Loksa näitering tõi lavale KIVIRÄHU „Vombati“

2317

Esietendus oli pühapäeval, 13. veebruaril Loksa kultuurikeskuses.


Ema Linda rollis on RUTT VILIPPUS, Grete Virret mängib TERJE SATS ja pereisa Elmo Hekkarit ARVI SOOLIND.

„Mulle meeldivad Andrus Kivirähu näidendid, sellepärast sai valitud tema „Vombat“,“ selgitas lavastaja Meelis Talts pärast esietendust. See on Loksa näitetrupil teine Kivirähu tükk, aastaid tagasi mängiti „Eesti matust“.

Kavalehele on kirjutatud, et „Vombat“ räägib kivirähulikult naljakas ning nukras toonis mäletamise, unustamise ja väljamõeldise vahekorrast – kuidas minevikusündmused mõjutavad tänast elu ning me ise teeme neist vastavalt oma soovidele ja vajadustele valiku või laseme välja paista teatud valguses.

„Vombat“ on kahevaatuseline, koos väikese vaheajaga kestab üle kahe tunni. Palju on sõnalist osa ning nõuab näitlejailt head mälu ja süvenemist.

Proovidega alustati 2009. aasta detsembris. Esi­etenduseni kulus rohkem kui aasta, sest paar esialgset näitlejat loobusid ja mõned osad tuli ümber jagada.

Pereisa Elmo Hekkari rollis on Arvi Soolind, tema naist Tiiat mängib Maie Piirisild ja nende poega Henrit Lauri Metus. Elo ema Lindat kehastab Rutt Vilippus, sugupuu uurijat Grete Virret Terje Sats, naaber Rullingut Vello Sats, sõpra Ilmarit Arvo Liivamägi ja teist sõpra Otut Meelis Talts. Heli ja valgustust korraldab Aivar Jürimets.

Arvi Soolind kommenteeris, et igal näiteseltskonnal on omad abinõud, kuidas etendusega edasi minna, et sõnad sassi ei läheks. Tema mängitud pereisa Elmo on koomiksikunstnik, kes istub sageli arvuti taga.

Terje Sats, kes mängib teist kandvamat rolli, ütles, et pelgalt proovidega tekst meelde ei jäänud, tuli eraldi õppida. Laval peab teisi kuulama, seegi aitab.
„Roll mulle meeldib, on teistsugune, kujutab sellist tõelist fanaatikut, kes näeb elu iseenda mätta otsast,“ lisas ta.

Lavastaja Meelis Talts sõnas, et tema meelest on näidendi tegelane Grete Virre otsekui usuhull: „Kivirähu tekstid pole ainult huumor, kohati on ikka päris tõsised. Palju on erinevaid tahke.“

Vello Sats kiitis samuti, et sai hea osa: „Eesti värk mulle istub. Näidendil on suur taust – inimeste elud, ajalugu, minevik.“

Loksa näitetrupi kaheksast liikmest viis on pedagoogid: Vello ja Terje Sats, Arvi Soolind, Lauri Metus ja Arvo Liivamägi. Vello Sats tõdes, et näitemängu tegemine on õpetajatöö kõrval teine maailm ning ka seltskond on lahe: „Koolis on piirid paigas, näitlemisega saab uusi rolle leida, pingeid maandada ja ise tegelaskujudele nüansse juurde panna.“

Loksa näitlejad mängivad „Vombatit“ tuleval laupäeval, 19. veebruaril Kolgaküla rahvamajas ning, kui vastu võetakse, on valmis uue tükiga minema ka Leesile ja Läsnale, lubas lavastaja.

Eelmine artikkelRiigikogu valimised – erakondade esinumbrid vastavad Sõnumitooja küsimustele
Järgmine artikkelKehra Kivitehas tuli kriisiga toime