Kuusalu Noortekeskuste juht: on olnud muutuste aasta

2370
Enne Halloweeni pidu Kuusalu noortekeskuses: Kuusalu Noortekeskuste juht KRISTA ALLIK ja noorsootöötaja ALICE LIPP ning ELIISA-BETH KERRO, MARIN KERRO ja RIKO LIPP.

Kolga ja Kuusalu noortekeskuses on uued töötajad, Kiius koliti teise kohta, Kuusalus jagatakse ruume vallavalitsusega.

Kuusalu Noortekeskuste juht Krista Allik viis möödunud neljapäeval 6 noort Tallinnasse restorani Gloria, kus toimus Tallinna ja Harjumaa noorte osaluskohvik 2016. Arutleti koos eakaaslastega noorte tervisekäitumise, valimisvastutuse, majandusõppe ja ettevõtlustegevuse, inforohkuse ja valikute, ühiskonna ootuste ning Euroopa Liidu tuleviku üle.
Käesolev nädal algas Kolga, Kuusalu ja Kiiu noorte ning maakonna teiste noortekeskuste ühis­üritusega. Krista Allik korraldas koostöös Kolga restoraniga Kolck kokkamise õhtu „Kultuur purki“, kus Gruusia kultuuri tutvustas Tallinna Kuristiku gümnaasiumisse vabatahtlikuna töötav Nana Burtchuladze Tbilisist. Tegu on üle-eestilise kokkamiskampaaniaga, mis toimub Eesti Noorsootöö Keskuse eestvedamisel, igas maakonnas on üks üritus. Osalejaid oli Kolckis kokkamisõhtul 26.

Uus juht alates juunist
Krista Allik osales konkursil ja alustas Kuusalu Noortekeskuste juhi ametis tänavu juunist. Novembri alguses andis Eesti Noorsootöö Keskus talle noorsootöötaja kutse.
Krista Allik: „Täitsin 12 lehekülge selle kohta, mida olen noorsootöös teinud. Kirjutasin sellest, et laste suvelaagrid läksid Kuusalus hästi, käisime Kolga ja Kuusalu noortega Paides arvamusfestivalil, astusime Avatud Noortekeskuste Ühenduse liikmeks.“
Tema koordineerida on valla kolme noortekeskuse töö – Kuusalus, Kolgas ja Kiius. Pärast edukaid suvelaagreid plaaniti üheskoos korraldada lastele koolivaheajaks ka sügislaager, kuid registreeris neli noort ning see jäi ära.
„Plaanisime külastada Loksa noortekeskust, teha kinofilmide vaatamise, meisterdamise ja orienteerumismängu päeva, koos Kolga noortega karnevali. Lapsevanemate omaosalus oleks olnud 10 eurot, ülejäänu eest oleksime tasunud noortekeskuste eelarvest. Ju ei ole lapsevanemad veel harjunud selliste ettevõtmistega, proovime kevadvaheajal uuesti, vast saame laagrijagu lapsi kokku,“ loodab Krista Allik.
Noorsookeskuste juhtide koolitusel sai ta lähemalt tuttavaks Helina Lillsooga Kehrast ja Angela Allikuga Raasiku vallast ning lepiti kokku, et edaspidi hakatakse korraldama kolme valla noorsootöötajate ja noorte ühisüritusi.
Kuusalu ja Kiiu noortekeskuste lastega osaletakse tänavu kindlasti veel Kuusalu rahvamajas jõulumeisterdamispäeval. Kolga noored teevad kaasa Kolga jõululaadal. Jätkub filmiklubi, mida juhendab Rasmus Merivoo.
Enne noortekeskuste juhi ametisse asumist töötas Krista Allik Kolga noortejuhina. Ta juhendab Kolga noorkotkaste ja kodutütarde rühma, mis on tegutsenud 7 aastat.

Kuusalu noortejuht ALICE LIPP
Augusti viimastel päevadel asus Kuusalu noortekeskuse noortejuhina tööle Alice Lipp Kuusalu külast. Ta ütleb, et varem töötas teenindus- ja müügialal, Kuusalu noortejuhiks kandideeris, et saaks töötada kodule lähemal.
Alice Lipp: „Olen pärit suurest perest, aastaid olen tegelenud kodutütardega. Töö Kuusalu noortekeskuses mulle väga meeldib. Küsitakse, kuidas saame hakkama, kuna Kiiu vallamaja remondi tõttu jagame ruume vallavalitsuse töötajatega, aga ma ei oska selle kohta midagi öelda, minul teistsugust kogemust pole. Väga hästi saame hakkama, noortele on selgeks tehtud, et ülakorrusele minna ei tohi, trepil on kett ja keelav silt ees.“
Kuusalu noortekeskuses käivad sel sügisel enamasti nooremad lapsed, nendega meisterdatakse ja kokatakse. Keskmiselt on kohal 10-12 last.
Oktoobri lõpus oli Halloweeni karneval-disko, lapsed valisid muusika. Osalejaid kogunes 22.

Kiiu noortekeskuse kokaklubi
Kiiu noortekeskus asub alates veebruarist Kiiu Soonega samas majas, sissekäik on hoone Kuusalu-poolses otsas. Noorte käsutusse on antud kaks ühetoalist korterit.
Eelmine neljapäev kujunes Kiiu lastel tavalisest meeleolukamaks, nende kokaklubis oli külas ETV saate Maahommik võtte­grupp. Filmiti, kuidas lapsed valmistasid isadepäevaks trühvleid ja panid need endameisterdatud kingikarpidesse. Saatelõik tuleb eetrisse sel laupäeval, 12. novembril.
Kiiu noortekeskuse noortejuht Heleri Paiste jutustab, et alustas kokaklubiga septembrist, esialgu oli kavas kokata koos lastega üle nädala neljapäeviti, kuid see meeldis nii väga, et nüüd toimub igal neljapäeval.
Kahel korral kuus käib koka­klubis juhendamas Jonna Aljasmäe Tallinnast. Tema on Heleri Paiste kursusekaaslane ja teeb Kiius noortegrupi juhtimise praktikat. Mõlemad õpivad Tallinna Ülikoolis noorsootööd, on jõudnud teisele kursusele.
Kevadel korraldas Heleri Paiste Leesi rahvamajas Kiiu ja Loksa venekeelsete noortele integratsioonilaagri, osalesid 7.-8. klassi õpilased, kummastki noortekeskusest 8 last. Rahaliselt toetas Archimedese fond. Laager oli edukas, Kiiu ja Loksa noored suhtlevad omavahel senimaani. Tuleval kevadel on kavas laagrit korrata, kui õnnestub taas toetust saada.

Kolga lapsed hõivab kool
Kolga noortekeskus paikneb Kolga mõisa valitsejamaja keldris.
Kolga noortejuht Maria Antons Valner, kes on selles ametis märtsist, tõdeb, et viimasel ajal jõuavad lapsed noortekeskusesse harva: „Septembri esimesel kaks nädalat olid Kolga noortekeskuses lasterohked, aga siis algasid koolis trennid ja proovid, tundub, et noortel ei ole enam aega noortekeskusesse sisse põigata. Üks mõte on, et kui saaks koolibussidele peatuse ka Kolga valitsejamaja juures, siis oleks lastel võimalik meie tegemistest osa võtta. Noorematel lõpevad tunnid kella kahe paiku, bussid lähevad kella nelja ajal.“

Eelmine artikkelAnija valla kultuurikeskuse juhataja ELVIS HRUPA on töötanud DJna
Järgmine artikkelSTEIGER lubab kaevandamisel vältida olulist mõju Kuusalule