Laurentsiuse Selts esitles filmi Kuusalu kihelkonna rahvariietest

1969

„Ühelgi teisel kihelkonnal pole rahvariided niimoodi jäädvustatud,“ sõnas seltsi juht SULEV VALDMAA.

Teisipäeval, 9. augustil näidati Kuusalu vallamaja saalis etnograafilist vaatefilmi „Naine ei lähe tanuta tanumale ega põlleta põllule“. 36 minuti pikkuses filmis tutvustab Laine Kadajas Kuusalu kihelkonna rahvariideid. Film võeti üles 15. mail Kuusalu muusikakoolis.

„Mõte tekkis, kui Laurentsiuse Selts kogus jaanuaris Kuusalu kihelkonna rahvariideid tutvustavat materjali, mille panime üles oma kodulehele. Maila Tamm pakkus, et tuleks teha ka film. Kui Laurentsiuse Selts möödunud aastal Kuusalust vaatefilmi tegi, filmisid Tallinna 32. keskkooli õpilased. Maila Tamm ütles, et Kuusalu rahvariiete filmi peavad tegema Kuusalu valla inimesed. Nii filmisidki ja monteerisid Kolga noormehed Riho Tähemaa ja Heiko Parmas,“ jutustas režii ja stsenaariumi autor Sulev Valdmaa.

Filmis näitavad rahvariideid üheksa Kuusalu valla naist, osadel neist on enda rõivad, osadel Laine Kadajase õmmeldud riided.

Sulev Valdmaa ütles, et esimeses kolmandikus tutvustavad naised end ja räägivad, kust said oma rahvariided, ülejäänus jutustab Laine Kadajas kostüümidest ja nende detailidest.

Laine Kadajas ei osanud öelda, mitu rahvariidekomplekti ta on valmistanud, sest neid on nii palju: „Käisin 1985. aastal kursustel, mille kultuuriministeerium korraldas. Jõudsin teha selle aja jooksul kaks kostüümi. Ei mäletagi, palju mul neid kokku on, üksikesemetest rääkimata. See on hobi, mida pensionipõlves nautinud olen.“

Ta ütles, et rahvarõivaid, mida näidata, on rohkemgi, aga liiga palju ühte filmi ei mahu: „Kahjuks, ei saanud tulla mu lapselapsed säravate kostüümidega, mis neile teinud olin. Tean ka, et Margit Kröönströmil on huvitavad käised, mida edaspidi näidata.“

Laine Kadajas rääkis, et filmis on ka tema lemmikkäised: „Alati, kui 19. sajandi kostüümi kannan, panen need käised, millel on Kolga rannast korjatud käise kiri. See on lihtne, aga pistete osas rikkalik. Need käised on Kolgas levinud, näib, et seal on igal naisel just need.“

Talle meeldis, et filmi tehti rahulikult ega olnud üks võte teise järel: „Filmisid fantastilised poisid. Polnud aina stopp ja uus võte, vaid meie rääkisime ja nemad filmisid.“

Teisipäevasel esilinastusel jagati filme selles osalenutele. Neid on välja lastud 25, Kuusalu lillepoodidesse tulevad müüki veel 25.

„Kui rohkem soovi, saab edaspidigi teha,“ lausus Sulev Valdmaa.

Ta rääkis ka, et Anu ja Aita Karjatse plaanivad koostada Kuusalu kihelkonna rahvariietest raamatu ning tahavad, et selle sisse läheks ka film.

„Film on tehtud null krooniga inimeste armastusest ja entusiasmist,“ lausus Sulev Valdmaa.

Eelmine artikkelLöödi tütarlast
Järgmine artikkelValla külade kümnevõistluse võitis Kuusalu All Stars