Kuusalu naised võistlevad teist hooaega saalihoki meistriliigas.
Eluterve Naine on üks kuuest Eesti meistriliigas võistlevast naiskonnast. Koos tehakse trenni kaks korda nädalas.
Saalihoki tõi Kuusallu Pille Plakk, kes töötab Loksa gümnaasiumis kehalise kasvatuse õpetajana. Paar nädalat tagasi sai ta Kuusalu vallavalitsuselt tublimate kultuuri-ja spordiinimeste austamispeol auhinna sportliku algatuse eest.
Huvi selle mängu vastu sai alguse seitse aastat tagasi, kui käis Nõval sõbrannadega mängimas ning hakkas meeldima. Kui tuli tagasi kodukanti, alustas saalihokiga Kuusalu kooli võimlas.
Tolle aja kohta sõnab Pille Plakk: „Käisime müramas, viis aastat rapsisime, polnud nii mõtestatud tegevus. Siis ostsime suuremad väravad ning tahtsime minna mängima naiste meistriliigasse. Treener Tõnu Salmi leidsime Jänedalt, ta on koolis kehalise kasvatuse õpetaja, saalihokis treeninud nii mehi kui naisi. Tänu temale oleme õppinud mängu vaatama teise pilguga.”
Esimestel aastatel käidi koos kord nädalas reedeti. Kui uksed avas uus spordikeskus, lisandus ka teisipäevane trenn. Seega mängivad Kuusalu eluterved naised saalihokit kaks korda nädalas korraga poolteist tundi. Treeningrühma nimekirjas on 30 mängijat – naisi, lapsi ja ka mehi. Võistlustel käiakse kahe viisiku ja väravavahiga ehk enamasti üheteistkümnekesi, trennis on rahvast paarikümne ringis. Spordikeskusest renditakse korraga pool saali, nii on odavam. Võistlused peetakse täismõõtmetega saalis.
Saalihoki naiskondi on Eestis vähe, võisteldakse ainult ühes liigas ning võistkondi on kuus: Tartu, Tallinna, Saku, Tamsalu, Kuusalu ja Tapa. Meeste saalihokivõistkondi on palju rohkem, võisteldakse neljas liigas. Eesti meeste saalihokikoondis osales MMil, kus saavutas koha esikümne teises pooles.
Meistriliiga esimesel hooajal kasutas Eluterve Naine kodusaalina Tapa spordihoonet, sest nõuetekohased 50sentimeetri kõrgused ported ehk piirded on kallid, uued maksavad kuni sada tuhat krooni. Selleks hooajaks on tänu sponsoritele need nüüd ka Kuusalu naiskonnal, ehkki kasutatud. 13. ja 27. veebruaril toimuvad Kuusalu spordikeskuses esimesed päris oma koduväljaku mängud.
„Seni meil fännklubi pole olnud, kuid nendele mängudele ootame pealtvaatajaid ja kaasaelajaid,” kutsub Pille Plakk.
„Kõrvalt tundub me mäng ehk keppidega tagumisena, kuid pead nii mängima, et teisele haiget ei tee. Palliga võib saada pihta, vahel ka väga valusalt, aga need mõned sinikad lähevad ju ära. Tegelikult ei olegi saalihokis hokikeppe, vaid on kaikad – vars fiibrist, laba plastmassist. Ja pall on palju kergem kui litter.”
Väravavahil peavad olema võistlusvormi all polsterdused, põlve- ja säärekaitsmed ning peas kiiver, teistel mängijatel neid tarvis pole. Jalga pannakse tavalised sportlikud saalijalatsid.
Naiskonna asjaajamine käib MTÜ Nõmme Matkaklubi kaudu – see on Pille Plaki aastaid tagasi asutatud mittetulundusühing. Sponsorid on LM Laomeister, IKE Fix Europe, Würth, Finlayson, eelmisel aastal ka Tridens, Monier, Universal Import&Eksport ning Baumkrone. Enamasti on need seotud mängijate meeste või sõpradega. Võistlusdressidel on sponsorite logod. Kuusalu vallavalitsus toetas võistkonda 5000 krooniga, millest tasuti pool liiga osalusmaksust.
Teist hooaega kaotusseisus
„Meistriliiga esimesel hooajal saime kogu aeg pähe. Sel hooajal saame ka pähe, aga tulemused on läinud paremaks. Teised võistkonnad on meist 10-15 aastat nooremad, alustanud saalihokiga kuuendas klassis, tehniliselt on neil kõik käes-jalas,” räägib Pille Plakk.
„Oleme saanud ühe võidu. See oli Järvamaa lahtistel võistlustel, kus ühe mängu võitsime ning tulime kolmandaks. Võidumängu vastased olid meist veel vanemad. Aga usume endasse, küll me hakkame meistriliigas võitma – kui praegused tugevad tegijad hakkavad peret looma ja lapsi sünnitama. Siis on meie kord.”
Hea seltskond koos
„Teeme ka muid asju, meil on hea seltskond koos,” kiidab Pille Plakk. „On sattunud sportlikud ja seltskondlikud naised. Suvel augustis käime Jänedal kolmepäevases spordilaagris, kus peale saalihoki teeme vastupidavusalasid, pilatese- ja fitballi treeninguid. Oleme ka võtnud kohalikel laatadel koha, pakkunud midagi head ja maitsvat, sest oskame süüa teha ning teenime oma võistluskulude katmiseks raha. Veebruaris aitame spordikeskusel korraldada lumelinna ehitamist.”
Ta tunnustab, et naised on tublid, käivad perede ja töö kõrvalt kohusetundlikult trennis. Ja lisab, et kui keegi tunneb huvi, võiks tulla proovima, esimese treeningu eest maksma ei pea. Väga oodatakse koolitüdrukuid.
Veel märgib ta, et pole välistatud edaspidi ka Kuusalu saalihokimeeskonna loomine. Mehed käivad praegu naistega koos mängimas, meeskonna jagu neid veel pole, kuid lootus on.
2009. aastal naiskonnaga liitunud Aet Sinisalu: „Pärast trenni on väga tore saunas külajutte rääkida, kuulen teistelt, mis üritused toimuvad.”
Vahvaid võistluskaaslasi kiidab ka Anu Kirsman, kes on saalihokit mänginud ligi kuus aastat: „Mulle meeldivad võistkondlikud kombineerivad lahendused, lisaks füüsiline koormus ja meeldiv seltskond. Tegelikult on saalihoki mängimine elustiil, mis ei lase vaimul ega kehal logeleda. Treenima ja võistlema on jäänud inimesed, kellele meeldib mõtestatud füüsiline treening eesmärgi saavutamiseks. Loodetavasti muutub saalihoki varsti Eestis sama populaarseks kui Soomes, siis tuleb ala juurde ka rohkem noori.”
Saalihokinaiskond Eluterve Naine
Väravavaht: Triinu Parve.
Mängijad: Aet Sinisalu, Age Tuisk, Anu Kirsman, Kertu Priilinn, Triinu Mustonen, Reelika Paul, Teisi Lindvest, Kristin Parve, Karin Märjamaa, Pille Plakk, Piret Lee, Tiina Ukkivi.
Treener: Tõnu Salm.