„Lahemaal on mul paarikümne aastaga mõnegi saapapaari tallad hõredaks kõnnitud,“ sõnab loodusgiid MAIE ITSE.
Keskkonnaministeerium kuulutas looduskaitsekuu alguses, 12. mail välja looduskaitsepreemia võitja ja looduskaitsemärgi laureaadid. Aasta 2020 looduskaitsemärgi 6 laureaadi seas on MTÜ Lahemaa Looduskool eestvedaja ja loodushariduse edendaja Maie Itse, kes töötab Loksa gümnaasiumis matemaatika õpetajana.
Looduskaitsemärgi saavad veel loodusfilmide autor Joosep Matjus, loodushäälte salvestaja Veljo Runnel, pärandniitude hooldaja Igor Gulev, Eesti Looduskaitse Seltsi eestvedaja Vootele Hansen ja loodusraamatute autor Kristel Vilbaste. Erik Kumari looduskaitsepreemia ja kuldmärk antakse Tallinna loomaaia direktorile Tiit Maranile.
Maie Itse ütles Sõnumitoojale, et nii kõrge tunnustus tuli talle ootamatult, ta sai selle kohta telefonikõne keskkonnaministeeriumist: „Ootasin hoopis kõnet, et millal minna Mohni saarele puid vaatama seoses seal kavandatava harvendus- ja lageraiega. Oli suur üllatus, kui teatati, et mulle on omistatud looduskaitse hõbemärk. Öeldi, et üleandmine lükkub koroonakriisi tõttu edasi, võib-olla looduskaitse kuu lõpetamisele juunis. Olen tänulik ja õnnelik – on suur au olla hõbemärgi saajate seas koos loodusvaldkonna autoriteetidega.“
Mohni raie asjus nõustama kutsumise kohta märgib ta, et praegu polegi looduskaitse valdkonnas ametnikku, kes oleks sealse loodusega kursis pikemat aega, ametkondade töötajad on vahetunud: „Mohni on minu suur armastus, olen Mohni giid olnud üle 20 aasta. Käin seal igal suvel vähemalt paarkümmend korda olenevalt, kuidas meri lubab. Ööbinud olen seal teinekord ka magamiskotis põõsa all.“
Maie Itse elab Tallinnas, Loksa kooli tuli tööle kuus aastat tagasi. Tema asutatud MTÜ Lahemaa Looduskool sai tänavu jaanuaris viieaastaseks. MTÜs on loodusgiidid veel Maarja Orusalu Tsitrest ja Maret Vihman Kuusalust.
Lahemaa Looduskooli matkad ja õppekäigud toimuvad peamiselt Ida-Harjus Kuusalu vallas: Mohni saarel, Pärispea ja Juminda poolsaarel, Eru ja Hara ning Kolga lahe rannajoonel, Kolgakülas ja Valgejõe ürgorus, Joaveskil ja Loobu jõe ürgorus, Vasaristi joal ja Nõmmeveskil, Muuksis, Kolga mõisa valdustes, Vihasoos ja Loksal.
Maie Itse räägib, et kaugemale tellitavate ekskursioonide korral teeb koostööd kohalike giididega, et grupi võtaksid vastu sealsed asjatundjad ja jagaksid selgitusi.
Loodusgiidina hakkas ta tegutsema rohkem kui 40 aastat tagasi keskkooliõpilasena. Tema juured on Setumaal, lapsepõlvekant on Järvamaa. Oma lasteaiaks nimetab koduküla metsa ja heinamaad. Põhikoolis käis Koerus ja keskkoolis Paides. Kuigi õppis matemaatika õpetajaks, läks pärast ülikooli lõpetamist matkainstruktori koolitusele. Aastaid on olnud Järva- ja Harjumaa matkaklubi liige.
Loodusmatkade korraldamine, loodushoiu propageerimine on tema suur hobi. Ta märgib, et ei ole endale Lahemaa Looduskooli matkade eest töötasu maksnud. Looduskool osaleb ka Euroopa kaitsealade päeval, pühapäeval, 24. mail toimuval külastushooaja avaüritusel – matkad on kavas Muuksis, Tsitres ja Viitnal.
Loodusmatkadel käib Maie Itse alati fotoaparaadiga, et jäädvustada nähtut – kauneid vaateid, aga ka huvitavaid detaile. Osa piltidest postitab Lahemaa Looduskooli Facebooki-lehele.
Looduskaitsemärgi ehk hõbemärgiga tõstetakse esile teeneid looduse uurimisel, loodusteaduste levitamisel, looduskaitse edendamisel, arendamisel ja tutvustamisel nii üleriigilisel kui ka rahvusvahelisel tasandil.
Maie Itse kandidatuuri esitas keskkonnaamet. Selgituses on öeldud, et Maie Itse on olnud suure südamega, väsimatu ja koostöövalmis loodushariduse edendaja ning Lahemaa Looduskooli eestvedaja. Tema vedada on olnud mitu suurt ja edukat projekti, mille raames on toonud noori loodusele lähemale, lõiminud eri rahvusest ja keeli kõnelevaid noori. Ta on olnud Lahemaa looduse päeva üks põhilisi kaasamõtlejaid. Ta korraldab ka igakevadist rahvamatka „Tere, kevad!“, on loodusgiidide õpetaja, tegeleb looduse pildistamise ja loodusluulega ning kutsub teisigi sama proovima.