Lendurite mälestuspäeval osales kolm kindralit

3709

Eelmisel laupäeval seisid lendurite kivi juures supijärjekorras ka mälestuspäeval trompetit mänginud SAMUEL JALAKAS, Eesti brigaadikindral VALERI SAAR ja USA kindralmajor TIIU KERA. (Sulev Valdmaa foto)
Traditsiooniliselt mälestatakse juuli teisel laupäeval Järvi järvede ääres endisi Eesti
sõjaväelendureid, kes seal haarangus langesid.

1941. aasta juulis langesid kommunistide haarangus Eesti viis sõjaväelendurit, kes põgenesid Jägala sõjaväeosast, et mitte minna Nõukogude armeesse. Nad asusid metsavendadena Eesti eest võitlema. Järvil langesid lendur-kaptenid Juhan Kalmet ja Arnold Streimann ning lendur-nooremleitnant Martin Terts. Lendur-kapten Aksel Oskar ja motorist Herman Tombah said surma veidi eemal. Nende meeste nimedega mälestuskivi pandi Järvile 1942. aastal. Hiljem peideti plaat metsa, et seda ei lõhutaks. Seni pole originaaltahvlit leitud.

Kuusalu Muinsuskaitse Seltsi ja selle aktiivse liikme Ester Kurg-Rajasalu eestvedamisel seati 1994. aastal Järvi järvede äärde haarangupaika kivile uus mälestustahvel. Ester Kurg-Rajasalu uuris eelnevalt langenud lendurite kohta ning võttis ühendust Eesti õhuväega.

Sellest ajast peale on mälestuspäevale tulnud nii lendurite omakseid kui ka tuttavaid kogu Eestist ja välismaalt.

Eelmisel laupäeval, 11. juulil toimus järjekordne mälestuspäev. Kuusalu Muinsuskaitse Seltsi juhi Sulev Valdmaa sõnul oli see erakordne seetõttu, et kohal viibisid kolm kindralit: Eesti õhuväe endine ülem, brigaadikindral Teo Krüüner ja Eesti õhuvägede praegune ülem, brigaadikindral Valeri Saar ning USA õhujõudude kindralmajor Tiiu Kera.

Mälestusmiitingut juhtis EELK Kuusalu koguduse õpetaja Jaanus Jalakas. Kuusalu näiteringi Latern näitlejad Elvi Reinvald, Mart Almers ja Tiia Kumm esitasid luulepõimiku. Lauldi ühislaule, olid sõnavõtud. Kõneles ka langenud lenduri Martin Tertsi tütar. Lõpuks söödi suurtes kateldes tehtud suppi – keetsid Aili Ader ja Liis Vilepaju.

Sulev Valdmaa rääkis, et tema roll muinsuskaitseseltsi esimehena on teha mälestuspäeva jaoks laululehed ning taotleda Kuusalu vallavalitsuselt korraldamise jaoks toetusraha. Tänavu toetas vallavalitsus ettevõtmist 2000 krooniga.

Sõit Järvi järvede äärde algab alati Kiiu torni juurest. Kõigepealt suundutakse Piibe maantee lähedal asuva Aruhärma talukohta, seal mõrvati lendurite aitamise eest Hans ja Marie Oskar, kelle mälestuskivile pannakse lilled. Siis sõidetakse edasi Järvile Lendurite kivi juurde.

Sulev Valdmaa ütles, et kuigi alati on tulnud enne mälestuspäeva Lendurite kivi ümbrust veidi korrastada, siis seekord oli lausa lõhutud  – lipuvarras tuli asendada ning ära oli rikutud selgitav tahvel, mille õhuvägi viis taastamisele.

Eelmine artikkelSuru külas põles mets
Järgmine artikkelNõu ja (tahte)jõuga suitsust vabaks