„Kehras oli kursustel palju eesti keele oskajaid,“ kiitis koolitusjuht JELENA VIDINJOVA.
Selle aasta märtsis kuulutas Integratsiooni Sihtasutus välja konkursi, et leida läbiviija projektile „EV põhiseaduse ja kodakondsuse seaduse tundmise eksami ettevalmistuskursuste korraldamine“. Projekti eesmärk on aidata määratlemata kodakondsusega isikutel ja kolmandate riikide kodanikel sooritada kodakondsuseksam, seda viib läbi osaühing BDA Consulting.
Projekt kestab 2010. aasta detsembrini, selle aja jooksul tahetakse koolitada 2000 inimest. Võimalusest kursustel osaleda teavitati kõiki omavalitsusi, kus on vähemalt 20% elanikkonnast võõrkeelne.
Anija valla sotsiaaltöö spetsialist Airi Hõrrak ütles, et leidsid valla sotsiaaltöötajatega – projektis tuleks osaleda. Nad käisid Kehras poodides, juuksuris ja mitmes asutuses, rääkisid projektist ning organiseerisid BDA Consulting töötajatele koolituseks vajalikud ruumid.
Anija vallast registreeris kursustele 16 inimest. Õppetunnid toimusid Anija valla kultuurikeskuses mais ja juunis, ka eksamit saab 29. augustil teha Kehras.
„Kui koolitusel on rohkem kui 12 õpilast, on eksamikeskuse töötajad nõus ise kohale tulema,“ selgitas Jelena Vidinjova.
Ta jutustas, et Kehra inimesed rõõmustasid teda: „Nad olid väga tublid, võrreldes Tallinnaga oli eesti keele oskajaid üllatavalt palju. Oli tore, et nad suhtusid õppimisse tõsiselt.“
Jelena Vidinjova rääkis, et Kehras osalesid kursustel nii noored kui vanad: „Oli ka sugulasi, näiteks isa pojaga ja tädi õelapsega. Põhjused, miks kodakondsust soovitakse, on erinevad. Mõni tahab osaleda poliitilises elus, mõni arvab, et nii on lihtsam tööd leida. Vanematele inimestele on tähtis kusagile kuuluda, nad ei taha olla inimesed maa ja taeva vahel. Paljud soovivad, et saaks vabalt reisida.“
Eesti Vabariigi põhiseaduse ja kodakondsuse seaduse tundmise eksamiks valmistumisel õpetatakse mittekodanikele Eesti ajalugu, kultuuri, majandust ja praegust olukorda riigis. 2009. aasta märtsist hakkas kehtima uus eksamimudel. Varem oli eksamil 20 küsimust – 10 valikvastustega, 10 lahtiste vastustega küsimust. Vastamiseks oli aega 60 minutit. Nüüd peab 45 minuti jooksul vastama 24 valikvastustega küsimusele. Eksamil on lubatud kasutada Eesti Vabariigi põhiseaduse ja kodakondsuse seaduse tekste ning sõnaraamatut.
„Eksam ei ole raskem kui varem. Keeleliselt on see lihtsamaks tehtud, aga aega on eksami kirjutamiseks liiga vähe. Inimesed on erinevad – mõned on aeglasema mõtlemisega ja neil läheb kauem aega,“ lausus Jelena Vidinjova.
Anija vallas on 910 mittekodanikku, elanikke on üle 6000.
Projektijuht Reilika Paas OÜst BDA Consulting: „Koolituste tagasiside on olnud väga positiivne, sest reaalselt sellistel teemadel teisi tasuta kursuseid hetkel ei toimu. Samuti on positiivne, et kursused toimuvad kodukohas ning ei pea eraldi sõitma teise linna või valda.“
Tema sõnul pidi info projektist jõudma ka Loksa linna, kuid seal ei ole gruppi veel kokku pandud.
BDA Consulting OÜ projektijuht REILIKA PAAS: „Kohalikel omavalitsustel ei ole meie projekti raames kohustust koolitusele osalejaid leida, vaid oleme teavitanud projektist ning paljudega on välja kujunenud meeldiv koostöö. Võtsime kohalike omavalitsustega ühendust ning leidsime ametnikud, kes on projekti sihtgrupiga igapäevaselt seotud või huvitatud koostööst projekti raames. Kohalikud omavalitsused tegelevad igapäevaselt sihtgrupi liikmetega ning puutuvad kokku ka võimalike koolitusel osaleda soovijatega, kes tahavad Eesti kodakondsust ning kellele meie koolitus huvi pakub ja koolitust vajavad. Olenevalt piirkonnast oleme kokku leppinud infopäevi ning saatnud teavitusmaterjale (lendlehti ja plakateid). Väga paljud kohalike omavalitsuste ametnikud on olnud ise aktiivsed ja näinud koolitusprojektis head võimalust koolitada isikuid, kes soovivad Eesti kodakondsust – koolitused toimuvad ju kohapeal, mis on osalejatele väga mugav.“