Kodukandipäeva edukam oli Anija-Kuusemäe võistkond

1787

Anija-Kuusemäe võidukas võistkond. Külavanem PILLE KULLA kiitis: „Sellel aastal olid väga aktiivsed ja tublid meie noored. Nemad meisterdasid küla sildi, kujundasid telgi ja küpsetasid vahvleid. Olen väga tänulik kõigile, kes ise osalesid või küla esindamist toetasid.“
Laupäeval, 13. juunil toimus 14. korda Anija valla kodukandipäev.

Kodukandipäev algas rongkäiguga Kehra gümnaasiumi juurest staadionile üles seatud lava juurde. Päeva avas volikogu esimees Jaanus Kalev, kes märkis, et kodukandipäev on kujunenud valla üheks suve kesksemaks kultuuri- ja suhtlemispeoks.

Volikogu esimees ja vallavanem Jüri Lillsoo andsid üle rahalised preemiad Anija valla edukatele. Eurovisiooni lauluvõistlusel Eestile 6. koha toonud Alaverest pärit lauljatar Sandra Nurmsalu sai preemiaks 10 000 krooni, Eesti meistriks kroonitud HC Kehra käsipallimeeskond 20 000 krooni ning tänavune Eesti meister 10 000 meetri jooksus, Linnakse küla elanik Taivo Püi 5000 krooni. Vallajuhid premeerisid ka konkursi „Kaunis Kodu“ edukamaid.

Kodukandipäeval esinesid Kehra kunstidekooli ja Kose ühine puhkpilliorkester, Ülle Raua korraldatud rütmikafestivali külalised, valla kultuurikollektiivid. Olid laat ja traditsiooniline oksjon, mille tulu läks kodukandipäeva parimatele küladele. Toimusid mälumäng ja spordivõistlused. Lions-klubi viis taas läbi heategevusliku õnneloosi, millega teenitud rohkem kui 9000 krooni läheb valla vähekindlustatud perede toetamiseks. Valla kultuurikeskus korraldas mälumängu, milles tuli ära arvata etteloetud raamatukatkendeid. Võitis Tanel Jaanimäe, kes ei eksinud ühegi raamatu tundmisel.

Küladevaheline võistlus
Kodukandipäevadel hinnati osalevaid külasid, parimate vahel läks jagamisele oksjonil teenitud tulu. Kokku osales 8 võistkonda – Anija-Kuusemäe, Härmakosu, Kihmla-Salumäe, Pikva-Arava, Lilli, Voose ja Alavere küla ning Kehra Põrgupõhja linnaosa. Võistkondi hindas žürii, kuhu kuulusid vallavalitsuse töötajad Marge Raja, Valeri Jõgioja ja Viljo Leis, vallavalitsuse kultuurikomisjoni liige Ly Korotejev-Piir ning vallaelanik Anneli Väli.

Külasid hinnati kaheksal alal. Rongkäigus osalemise eest said rohkem punkte  need, kellel oli kaasas oma sümboolika, kandsid  ühe­sugu­seid vormirõivaid, tantsisid, laulsid või suutsid millegagi üllatada. Enim punkte teenis Anija-Kuusemäe, kes tuli võistlema Anija mõisa pildiga T-särkides.

Lisapunkte sai külatelgi või platsi kujundamise eest ning vaadati, kas seal pakuti päeva jooksul tegevust. Žürii hindas parimaks Anija-Kuusemäe telgi. Seal müüdi endatehtud ehteid ja vahvleid, pakuti võimalust meisterdada ning seal tutvustas end ka Anija mõisas tegutsev MTÜ Koostöökoda.

Kokanduskonkursil tuli külade esindajatel valmistada toorsalat. Esikohta jäid jagama Voose ja Lilli küla naiste tehtud salatid.

Talendijahi konkursil võidutses tantsuga esinenud Andrea Oja, külade parimana sai Härmakosu kolmanda koha. Härmakosu lapsed tantsisid ja lugesid luuletust.

Iga küla pidi esitama midagi ka oksjonile. Žürii hindas oksjonikauba loomingulisust, kas oli ise valmistatud-meisterdatud, kuidas on see seotud oma kodukülaga, kui palju on selle tegemiseks kulutatud aega. Parimaks tunnistati Anija-Kuusemäe küla, kes pani oksjonile käsitööd – tikitud-heegeldatud linikud, kootud vaibad, puidust lõikelauad ja pannilabidad, ka küttepuud, luuad, Anija mõisa pildiga T-särgid jm. Pikva-Arava küla naised tegid võileivatordi, millel oli kujutatud küla keskus koos seltsimajaga. Oksjonikaupu annetasid ka Anija vallas tegutsevad ettevõtted. Kokku läks oksjonile 80 eset.

Külade võistkonnad võtsid mõõtu ka kolmel spordialal. Kanuuralli võitis Kihmla-Salumäe ja Kaunissaare küla ühisvõistkond – Anneli Verpson ja Jaan Liimand. Teatevõistluses sai esikoha Anija-Kuusemäe ning valla jõujuurika tiitel läks Martin Vislapuule Kihmla-Salumäest.

Kõigi alade kokkuvõttes tunnistati edukamaks külaks Anija-Kuusemäe. Kokku teeniti oksjoniga 9075 krooni. Esikoha võitjat premeeriti sellest poolega ehk 4537 krooniga. Teise koha sai Härmakosu küla, nemad said preemiaks 30 protsenti oksjonitulust ehk 2722 krooni. Kolmas koht läks Kihmla-Salumäe küla ühisvõistkonnale, preemiaks 20 protsenti oksjonitulust ehk 1816 krooni.

Kodukandipäevade peakorraldaja Marge Raja: „Nüüd oleme saavutanud selle, mida oleme kolm aastat soovinud – külad on kodukandipäeva aktiivsed osalised. Ilmselt on preemiaraha hea motivaator.“
 
Anija-Kuusemäe
Lisaks preemiale said võitjad hobuserauakujulise seinakaunistuse ning aastaks enda kätte kodukandipäevade kolme hanega rändkarika. Anija ja Kuusemäe külavanem Pille Kulla rääkis, et väikese seltskonnaga on kodukandipäevadel osaletud 2006. aastast alates, esimesel korral oldi rongkäigus kolmekesi.

Eelmine artikkelLiiklusõnnetus Mustjõe külas
Järgmine artikkelKäsmu merepäästjad jõuavad ka Hara ja Eru lahte