Lauritspäeva tähistatakse kahel päeval

883

Kuusalus peetakse lauritsapäeva pidustusi 10. ja 15. augustil.

„Mõtlesime, kas tähistada lauritsapäeva nädalavahetusel, mis on 10. augustile lähemal, aga pidu ei saa pidada enne tähtpäeva,“ selgitas Veljo Tormise Kultuuriseltsi tegevjuht Maarika Rohi.

Lauritsapäeva tähistamine algab 10. augustil kell 11 jumalateenistusega Kuusalu Püha Laurentsiuse kirikus. Kell 18 on pastoraadis mõttekoda, mida viib läbi Pirita kloostri preester Vello Salo. Ta räägib Vana Testamendi psalmidest, mille tõlkis hiljuti koos luuletaja Indrek Hirvega poeetilisse keelde. Kell 21 on kirikus Hanna-Liina Võsa kontsert „Suvehaldjas“. Lauritsapäeval on Kuusalu kirik külalistele avatud kella 11-18.

„Vanasti käidi esmalt jumalateenistusel, siis läks pidu edasi seltsielu ja ratsavõistlustega. Tänapäeva inimesel on side ja vajadus vaimuliku poolega vähenenud. Aga püüame kahte poolt ühendada,“ ütles Kuusalu koguduse õpetaja Jaanus Jalakas.

Kuusalu kiriku aias tähistatakse lauritsapäeva teist aastat. Õpetaja sõnul on mõeldud sellele, et anda kirikuaeda rohkem rahvale kasutada, kuna inimestel pole enam aega kirikus käia. Maarika Rohi avaldas lootust, et lauritsapäeval tulevad Kuusalu kirikut vaatama ka need, kel tavaliselt selleks aega pole.

Laupäeval, 15. augustil kell 12 avatakse pastoraadi ees käsitöö- ja vanavaralaat.

„Kuusalu Valla Külade Ühing korraldab igal aastal mailaata. Sealsete müüjate seast valime mõned. Kui keegi veel tunneb huvi, tasub kindlasti ühendust võtta,“ ütles Maarika Rohi.

Avatud on kohvik, kus Ära Karda Pubilt saab osta saiakesi, pirukaid ja pannkooke. Nagu eelmisel aastal, on kirikuaias suur piknikutelk, kuhu saab panna kaasa toodud toidud. Laste jaoks on avatud lastetelk ning Kupu külavanem ja Näkiallika talu peremees Peeter Kivimäe tuleb tööriistadega, et koos poistega meisterdada. Lauritsa platsil on spordimängud ning iga-aastane lauritsapäeva jooks.

Peol on kohal ka vabatahtlik reservpäästerühm ja päästekoer Nublu. Kui parasjagu väljakutseid pole, tuleb Loksa komando oma päästeautot tutvustama.

Ka tänavu on kavas ekskursioonid kirikusse ja Lauritsakivi juurde. On õnneloos. Selle nädala jooksul kogutakse inimestelt seismajäänud ja vähekasutatud asju, näiteks raamatuid ja plaate, mida võib õnneloosis võita.

Kella 15-17 on pastoraadis mõttekoda, kus kolonelleitnant Einar Laigna räägib hinge puhtana hoidmisest. Kell 19 algab kontsert-simman, esineb ansambel Tuulelõõtsutajad.

Lauritsapäeva korraldamist toetab Kuusalu vald 50 000 krooniga ja Kultuurkapitali Har­jumaa ekspert­grupp 10 000 krooniga.

Eelmine artikkelToome pangakontori Kuusallu tagasi!
Järgmine artikkelAruküla kool septembris oma majas alustada ei saa