Kuusalu mailaat tõi rahva kodudest välja

3523
Sofi Oksaneni mängis Kiiu Arenduse telgis INGE LUKME.

MTÜ Kuusalu Valla Külade Ühing korraldas 1. mail Kuusalu rahvamaja juures laada 15. korda.

Kuusalu mailaat oli ka tänavu rahvarohke, korraldajate hinnangul käis laadal 3500-4000 inimest, kui arvestada ka need, kes olid esinejad ja müüjad ning rahvaloenduseks palutud 20 senti ei andnud.
Kuna Kuusalu vald toetas laata üle mitme aasta rahaliselt, 1000 euroga, kutsuti kultuuriprogrammi esinema ka kaugemalt rahvast. Kohalikest  taidlejatest esines Kuusalu pasunakoor, kes tavapäraselt avas laada. Tantsisid Ljudmilla Loss-Maibergi,Tiiu Kassi ja JJStreet tantsulapsed ning Eelika Krasmuse juhendatav laste rahvatantsurühm,  esines Vihasoo ansambel VVV. Külalistena astusid üles Tallinna Ülikooli rahvatantsuansambel Soveldaja, Uhtna Mandoliinide Orkester, tantsutrupp Neeme Nokia. Päeva juht oli Emil Rutiku. Laadalisi tervitas vallavanem Urmas Kirtsi.
Reedel, 1. mail oli ilm soe ja päikeseline, Tiiu Aasa külade ühingust ütles, et tema hinnangul ei ole seni olnud kontserti vaatamas-kuulamas korraga nii palju rahvast. Müüjaid oli registreeritud 140, nii palju pole tema sõnul varem olnud, aga rohkem kui kunagi varem, jäi müüjaid tulemata.
Tiiu Aasa: „Aastaid olime mailaadaga Eestis kõige varasemad, hooaja esimesed. Nüüd on tulnud konkurents, Tallinnas vabaõhumuuseumis on samal ajal laat ning Vanamõisas Saue külje all.“
Kiiu Arenduse esoteerika
Tänavuse mailaada üks lärmakamaid telke oli Kuusalu tee poolse sissesõidu juures MTÜ Kiiu Arendus telk. Oma MTÜle ja selle tänavustele ettevõtmistele tehti reklaami esoteerilise SPA/pesumajaga „Lase vabaks!“, mis pakkus puhastusteenust. Külastajad said sertifikaadi kinnitusega, et tulemusena on garanteeritud puhas südametunnistus, pattudest vabastus ja rõõmus meel.
Telgis toimetasid MTÜ Kiiu Arendus uus juhatuse esimees Piret Kamber ning Urmas Kirtsi, Jaanus Kamber, Karin Tensing, kes kandsid nunna- või mungarüüd. Meditsiiniõe rollis oli Silja Valge. Puhastusteenust aitas läbi viia ka Sofi Oksanen, keda mängis Inge Lukme. Soome kirjanik oli sõusse võetud tänu ta kuulsale romaanile „Puhastus“.
Ravimina väljastati retsepte, mis nägid ette koos sõprade ja sugulastega Kiiu Arenduse ürituste külastamist, teisel küljel oli „ravimikataloog“ üritustega, tulekul on 31. mail Kiiu perepiknik, 21. juunil jaanituli, 1. augustil 24 tunni sõit rattaga ümber Kuusalu valla, 8. augustil Kuusalu kirikuaias Kuusalu valla külade kohvikupäev, 26. detsembril jõulupidu Kiiu mõisa ees.
Noortekeskuse kohvik ja mõttetalgud
Kuusalu rahvamaja taga oli avatud noortekeskuste kohvik, kus müüdi noorte ja nende juhendajate valmistatud küpsetisi. Osa kooke tegid tööharjutusprojektis osalenud, nende kokkusaamised toimuvad päeva esimeses pooles Kuusalu noortekeskuse ruumides.
Kiiu noortejuht Heleri Paiste rääkis, et laadale tuldi eesmärgiga teha noortele töökasvatust – kuidas ette valmistada ja korraldada sellist müüki, hiljem koristada, õpiti jaotama tööülesandeid, võtma vastutust.
Koos tema ja noortekeskuste juhi Priit Parroga müüsid telgis Sandra Kubi, Reelika Tammekivi, Liisa Pent, Oskar Paiste. Abistas lapsevanem Janika Grenzmann.
Heategevusliku õnneloosi peavõit oli Capri Pitsakohviku 10eurone kinkekaart. Auhindadega toetasid veel Balti Spoon, Monier, paljud lapsevanemad, bussi laenas OÜ Mesako. Kokku saadi 100 eurot, mis läheb „Regilaul ja karuäke“ peopäeva noortekohviku organiseerimiseks.
Kaitseliitlased tutvustasid oma organisatsiooni
Kuusalu kaitseliitlaste ja naiskodukaitsjate telgid olid kõrvuti. Kaitseliitlased Janek Vahtras, Mait Adler ja Kristo Tiinas olid kaasa võtnud mõned relvad, kutsusid ühinema Kaitseliiduga ja jagasid avaldusi. Rävala malevkonna Ida-Harju kompanii Kuusalu rühmas on liikmeid sadakond. Eraldi rühm on ka Loksal.
Kristo Tiinas ütles, et võrreldes eelmiste aastatega on praegu Kaitseliiduga liitujaid rohkem, mailaadal jagati palju ankeete. Kuusalu kaitseliitlastel on kavas minna oma telgiga juulis Valkla rannas toimuvale merepeole.
Loe ka lk 8.

Eelmine artikkelAnija United karikavõistlused Raasikul
Järgmine artikkelAnija vallavolikogus tutvustati polügooni laiendamisplaani