai ENSV teatrifestivalil teise koha.

Nüüd on Tiit Eerma doktor Heino Külaotsa rollis. Miilitsakapten Uuno Kuusikut mängib Arvi Soolind, tema assistenti Reet Kivi kehastab Terje Sats ning sadamavaht Moosest Meelis Talts. Minevikuga naine Tiia Olvik on Marge Metsar, perenaine Kadi Meos Rutt Vilippus ja tema tütar Juudit Maie Piirisild. Näitleja Eero Tulvingut mängib Vello Sats ning üliõpilast Mäksi Lauri Metus.

Esmakordselt hoolitses heliefektide ja valgustuse eest Aivar Jürimets. Loksa kultuurimajja on saadud juurde ligi 100 000 krooni eest valgustustehnikat. Näitlejad olid rahul, nii head valgustust pole Loksal varem kasutada olnud.

Samas nentisid nad, et just selle lavastusega oli ka prooviruumide tõttu raskusi. Alustati vanas kultuurimajas. Kuna tuli muusikakooli majja üle kolida, hakati saali jagama paljude teiste taidluskollektiividega. Pooleteisest tunnist prooviajast ei piisanud, et oleks jõudnud kogu lavastust algusest peale läbi mängida, seda õnnestus teha päev enne esietendust.

Kuidas truppi uued näitlejad leiti? Nii Tiit Eerma kui ka Marge Metsar ja Rutt Vilippus ütlesid, et neid kutsus Raimond Koppelmaa. Rutt Vilippus Kolgakülast on staažikas harrastusnäitleja. Ta on saanud Viljandi kultuurikoolist kultuuritöötaja ja isetegevusliku teatri juhi diplomi. Kolgaküla näiteringis hakkas mängima juba lapsena.

Marge Metsarit soovitasid kutsuda Terje ja Vello Sats, kuna Loksa I keskkooli näidendites mängis hästi ta noorem vend Argo Aug. Marge Metsar jutustas, et tema on varem kaasa teinud õpilasena oma klassi jõulukavades, seega on Loksa lavastuses tema esimene tõsisem lavaroll.

Tiit Eerma kiitis pärast etendust Loksa näitlejaid: „Olen üllatunud ja õnnelik, et nad on nii tublid. Loksa publik oli mõnus.”

Terje Sats: „Mõtlesin eelmisel õhtul, et kujutate ette, inimesed vabatahtlikult õpivad teksti pähe ja lähevad lavale, endal jalad värisevad. See on kui haigus, sellest ei saa lahti.”

Meelis Talts lisas: „Ja teised inimesed tulevad vabatahtlikult vaatama.”

Loksa näitlejad arvasid, et nende uut lavastust tuleks mängida ka Kolgaküla rahvamajas. Kas veel kusagil, ei osatud öelda.

Eelmine artikkelLoksa saalijalgpalliturniiri parim Tallinna Kvadra
Järgmine artikkelVoose külarahvas on järjekordse karjääri vastu