MARGIT AMER on silmapaistvam noortekeskuse töötaja Harjumaal

1886
MARGIT AMER on pärit Arukülast, viimased 25 aastat elanud ja töötanud Loksal.

Loksa noortekeskuse juht MARGIT AMER hinnati 12 kandidaadi seas maakonna parimaks.

Harju maavanem Ülle Rajasalu tunnustas detsembris Harjumaa noorsootöötajaid, kandiaate sai esitada mitmes kategoorias. Noortekeskuste silmapaistvamaks noorsootöötajaks nimetati restoranis Gloria toimunud tunnustusüritusel Margit Amer, kes on Loksa noortekeskust juhtinud 2009. aasta septembrist. Tema kandidatuuri esitas Loksa linnavalitsus.

„Koos meene ja tänukirjaga anti kutsed Harjumaa Ballile, sai jälle pika kleidi selga panna, polnudki seda pärast presidendi vastuvõtul käimist kasutanud,” kommenteerib  Margit  Amer,  kes 2012. aastal kuulutati Eesti aasta emaks.
Maakonna parima noorsootöötaja tiitli kohta sõnab ta, et see ei saa tulla niisama, kui omavalitsus hindab ja märkab, siis on lihtne tööd teha.
Noortekeskus asub Loksal kahekordses kunagises kaptenimajas, mis nõukogude aja alguses toodi Käsmust Loksale. Alumisel korrusel on saal piljardilaua ja istumiskohtadega, arvutituba, televiisorituba ja väike köök. Ülemisel on juhataja kabinet, koolituste tuba ja saal ning kodutütarde-noorkotkaste tuba. Margit Amer on kodutütarde Harju ringkonna vanem ning juhendab koos abikaasa Tarmo Ameriga Loksa noorkotkaste ja kodutütarde rühma. Kokku on rühmas noori 40, poisse-tüdrukuid enamvähem pooleks.
Loksa noortekeskusest on aasta jooksul läbi käinud ligi 290 last. Maja on avatud tööpäeviti kella 14 kuni kella 20 ning ka juunis ja augustis koolivaheajal. Juulis on puhkus.
„Suvel suuname noori rohkem õue, et ei istuks ilusa ilmaga toas arvutite taga. Ka suvel on lapsi noortekeskuses teinekord paarikümne ringis. Mu hea abiline noortekeskuses on Marina Letfullina – vene noorte jaoks väga oluline inimene, temaga räägitakse muredest ja rõõmudest,” jutustab Margit Amer.
Noortekeskus on Loksal muusikakooli kõrval. Sageli käivad seal Loksa ümbruse külade ehk Kuusalu valla noored, astutakse sisse bussi ootama või muusikakooli minekut ootama.
Gümnaasiuminoored reeglina enam noortekeskusesse ei lähe, enamasti veedavad seal aega teismelised, on ka algklassilapsi. Lärmi ja jooksmist on teinekord palju, vanemad õpilased ei taha sellises melus olla, jutustab juhataja.
„Mulle meeldib oma töö. Kui küsitakse, miks seda teen, siis vastan, et laste säravate silmade pärast. Meile on koolitustel öeldud, et nii vastavad kõik, tuleb midagi originaalsemat välja mõelda, aga ma tõesti teen seda tööd laste säravate silmade pärast,” kinnitab ta.
„Huvitav oli projekt „Riskilaste toetusprogrammi rakendamine läbi noortekeskuste.” Tegime konflikti lahendamise programmi treeninguid. Tarmo juhendas laskmisringi, noored harjutasid simulatsioonirelvadega, kevadel käisid Männikus lasketiirus. See  tõi noortekeskusesse poisse juurde.”
Maavalitsuse kaudu saadud projektirahade toel käidi kokku 80 lapsega  väljasõitudel  Ahhaa-keskusesse, Teletorni ja Lennusadamasse. Edukalt läks tema sõnul ka jõulukingituste meisterdamine, kus osales 58 last.
„Enamikul neist lastest pole erilisi võimalusi huvitegevuseks Loksal. Poistel on võimalus minna sporditrennidesse, osad tüdrukud tantsivad JJ Street tänavatantsurühmas. On ka muusikakool ja kunstiring, kuid see on kõik,” märgib noortekeskuse juht.
Sel aastal jätkatakse avatud noortekeskuste ühenduse projektiga, kus koostööd teevad Loksa, Paide ja Hiiumaalt Emmaste noortekeskused. Koos korraldati ühine laager, pool nädalast oldi Paides ja teine pool Hiiumaal. Suvel on plaan saada kokku Loksal.
Margit Amer: „Kogu tegevus käibki noortekeskuses projektipõhiselt, peab kirjutama rahataotlusi. Tulekul on uued taotlusvoorud, otsin  ideid, mida uut ja huvitavat Loksa noortega ette võtta. Erinevad koolitused annavad häid nippe ja oskusi. Pikem ja põhjalik koolitus oli noorsootöötaja põhiteadmiste täienduskursus.”
Kodutütarde-noorkotkaste ettevõtmiste kohta lausub ta, et 19. jaanuaril on tulekul kodutütarde organisatsiooni aastapäev, seda kindlasti tähistatakse. Jaanuari  nädalalõpud on seotud kaitseliidu, kodutütarde ja noorkotkaste tegemistega. Veebruaris on Loksa kord teha Harju ringkonna rühmadele vastlapäevaüritus.

Eelmine artikkelKolgaküla mälumängu võitis Kehra Maru
Järgmine artikkelVanaküla ja Kehra Eesti lumerohkeimad