Loksa kirikutorni tõsteti uued kellad

1255

Kellad pühitsetakse sisse Loksa päeval, 20. augustil.


Loksa kiriku suurim kell Laurentsius ja väikseim Katariina valati möödunud aastal Saksamaal.

Möödunud kolmapäeval, 10. augustil tõsteti Loksal kirikutorni üks uus kirikukell ning esmaspäeval, 15. augustil teine. Kellad valati Saksamaal Vestfaali valukojas Petit&Gebrüder Edelbrock, paigaldab Mäeväli Orelitöökoda.

„Häälde pandi kellad valamise ajal, nüüd tuleb need seadistada, detailid õigetesse mõõtudesse sättida, mis on omamoodi rätsepatöö,“ lausus ettevõtte juht Toomas Mäeväli.

Loksa kiriku tornis on nüüd neli kella.

„Loksa pole enam mingi sadamaküla, vaid Eesti põhjapoolseim linn, mis on ära teeninud väärika kelladekogu,“ ütles Toomas Mäeväli.

Kõige vanem kell Loksa kirikus tehti selle 50. sünnipäevaks ning valati 1903. aastal. Möödunud aastal valati selle kõla arvestades veel üks, mille nimi on Maarja. Sellega asendati vana katkine kell, mille parandamine keevitusega ebaõnnestus. Tänavu valatud kaks kella kannavad nimesid Laurentsius ja Katariina. Et kellad nimetataks ümbritsevate kaitsepühakute järgi, soovis Loksa koguduse hooldajaõpetaja Jaanus Jalakas.

„Laurentsius on kõige suurem, järgnevad Maarja, 1903. aasta juubelikell ja kõige väiksem on Katariina. Kellad on kunstiliselt ja kujunduselt rikkalikud ning hea väljanägemisega. Laurentsiusele on juurde valatud pühaku kujutis, Katariinale reljeef Katariinast, mille kujundas kella jaoks üks Müncheni proua, nii et selle kohta võib öelda lausa kunstiteos. Kirikuõpetaja on valinud ka Loksa rahvale iga kella peale Piiblist loosungi,“ jutustas Toomas Mäeväli.

Väljast kellasid näha pole, soovijad saavad kiriku­õpetajaga kokku leppida ning neid torni vaatama minna.

Helisema hakkavad need Toomas Mäevälja sõnul sama süsteemi järgi nagu viimase aasta vältel: „Kõla muutub natuke. Laurentsius teeb üldkõla madalaks ja mahedaks, väike kell Katariina annab pühapäevastele helistamistele piduliku kõla. Keskpäeval helisevad kellad kaks minutit, 8-22 helisevad täistundidel tunnikellad. Pole vist proteste tulnud, et oleks vaja seda aega lühendada. Laupäeval kell kuus helistatakse õhtukella ehk kõige suuremat, Laurentsiust.
Pühapäeval, tund enne jumalateenistust helisevad kaks suuremat, pool tundi enne kaks väiksemat ja 5 minutit enne algust kõik kellad koos.“

Kellade paigaldaja rääkis, et välja vahetatakse ka torni luugid ning asendatakse akende katkised vaasidega kaunistuspiirded, kuid see pühitsemise ajaks tehtud ei saa: „Kaunistused on restaureerimisel. Talvel kukkus üks detail alla. Õnneks kedagi kiriku­aias polnud ja viga ei saanud.“

EELK Loksa Maarja Kogudust toetab kiriku kellasüsteemi korrastamisel MTÜ Arenduskoda 25 569,21 euroga (400 071,20 krooni).

Kellade pühitsemine ja jumalateenistus on sel püha­päeval Loksa kirikus kell 11.30.

Eelmine artikkelLöödi tütarlast
Järgmine artikkelValla külade kümnevõistluse võitis Kuusalu All Stars