Kuusalu noored lõhkusid kalmistu juures koduaias

954

Politsei on algatanud väärteomenetluse.

Selle nädala teisipäeval jõudis Kuusalu vallamajja, konstaablipunkti ja Sõnumitooja toimetusse Kuusalu aleviku Keskväljaku ja Soodla tee elanike allkirjadega kiri probleemist seoses noorte kogunemistega Kuusalus. Alla on kirjutanud 15 inimest, ka EELK Kuusalu koguduse õpetaja Jaanus Jalakas.

Elanikud on mures noorte massilise kogunemise ja joomise pärast Kuusalu surnuaia värava lähedal asuva vana bussipeatuse varemete juures. Viimasel ajal kostab seal peaaegu igal õhtul autodest kõva tümps, territooriumi lõhutakse ja lagastatakse. Kogunejaid on kuni paarkümmend, 13-17-aastased poisid ja mõ­ned tüdrukud ning mõni 18-aastaseks saanud noormees. Nad elavad enamasti korrusmajades, aga on ka kaugemalt küladest tulijaid.

Kirjas tehakse ettepanek vana bussijaam lammutada ja territoorium haljastada. Ükski Harjumaa Liinide buss enam kalmistuni ei sõida, seal peatuv marsruuttakso võtab sõitjaid peale ka teeotsades.

Gitta Truus ja Mati Neevita rääkisid, et on püüdnud noorte lärmamisse kalmistu juures suhtuda heatahtlikult, teinekord mööda sõites ka näppu viibutanud, et võite koos olla, aga ärge midagi lõhkuge. Seni on ümberkaudsete elanike koduaiad jäetud puutumata.

Mati Neevita: „Möödunud nädalavahetusel oli aga öösel tuldud meie aeda ja lõhutud. Kogu pühapäev kulus noorte endi ja nende vanematega suhtlemiseks. Ütlesime, kui saame teada, kes lõhkus, politseisse seekord ei anna. Lapsevanemad olid samuti seda meelt, et on mindud üle piiri. Mõni neist kurtis, et on jõuetu, ei suuda selgitada. Kuna konkreetsed lõhkujad välja ei tulnud, tegime avalduse politseile.”

Kuusalu valla vanemkonstaabel Elbe Kuuspalu ütles, et on noorte kogunemistega kursis ning püüab igal korral, kui Kuusalu kandis õhtuti patrullib, kõik tuntud kokkusaamiskohad läbi sõita. Kuna on tehtud avaldus, algatas ta väärteomenetluse ning praeguseks on ligi pooled eelmisel nädalavahetusel surnuaia juures laamendanud noortest üle kuulatud.

Vanemkonstaabli sõnul aitaks valla avaliku korra eeskirja muutmine: „Seadus annab omavalitsusele õiguse reguleerida alaealiste öist väljasliikumist. Praegu lubab Kuusalu valla eeskiri viibida alaealisel pärast lubatud aega öösel õues koos täiskasvanud saatjaga, olgu see või paari päeva eest 18-aastaseks saanud sõber. Valla korrakaitsekomisjon on asunud eeskirja muutma nii, et talvel öösel kella 23st ja suvel 24st võivad alaealised olla väljas koos täiskasvanud pereliikme või vanemate volitatud isikuga.”

Eeskirja vastuvõtmine vallavolikogus on viibinud, kuna see taheti vastu võtta koos uue heakorraeeskirjaga. Korrakaitsekomisjoni esimees Margo Reiska tõdes, et juulis volikogu puhkab, eeskirjad saab kinnitada alles augustis.

Kuusalu vallavalitsus arutas sel neljapäeval Keskväljaku elanike kirja ning otsustas, et kalmistu ees asuvad bussijaam ja kempsud tuleb lammutada. Võetakse vähempakkumised. Surnuaeda ehitatakse uued kempsud. Enne augusti seda teha ei jõua, sest raha selleks vallaeelarves ei ole, kui pakkumised teada, peab majanduskomisjon andma loa võtta summa reservfondist.

Eelmine artikkelLiiklusõnnetus Mustjõe külas
Järgmine artikkelKäsmu merepäästjad jõuavad ka Hara ja Eru lahte