Kehra Põrgupõhja päeval õnnistati linnaosa uus lipp

3120

Põrgupõhja Jürka ja Juula – MARGUS JA EVE ROOSI.
Laupäeval, 1. augustil toimunud 12. Põrgupõhja päevaga tähistati linnaosa 50. juubelit.

„Kuigi krunte anti juba varem, alates 1956. aastast, arvestame Põrgupõhja ajalugu ajast, mil esimesed siinsed kodud said majaraamatu ehk siis aastast 1959,“ ütles Põrgupõhja päevade üks korraldaja Silva Laupa.

Juubeli puhuks sai linnaosa sponsorilt OÜlt Hansa Press uue lipu. Seni käsitsimaalitud väikese plagu asemel on Põrgupõhjal nüüd täismõõtmetes sümboolikaga lipp. Lipp õnnistati sisse Põrgupõhja ristteel. Õnnistamist viis läbi Saa­tanaplika, keda kehastas Aire Martin. Kohal olid aastate jooksul valitud Põrgupõhja Juulad ja Jürkad, üheskoos viidi läbi loitsimine – sooviti, et leib oleks laual, tuli nii katlas kui südames jm.

Seejärel austati eakaid Põrgupõhja elanikke, kes on elanud seal 50 aastat. Neid inimesi on 12. Kõigile kingiti lilled ning OÜs Ekar Trükk valmistatud Põrgupõhja sümboolikaga väikesed lipud.

Traditsioonilised ja uued võistlused
Põrgupõhja päeval viidi läbi mitmeid juba traditsioonilisi, kuid ka täiesti uusi võistlusi. Iga-aastase kokanduskonkursi teema oli tänavu „Juubeli puhul, igal juhul, üks hõrgutav suutäis“. Osalejaid oli seitse, pakuti nii soolast kui magusat, parimaks tunnistati võistkond Pugi preilid.

Esmakordselt oli kavas anekdoodivõistlus. Kuigi see oli mõeldud lastele, osales vaid kaks last ning hoopis innukamad humoristid olid täiskasvanud. Seevastu viktoriini „Põrgulise sarvevahe“ edukamad olid lapsed – Liisi Siil ja Merili Kütt. Küsimused olid Põrgupõhja ja Kehra linna ajaloost.

Sirje Voolmaa maalimise telgis said lapsed joonistada teemal „Mis on kodu? Kus on kodu?“.  Huvi suur – joonistamas käis 17 last, neist noorim kõigest 3-aastane.

Kuna sel aastal oli „põrgupäevale“ kutsutud saunabuss, oli esmakordselt kavas võistlus „Lähme vihaga sauna!“ Vihtade valmistamise võistluse võitis Sirje Voolmaa.

Saapaviske ja veepallivõistluse olid korraldajad sunnitud vihma tõttu ära jätma. Küll aga toimusid esmaabivõistlus, võistlus tugevatele ning traditsiooniks saanud õllejoomisvõistlus.

Teist aastat tehti Põrgupõhja rekordit linetantsu võistutantsimises. Kui eelmisel aastal osales 40 inimest, siis tänavu sündis uus rekord – tantsurivis tegi kaasa 55 inimest.

Uued Juula ja Jürka
Põrgupõhja Juulaks ja Jürkaks nimetati sel aastal Eve ja Margus Roosi. Silva Laupa selgitas, et tegemist on aktiivsete noorte inimestega ning eesmärk ongi kohalikke noori ja tegusaid inimesi märgata ning linnaosa tegemistesse kaasata.

„Suvel on meil palju ettevõtmisi, seda parem on, kui abilisi palju. Oleme ikka uusi inimesi püüdnud punti võtta,“ lausus ta.

Oksjonil müüdi maha kõik kokanduskonkursile esitatud hõrgutised, mõned maalid, kohalike inimeste väljapandud üllatuskaupa jm. Silva Laupa rääkis, et sel aastal oli see MTÜle Põrguwärk väga suureks abiks, et ettevõtmisega kaasnenud kulud katta. Kui seni on kohalikku initsiatiivi toetanud ka Anija vald, siis tänavu ei saadud vallaeelarvest sentigi.

„Rahaliselt oli väga keeruline toime tulla. Kuid pidime hakkama saama, rahvas on juba harjunud ja ootab seda päeva. Õnneks on meil mõned head sponsorid, kes ka sel aastal alt ei hüpanud,“ ütles ta. Näiteks AS Rudus Kehra Kivitehas pani ka nüüd Juulale-Jürkale välja alusetäie tänavakive. OÜ Neio sponsoreeris kringlite ja muude pagaritoodetega, AS Laadur maksis tantsuks mänginud muusiku tasu.

Sõuetenduses otsiti „koduhäbilist“
Põrgupõhja päeva tõmbenumber on alati olnud sõu­programm. Humoorikad tükid on kirjutanud Silva Laupa ise. Tänavune etendus oli jätkuks eelmisele, mis lõppes Juula-Jürka suure pulmapeoga.

„Kuna Juula võttis vahepeal sada korda SMS-laenu ja jäi võlgadesse, pandi ta vangi. Jürka majapidamisse tekkis sellega täielik kaos – kodu oli koristamata, süüa polnud, lehmad olid lüpsmata. Seetõttu hakkas ta otsima koduabilist. Naabrimees Kaval-Ants hakkaski kolme kandidaadi hulgast õiget valima. Nad pidid koristama, süüa tegema, lehma lüpsma ning Jürka meelt lahutama. Kui Jürka oli otsustanud kõik kolm naist enda juurde jätta, põgenes Juula vanglast ja tuli koju,“ jutustas autor.

Naljatükis mängisid Silva Laupa ise (Juula), Annely Pakkane (Jürka), Elgar Pehap, Argo Kauge ja Lauri Lõoke (pruudid), Sirje Põlendik (Kaval-Ants), Andres Pakkane ja Margus Lõoke (lehmad), Ivar Neio ning Sirje Suvi koos tantsutüdrukutega.

Põrgupõhja päev lõppes ilutulestikuga. Ka seda sponsoreeris OÜ Hansa Press.

„Üks halb asi oli ka – kaduma läks liiklusmärk, mida oleme linnaosa päeval kasutanud meie tänavatel autoliikluse sulgemiseks. Märk varastati ka eelmisel  aastal, kuid siis oli nägijaid, kuhu hoovi see viidi,“ ütles Silva Laupa.

Ka nüüd oodatakse infot ja vihjeid neilt, kes kadunud märgist midagi teavad.

Eelmine artikkelToome pangakontori Kuusallu tagasi!
Järgmine artikkelAruküla kool septembris oma majas alustada ei saa