Kuusalu uues küttetorustikus on soe vesi sees

1010

Kokku asendati 1,5 kilomeetrit vanu küttetorusid, korteriühistud on hakanud kütet sisse lülitama.

Kuusalu alevik on saanud uue kaugküttetorustiku, selle paigaldamiseks kulub 270 000 eurot, millest 40 protsenti annab KIK ja 60 protsenti tasub OÜ Kuusalu Soojus. Praegu käib trasside kinniajamine ja tasandamine, haljastustööd peaksid lõppema hiljemalt 20. oktoobriks. Projekti ametlik lõpptähtaeg on 31. oktoober.

Kuusalu Soojuse juhataja Kalle Küngas räägib, et septembri lõpp kulges surveproovide tähe all. Viimane toimus nädal tagasi kolmapäeval, 28. septembril, kui kontrolliti Kuusalu tee ja Ahrensi tänava haru.

„Torustike keevitustega pole probleeme olnud, ka kõige raskemad kohad, kus kaks toru asuvad lähestikku, on olnud väga hästi keevitatud. Naljakas on see, et paar leket avastasime kohtades, kus on keevitada kõige lihtsam – keldris maja olemas­oleva torustikuga ühendamise juures,“ ütles ta.

Kuusalu kaugküttetorustik ehitati 30-40 aastat tagasi. Kui vana maa-alune torustik lahti kaevati, selgus, et mõnel pool oli torudele jäetud isolatsioon panemata. Selline olukord põhjustas suuri soojakadusid. Oli ka viimase piirini roostetanud torusid. Kuusalu Soojuse juhi sõnul oli leketest tingitud kuuma vee kadu ööpäevas 1,5 kuupmeetrit.

Uued torud on ligi 10sentimeetrise isolatsiooniga kaetud juba tehases ehk teisisõnu – on eelisoleeritud. Soojusenergia kokkuhoid tähendab Kalle Küngase sõnul seda, et hakkepuidu ostmiseks kulutab ettevõte tulevikus vähem ning kokkuhoitud summad kasutatakse laenumakseteks, mis tuleb tasuda viie aasta  jooksul.

„Torude eluiga on vähemalt 50 aastat. Uute torude kasutegur ilmneb pärast laenumaksete lõppemist. Korterite küttearved torustiku renoveerimise tõttu ei muutu, majad tasuvad ka edaspidi soojusarvesti näidu alusel, ehk siis tarbitud soojusenergia eest, nagu on olnud seni. Sellel aastal on erinevad kütused kallinenud 20 kuni 40 protsenti ja ilmselt kasvavad hinnad edaspidi veelgi, ent kui kütust kulub vähem, pole lõpptarbijale hinnatõus niivõrd suur,“ selgitab ta.

Peatöövõtja AS Magma on Kuusalu kaugküttetorustiku rekonstrueerimistöödega tegelenud kogu suve. Kraavid, torud ja liivahunnikud on takistanud elumajade vahel liiklemist. Sellele vaatamata on tööde mahtu ja ajalist pikkust arvestades nurinaid olnud vähe, on Kuusalu Soojuse juht rahul.

„Päris  mitmel korral on helistatud ja küsitud, millal jälle saab kodumaja ees parkida, kuid tõsiselt pahandatud pole. Ajalehes avaldatu ja meie kodulehel oleva informatsiooni kaudu on elanikud tõenäoliselt aru saanud, milleks seda kõike tehti,“ lausus Kalle Küngas.

Eelmine artikkelKonflikt seltskonnas
Järgmine artikkelPolitseinik KAISA KAJO: „Ootamatult palju alaealisi liikus öösel ringi.“