EELK Los Angelese ja Kuusalu kogudus vahetasid novembris õpetajaid.
Kuusalu külas Käli talus 1940. aastal sündinud ja koos vanematega nõukogude korra eest välismaale põgenenud Tõnis Rebane kutsus EELK Kuusalu koguduse õpetaja Jaanus Jalaka ja ta abikaasa, Kuusalu kunstide kooli õpetaja Anne Jalaka Los Angelesse ning korraldas sõidu sinna ja tagasi. Nad lendasid USAsse 2. novembril ning tulid tagasi 4. detsembril.
Samal ajal teenis Kuusalu ja Leesi koguduses Los Angelese kirikuõpetaja Jüri Pallo, kes on olnud Eestis Kanepi koguduse õpetaja ning kandideeris ja sai Los Angelesse koha 2000. aastal.
Jaanus Jalakas: „Meie tutvus Tõnis Rebasega algas 2003. aastal, kui Kuusalu külas Uuetalus oli Rebaste suguvõsa kokkutulek. Olin tookord pastoraadis, kui sisse astus teksades, kauboisaabastes ja sombreeroga vanahärra, tutvustas, et on Los Angelese koguduse nõukogu liige ja kutsus mind suguvõsa kokkutulekule. 2005. aastal tõi ta Kuusalu kalmistule urni ühe oma sõbra põrmuga. Kuna mees oli võidelnud Vietnami sõjas, oli matus koos Eesti ja USA lipuga ning mõnede sinna juurde käivate tseremooniatega. Möödunud suve juulis oli jälle Kuusalus suguvõsa kokkutulek ning Tõnis Rebane kutsus mind sinna. Tookord leppisime kokku õpetajate vahetamise. Tõnis Rebasel on Kuusalu kandis suur suguvõsa. Tema onupoeg on ka Kuusalu keskkooli õpetaja Jüri Rebane.”
Alguses oli Los Angeleses väga soe, 35-36 kraadi. Hiljem oli soojakraade 21-22, nagu meie tavaline suvi, rääkis Jaanus Jalakas. Ning lisas, et õhk oli kuiv ning ka palavatel päevadel ei olnud temasugusel kogukal mehel raske hingata.
Eesti kogudus peab seal jumalateenistusi Läti kirikus. Eestlased plaanisid kunagi ka oma kiriku ehitust, aga see jäi ellu viimata. Kuna vahemaad on suured, tavaline sõiduaeg kesklinnast kodudesse on poolteist-kaks tundi, siis käiakse jumalateenistustel kaks korda kuus.
„Ühel pühapäeval sõitsime mõne tunni kaugusele Carlsbergi linnakesse kodusesse palvetundi, kuhu kogunes kaheksa väliseesti peret. Pakuti musta leiba.
Anne küpsetas seal samuti leiba, juuretise võttis kodust kaasa, poest sai osta rukkijahu. Elasime Tõnis Rebase ja ta abikaasa, Saaremaalt pärit Aili Rebase kodus. Nad sõidutasid meid ringi, näitasid Los Angelest ning selle ümbrust. Külastasime nende tütre peret 4,5 sõidutunni kaugusel Fresno lähedal Clovises.
Paar päeva olime külalised Kuno ja Luige Lille kodus, mis asus kõrgel mäenõlvakul, hommikul võis tagaaias isegi põtra kohata.”
Külastati ka sealset Eesti Maja, kus tegutseb seenioride klubi ja laulukoor. Osaleti Ameerika leegionäride igakuisel kokkutulekul ning naiskorporatsiooni Filiae Patriae 90. aastapäeval, kuhu kogunes väliseestlasi-korporatsiooni liikmeid nii kaugemalt USAst kui ka Eestist.
„Seenioride klubis rääkisime Kuusalust ja meie koguduse tegemistest. Hiljuti ühines väliseesti EELK kodu-Eesti EELKga. Los Angelese kogudus oli üks liitumise vastastest, selle liikmed leidsid, et ühinemine oleks võinud toimuda demokraatlikumalt. Küsiti liitumise kohta, kuigi mina ei ole kirikupoliitik, arutasime veidi seda asja siiski,” jutustas Jaanus Jalakas.
Ta kirjeldas ka käiku Forest Lawni surnuaiale Hollywoodis, kus on eestlastele oma ala: „Kui vaadata, palju eestlasi on sinna maetud, siis imestad, et neid on nii arvukalt veel Los Angeleses alles. Omal ajal läksid ikka väga paljud pered Eestist ära. Ja loomulikult on ka viimasel ajal eestlasi USAsse juurde kolinud.
Eesti Majas tegutseb eesti kool. Ka Ameerikas sündinud eestlaste põlvkond räägib eesti keelt, nende lapsed ja ameeriklastest abikaasad enamasti mitte.”