Kuusalu vallavalitsuse töötajad koristavad prahti

771

„Praegu on rannad suhteliselt puhtad,” sõnab Kuusalu valla majandusteenistuse juhataja KALEV KULPSON Valkla rannas metsa all ringi vaadates.

On reede hommik, kell näitab 9.15. Istun Kalev Kulpsoni, Arvu Kalametsa ja Harri Rebasega Kuusalu vallamaja ees vallavalitsuse majandusteenistuse autosse, et sõita Valkla randa prügi korjama. Kuusalu valla heakorraspetsialist Virve Haabsaar ja Kalev Kulpson on juba mitmel aastal käinud Almakeskuse usinatega erinevates Kuusalu valla paikades prahti koristamas. Nad teevad seda tavaliselt kaks-kolm korda nädalas.
 
„Valklas on kaks kohta, kus käiakse. Esimest haldab Valkla Rand, sinna pole meil asja. Lähme Romantika juurde, seda rannariba ei hoolda keegi peale meie,” räägib Kalev Kulpson autoroolis.

Peatume Valklas. Rannas me liiva peale ei lähe, koristus käib ranna ääres metsa all. Kuna metsaalune on üsnagi puhas, saab peagi kõik prügi üles võetud, maas olevad prügitünnid tühjendatud ja kotid auto tagaluugist sisse heidetud.

„Esimese koristusreisi teeme kevadel, kui lumi ära sulab. Siis võib olla lume alt prahti välja tulnud. Suvel käime prügi korjamas nii kaua, kuni rahvas randades liigub,” räägib Kalev Kulpson puude kõndides.

Ta meenutab, et koristusretked said alguse tänu aktiivsetele inimestele: „Paar aastat tagasi hakkas tulema kirju, et seal või seal riivab praht silma. Siis saime ka Lohja kohta kirja. Lohja järve ümbrus oli prahikihiga kaetud. Panime konteineri ja nüüd jäetakse prügi sinna.”

Ta lisab: „Päris Teeme Ära üritust me iga päev ei korralda, aga reageerime vihjete peale. Kui keegi on prügihunnikust teada andnud, oleme ära toonud, lisaks koristame supelrandu.”

Kuumalaine ajal palju prügi
Salmistult suundume Andineeme randa, ka seal ootavad meid mõned üksikud paberid. Olukord pole alati nii kena olnud, suvise kuumalaine ajal olevat prahti palju olnud. Praegu aga paistavad randade ümbrused puhtad.

„Kes natukenegi korrast lugu peab, paneb prahi tünni, kõige rohkem jätavad prahti maha metsa all telkijad,” lausub Kalev Kulpson.

Lohjale ja Valgejõele, kuhu Kalev Kulpson või Virve Haabsaar teinekord sõidavad, me täna ei lähe.

„See, kui tihti käime, sõltub sellest, kui hullusti prahti on. Esmaspäeval käisime Valgejõel kohas, kus vallakaart on üleval ja autojuhid puhkavad. Teinekord on see koht päris ära lagastatud, praegu aga pole vajadust sinna uuesti minna. Ka Lohjal ja Pärispeal oleme sel nädalal käinud, ilus puhas oli.”

Osades kohtades on mõne kohalikuga leping sõlmitud. Nii ei pea vallavalitsuse töötajad käima Tsitres, kus on Lahemaa lepinguga inimene, kes prahikoristusega tegeleb. Ka Pärispeal oli eelmisel aastal kohaliku neiuga leping.

Enne kella 11 oleme tagasi Kiius. Auto pargitakse vallamaja kõrvale prügikonteinerite juurde, kuhu visatakse toodud praht. Kuna ilmad pole viimasel ajal nii päikselised olnud ning terve suvi on juba koristamas käidud, polnud sel korral palju prügi korjata. On aga olnud aegu, kus inimesed jätavad tühjad pakendid rahulikult randa või tõstavad oma prügikotid metsa alla.

Eelmine artikkelKümmekond puud Kehra sõiduteel
Järgmine artikkelKõrveaial avati VELJO TORMISE büstiga skulptuuriansambel