
Lahemaa säästva turismi arengu strateegia tutvustus ja arutelu tuleb 17. oktoobril kell 16 Kolgaküla rahvamajas.
MTÜ Arenduskoda eestvedamisel on Kuusalu, Tapa, Haljala, Kadrina valla ja Loksa linna turismiettevõtjad, MTÜd, omavalitsused kaasatud Lahemaa säästva turismi arengustrateegia koostamisse, et koostöös keskkonnaametiga taotleda rahvuspargile EUROPARCi sertifikaati. Praegu on Eestis EUROPARCi ehk säästva turismi sertifikaat ainsana Matsalu rahvuspargil, saadud detsembris 2015.
Arenduskoda algatas Lahemaa sertifikaadi jaoks nõutava säästva turismi arengustrateegia koostamise rahvusvahelise Leader-projekti „Säästva turismi arendamine“ raames. Arenduskoda on rahvusvahelise projekti juhtpartner, Eestist osalevad veel Rohelise Jõemaa Koostöökogu ja Kodukant Läänemaa ning Leader-piirkonnad Lätist, Sloveeniast ja Portugalist, igaühest kaks piirkonda – kokku 9 MTÜd. Projekti kogumaksumus on ligi 700 000 eurot, Arenduskoda panustab kolme aastaga 120 000 eurot, millest 110 000 on PRIAlt saadud Leader-toetus.
EUROPARCi sertifikaat on otsekui kvaliteedimärk, annab positiivsema kuvandi piirkonnast ja sealsetest turismiettevõtetest, võimaldab osaleda turismi arendamise rahvusvahelises võrgustikus, kasutada uusi turunduskanaleid.
Sertifikaadi saamine eeldab, et turismiettevõtjad, omavalitsused, elanikud ja MTÜd ning riiklikud organisatsioonid nagu keskkonnaamet ja RMK teevad koostööd, on loodud koostöövõrgustik, ettevõtjad ja kogukonnad arendavad turismiteenuseid üksteist täiendades, turism ja looduse kaitsmine-säästmine on omavahel seotud.
Laiemalt on projekti eesmärk anda rahvuspargi ja selle ümbruse elanikele paremaid võimalusi tegutsemiseks turismivaldkonnas ning jõuda selleni, et kohalikud väikeettevõtjad kaasataks turismipakettidesse-programmidesse, turundusse.
Strateegia koostamine on hanke tulemusena tellitud Tartu Ülikooli Pärnu kolledžilt, samad õppejõud aitasid ette valmistada ka Matsalu sertifikaaditaotlust.
Strateegiat tehakse koos kohalike turismiettevõtjatega, arendusseminarid on toimunud alates märtsist Tapal, Palmses, puhkekeskuses Valkla Rand, Kuivoja Puhkekeskuses ja viimati oli esmaspäeval, 10. septembril Viitna lähedal Kuusiku loodustalus.
EUROPARCi sertifikaadi taotlus tuleb esitada hiljemalt 15. detsembril, et võetaks järgmisel aastal menetlusse. Projektijuht Katrin Suursoo kirjeldab, et 2019. aastal saabub siis EUROPARCi hindaja Arenduskoja piirkonda kontrollima ning 2019 lõpus peaks Arenduskoja esindaja minema Brüsselisse, et võtta sertifikaat pidulikult vastu.
Kuusiku loodustalus vaadati üle Lahemaa säästva turismi arengustrateegia esialgne variant, Pärnu Kolledži poolne projektijuht Tatjana Koor ütles, et soov on strateegia valmis saada oktoobri keskel. Kokku on lepitud, et seda tutvustatakse 17. oktoobril Kolgaküla rahvamajas, kuhu oodatakse kogukonnast ka teisi huvilisi, mitte ainult turismiettevõtjaid.
Kuna EUROPARCi sertifikaadi taotlemist juhib MTÜ Arenduskoda, mille piirkond on laiem kui Lahemaa rahvuspark, tehakse strateegia suuremale alale, kaasatud on needki Kuusalu, Tapa, Kadrina, Haljala valla ja Loksa turismiettevõtjad, kes asuvad Lahemaast väljaspool, kuid jäävad mõjualasse.
Kuusiku talus osalesid seekord ka omavalitsuste esindajad: Kuusalu vallavanem Monika Salu, Loksa arendusnõunik Laivi Kirsipuu, Kadrina volikogu esimees Jaanus Reisner, Haljala arendusnõunik Anneli Kivisaar, Tapa valla ettevõtlusspetsialist Marko Teiva.
Kuusalu vallavanema algatusel kohtuvad lähiajal MTÜ Hara Sadam, OÜ Valkla Rand, Lääne-Virumaalt Võsu Kuurort SA ja Käsmu sadama esindajad, et hakata välja töötama turismi infrastruktuuride terviklahendust, mis hõlmaks merepiirkonnas kõike sadamatest kuni teede ja tualettideni.