Minister JAAK AAVIKSOO tunnustas Tartus AHHAA teaduskeskuses rahvusvahelistel võistlustel edukalt osalenud noori.
Reedel, 30. septembril toimunud vastuvõtule oli 81 õppuri seas kutsutud ka Kuusalu keskkooli 9. klassi õpilane, karateka Tanel Paabo. Ta treenib Tallinna klubis Budo. Aprillikuus saavutas Ungaris kuldmedali Euroopa meistrivõitlustel SKDUN Shotokan karate kadettide kumites 66 kilogrammiste ja raskemate kaalukategoorias.
Kolmapäeval, 5. oktoobril sõidab noormees Eesti koondise liikmena maailmameistrivõistlustele Malaisiasse.
Vastuvõtul paluti kolmel koolinoorel rääkida endast ja oma saavutustest. Sõna said mitme aineolümpiaadi võitja Eva-Lotta Käsper Hugo Treffneri Gümnaasiumist, lauluvõistlustel auhinnalisi kohti saavutanud Rosanna Lints Tallinna muusikakoolist ning Tanel Paabo.
„Esineda paluti maksimaalselt viis minutit. Rääkisin natuke karatest ning näitasin videoklippi sellest, mida trennides teeme ja millistel võistlustel olen osalenud. Sooviti edu, öeldi, et lähen MMile ja lisati, et võibolla olen ka järgmisel aastal samasugusel vastuvõtul,“ kirjeldas Kuusalu valla edukaim karateka.
„Videofilm valmis kevadel, tellisime selle proffidelt, et saaks sponsoreid otsides enda tutvustuseks näidata. Kui saadad paberil kirja, võib see jääda tähelepanuta, DVD tutvustab paremini. Võtted kestsid pool aastat. Film on juba olnud toeks ja end ära tasunud.“
Minister andis vastuvõtul osalenutele tänukirja ja preemiaks Apollo raamatupoe 50eurose kinkekaardi. Tanel Paabo sai esinemise eest veel raamatu „1001 ajaloolist paika, mida elu jooksul peab nägema“ ning šokolaadikarbi.
Tanel Paabo kõneles veel, et vastuvõtu lõpupoole õnnestus tal Jaak Aaviksooga juttu ajada: „Minister hakkas küsima, kuidas mu pikkus sportimist mõjutab, kas selg ka valutab. Ütlesin, et vahel annab tunda, ajutiselt tekivad seljalihase valud. Tuleb osata võisteldes oma pikkust ära kasutada. Praegu olen 1 meeter ja 91 sentimeetrit. Sel suvel kasvasin pool sentimeetrit. Loodan, et enam pikkust juurde ei tule.“
Noormees tõdes, et kuna ees seisab sõit Malaisiasse, on viimased nädalad olnud tema jaoks väga pingelised. MM toimub 13.-16. oktoobrini. Kohale tuleb minna varem, et aklimatiseeruda ja harjuda ajavahega.
„Kui 18. oktoobril tagasi jõuan, pannakse just esimese veerandi hinded välja. Seega pidin septembrikuu jooksul kõikides ainetes hästi vastama, et vajaliku arvu korralikke hindeid kirja saaks. Kaheksanda klassi lõpetasin neljade ja viitega, tahan ka üheksanda klassi hästi lõpetada.“
Oma päevakava kohta jutustas ta, et graafik on varasemast tihedam: „Paljud küsivad, kuidas jõuan. Tuleb jõuda, käin veel ka jalgpalli mängimas. Kui lähen koolist koju, siis söön ja sõidan linna trenni. Kui jõuan tagasi, hakkan kella 20-21 ajal õppima. Kella kümnest õhtul tuleb minna magama. Varem sai filme vaadatud, aga nüüd olen aru saanud, kui varakult magama ei lähe, on kogu nädal tuksis. Treenimas käin Tallinnas iga päev, ka nädalavahetusel.“
Tartus osales vastuvõtul ka Tanel Paabo isa Ain Paabo, kes on noormehe manager. Kuna treener Aleksandr Zõkov ei saanud minna, võttis isa tema tänukirja vastu.
Ain Paabo kiitis poja suursponsorit Eesti Eine, kelle tugi on väga oluline. Toetavad ka AS Hydroscand ja Kuusalu valla ettevõtted Monier, Kiiu Soon, isa enda töökoht Emart, eraisikutest Heiki Kadajane. Kuusalu vallavalitsus andis eelmisel aastal 3000 krooni ning sama summat taotletakse vallaeelarvest ka tänavu.
Ain Paabo: „Tänu sponsoritele saab käia turniiridel – on võimalus end võistlustel näidata ja see omakorda aitab kaasa paremate tulemuste saavutamisele. Karate ei ole „tulin, nägin, võitsin“ võistlusala. Pead ennast tõestama ja parem olema, kui tahad võita. Tuleb maailmakategooriaga kohtunikele silma jääda.“
Videoklippi Tanel Paabost saab vaadata Youtubes, märksõnad on „Tanel Paabo – Special Video“.
Vastuvõtule olid kutsutud ka Kose muusikakooli ansambel Pillipiigad, kes sai konkursil Sofia kevad 2011 kuldmedali ning üle-eestilise poistekoori Kalev ja Järvamaa poistekoori ühendatud koor, kes pälvis festivalil Crakovia Cantans hõbediplomi vaimuliku muusika kategoorias. Kooris laulab mitu Loksa noormeest.