Kuusalu valla kultuuripreemiaelutöö eest sai MENDA KIRSMAA

2288

Õpetaja ja kodu-uurija MENDA KIRSMAA: „Kuusalu hoiab inimest kinni ja tal on palju pakkuda.“


Kuusalu vallavanem URMAS KIRTSI ja vallasekretär MAIRE LINK õnnit­le­vad MENDA KIRSMAAD.

Elutööpreemiat käisid Menda Kirsmaale neljapäeval, 5. jaanuaril üle andmas Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi, abivallavanem Milli Kikkas ja vallasekretär Maire Link.

Menda Kirsmaa on töötanud 48 aastat õpetajana, neist 45 aastat Kuusalu koolis emakeele ja vene keele õpetajana. Kuusalu kihelkonna kodu-uurimisega hakkas ta tegelema noore õpetajana, koos õpilastega on valminud aastate jooksul 40 uurimustööd. Ta on jätkanud Kuusalu kandi kultuurilooliste materjalide süstematiseerimist pensionipõlves ning tõdeb, et teha on veel palju.

Vallavanem Urmas Kirtsi sõnas Menda Kirsmaad õnnitledes, et tema pikka ja innustunud tegevust võib iseloomustada kahe märksõnaga: harimine ning valgustamine. Ta on olnud nõudlik enese ja õpilastega, kes võisid olla teinekord ka meeleheitel, aga nüüd oskavad eesti keelt. Õppimine ei pruukinud Menda Kirsmaa käe all olla kerge, kuid oli tulemusrikas.

Valgustajana on ta jäädvustanud kultuuri- ja ajalugu ning jaganud oma teadmisi. Vallavanem loetles: mitme kihelkonnamängu ettevalmistamine ja läbiviimine, Endel Vaherma materjalide korrastamine, Veljo Tormise isa Richard Sturmi noorusaegse päeviku põhjal järjeloo kokkupanek ja avaldamine Sõnumitoojas, raamatu „Kuusalu rahva elulood“ I osa koostamine ning kultuuriloolised ekskursioonid Kuusalu kalmistul ja Tallinnas Metsakalmistul.

Menda Kirsmaa osales eelmisel aastal Laurentsiuse Seltsi tehtud filmis „Naine ei lähe tanuta tänavale ega põlleta põllule“. Mullu 13. novembril esines ta Kuusalu rahvariiete esitluses Tallinna Rahvusraamatukogus rahvusvahelisel konverentsil „Ornament – võti maailma“.

2010. aastal andis Kolga muuseumile üle aastakümnetega kogutud nääri- ja uusaastakaardid, neid on kokku üle 2000.

Kuusalu küla päevaks 2003. aastal koostas ja esitas ettekande küla ajaloost. Kuusalu rahvamajas esines 2006. aastal põhjaliku ettekandega näitekunstist Kuusalus ning 2007 tegi ülevaate alevikus tegutsenud seltsidest.

Menda Kirsmaa sõnas preemiat ja meenet vastu võttes, et uus aasta algas talle suure üllatusega ja tänas neid, kes on tema tegemisi tähele pannud: „Kuusalu on imeline koht, hoiab inimest kinni ja tal on palju pakkuda. Kuusalu kandis on head inimesed. Soovin, et teil oleks tervist ja silmad lahti, et näha tänast päeva, ning süda avali nendele inimestele, kes on teie ümber. Soovin kõike head Kuusalu valla rahvale!“

Kuusalus elanud 54 aastat
Menda Kirsmaa tuli Kuusallu elama ja kooli tööle 1958. aasta jaanuari alguses. Esialgu kavatses, et on kevadeni, suvel on aega otsida linna tööd. Kuid läks aasta, teine ja kolmas ning ta ei soovinud enam mujale minna. Nüüd kinnitas, et on eluga Kuusalus väga rahul.

„Kodu-uurimises olid minu õpetajad Endel Vaherma ja Arno Lepnurm, nendega tegin palju koostööd,“ lausus ta.

„Kultuur on inimhinge toit ja väga vajalik, aga, kui me kõik tänapäeval hoolega valime, et söögilaual oleks vaid mahetoit, siis kuidas on lugu hingetoiduga? Kas pole mitte nii, et liiga palju pakutakse rämpstoitu? Võib juhtuda, et inimene harjubki ainult sellega, mis on tõelisest kultuurist üsna kaugel. Sellest on ääretult kahju. Ainus lootus on, et õpetajad suudavad oma lastele selgeks teha, mida, millal ja kust valida,“ paneb Menda Kirsmaa südamele.

Eelmine artikkelValklas varastati vanametalli
Järgmine artikkelAnija valla sünnipäevapeol käis üle 200 inimese