Harjumaa teatrifestivalil osalesid Kuusalu vallast kolm näitetruppi, preemiad jagus neile kõigile.
Laupäeval, 18. novembril hommikust hilisõhtuni kestnud Harjumaa harrastusteatrite festivali 2023 peavõitjaks kuulutati Kuusalurahva Teatri Kolgas tegutseva trupi lavastus – Mart Kivastiku lühinäidend „Nokia 3310“. Lavastas Terje Varul, kes pälvis parima lavastaja auhinna.
Selles lavastuses pereisa Jürkat mänginud Leo Kiviberg hinnati parimaks meesosatäitjaks ja tütre rollis olnud Terje Multer sai näitleja eripreemia.
Festivali parimaks naisosatäitjaks kuulutati Kuusalu vallas Kõnnus tegutseva Teise Küla Teatri näitleja ja lavastaja Pille Smirnova lavastusest „4.48 psühhoos“. Näidendi autor on Sarah Kane.
Teatrifestivalil kõige esimesena lavale läinud Vihasoo näitering Kuusalu vallast sai komöödia „Kohver“ lavastuse eest parima tehnilise kujunduse auhinna. Näitleja eripreemia pälvisid „Kohvris“ naabrinaist Lonnit mänginud Gerta Allemann ja mehe Atsi rollis olnud Margus Kesküll. Rakvere kirjaniku Tiia Selli situatsioonikomöödia „Kohver“ lavastas Vihasoo näiteringi juhendaja Jana Roopa.
Harjumaa harrastusteatrite festival toimus Aruküla rahvamajas, peakorraldaja oli Aruküla Kultuuriseltsi tegevjuht Garina Toomingas. Festivali žüriisse kuulusid Allan Kress, Piret Viisimaa ja Jane Lauter. Päeva juht oli Peep Raun.
Festivalist võtsid osa 5 harrastusteatrit – peale Kuusalu valla kolme trupi veel Kiili Harrastusteater ning Saue vallast Loodeteater kolme lavastusega.
Nokia-lavastus tõi ka publiku lavale
„Nokia 3310“ lavastanud Terje Varul seadis publikule istumiskohad Aruküla rahvamaja lavale, et tekitada sama olukorda ja tunnetust nagu Kolga seltsimajas mängides – et oleks otsekui sattunud teiste inimeste koju. Kui vaatajad istekohti valisid, mängisid näitlejad juba kodust elu.
Žürii andis tagasisidet vahetult pärast lavastust. Terje Varul vahendas, et kiideti sellist lahendust, mis tekitas publikule tunde, et ollakse ühe pere kodus: „Öeldi, et nii traagiline kui ka koomiline pool olid lavastuses olemas ja tasakaalus ning sügavad tunded ilmutasid end pisikestes nüanssides. Tunnustati, et pausid kandsid ja küsiti selle kohta Leo Kivibergilt. Leo kommenteeris, et head pausid annavad vaatajale aega mõtlemiseks, niisugusesse teksti peab jätma õhku, ilma ei saa.“
Terje Varulilt uurisid žürii liikmed, kuidas lavastusprotsess käis: „Oleme seda tükki harjutanud peaaegu aasta, esimene lugemine oli jõulude ajal 2022. aastal. Arvan, et peapreemia saavutamisele aitas see oluliselt kaasa. Lähen proovi ja hakkame koos askeldama. Alati on trupis inimesi, kes hoolivad oma rollist ja kogu lavastusest, inspireerivad mind ja tahan endast anda parima. Lavastaja peab olema suure empaatiaga ning tajuma, milleks näitleja on suuteline.“
Ta ütles, et lõppeval aastal enam „Nokia 3310“ ei mängita, aga järgmisel aastal mängivad veel ja ka kodukandis Kuusalu vallas.
Nii Teise Küla Teatri lavastaja Pille Smirnova kui ka Vihasoo näiteringi juhendaja Jana Roopa kiitsid Nokia-lavastust.
Pille Smirnova tunnustas, et algus oli väga hästi lahendatud, tekitas huvi: „Kui laval on Terje Multer ja Elvi Reinvald, on alati hea vaadata. Terje Multer ja Mart Almers oskasid suurepäraselt lapsi mängida ja Leo Kiviberg oli sellesse rolli väga sobiv.“
Jana Roopa: „Grand Prix´ läks väga õigele lavastusele, on auga välja teenitud. Tükk on väga hästi lavastatud ja välja mängitud. Kindlasti tasub minna vaatama, kes pole seni näinud.“
Teise Küla Teater mängis parketisaalis
Teise Küla Teatri psühhoosi-lavastust sai festivalil vaadata Aruküla rahvamaja partketisaalis. Peaosatäitja ja lavastaja Pille Smirnova jutustas, et nii sai olla publikule hästi lähedal, nagu on oldud ka Kõnnu viinaköögis.
„Žürii liikmed ütlesid, et meeldis meie lavakujunduse lihtsus ja see, et kõik, mis laval oli, läks lavastuse jooksul kasutusse. Nad pakkusid ideid, kuidas tükki mõjuvamaks teha. Hakkame koos vaimuhaigla arsti mängiva Maila Midriga järgmises proovis arutama, mida neist ettepanekutest võiks rakendada. Selle näidendi tekst on väga võimas, mängin harrastusnäitlejana emotsioonil ehk nii, kuidas kohapeal etendus käima läheb. Nägin lõpus ka pisaraid, minu jaoks tähendas see, et midagi läks õigesti.“
Ta lisas, et on väga rõõmus oma kaasnäitleja Maila Midri mängu üle: „Mailale on see esimene lavastus harrastusnäitlejana. Ta on iga etendusega oma rolli täiustanud, leidnud uusi nüansse ja on laval suurepärane partner. Ma ei ole kindel, kas seda tükki niisama veel mängime, aga festivalidel tahaks sellega käia.“
Kolga lavastaja Terje Varul sõnas, et „4.48 psühhoos“ oli hingekriipiv etendus: „Pille mängis väga hästi, oli häid kohti. Tundsin uhkust, et nii keeruline tükk ja sedasi väärikalt mängitud.“
Vihasoo trupp seadis lava valmis reede õhtul
Vihasoo näiteringi lavastaja Jana Roopa kõneles, et nende lavastus oli festivali hommikul esimene seetõttu, et lavakujundus pandi paika eelmisel õhtul.
„Viisime kogu vajamineva lavakujunduseks reedel Vihasoo rahvamajast Aruküla rahvamajja. Meie lavastuses pidid uksed korralikult lahti ja kinni käima ning diivanitel ja kappidel, ka muul mööblil oli oluline roll. Kui oma mööblit poleks olnud, oleks pool kogu tervikust läinud kaduma. Panime reede õhtul Arukülas lava üles kolm tundi. Pärast etendust oli lihtsam, viisime mööbli lavalt ära viieteist minutiga. Aruküla lava on Vihasoo lavast kaks korda suurem, see nõudis kohanemist, aga näitlejad said hakkama. Teeb rõõmu, et meie näitlejatele tuli kaks eripreemiat. Žürii tunnustas pärast etendust, et lavastus oli loogiliselt üles ehitatud ja igav ei hakanud nende kahe tunni jooksul kordagi.“
Ta märkis, et parima tehnilise kujunduse auhind saadi ilmselt tänu hoolega seatud lavakujundusele ja ka sellele, et püstolilasud, telefonihelinad kõlasid täpselt ning muusikat oli kasutatud palju.
„Vihasoo näitering „Kohvrit“ rohkem ei mängi, „Kohver“ pakkis enda kokku. Festivalil oli selle lavastuse viimane etendus. Eelistame oma majas mängimist,“ kinnitas Jana Roopa ja lisas, et „Kohvri“ lavastus tegi Vihasoo näiteringi rekordi – oma rahvamajas mängiti lisaks peaproovile seitse korda ja enamasti täissaalile.