Kuusalu näitering Latern mängib „Mammat“

2081

Mamma ELVI REINVALD ja kojanaine TERJE MULTER. Kuusalu trupi näitlejad mängisid nii mõjuvalt, et paljudel publikust olid pisarad silmas. Tänutäheks kingitud lilli oli sülemeid.
JAAN VÕÕRAMAA näidendi „Mamma“ esietendus oli pühapäeval, 14. juunil Kuusalu rahvamajas.

Tegemist on traagilise looga, mille tegevus toimub hoovis prügikonteineri juures. Peategelane Mamma on elu hammasrataste vahele jäänud endine muusikaõpetaja, kes elatub koos vaimupuudega poja Daanieliga prügikastidest leitust.

Lavastuses mängivad Elvi Reinvald (Mamma), Kaupo Rüütsalu (Daaniel), Mart Almers (Ants), Tiia Kumm (Carmen), Terje Multer (kojanaine), Viive Marnat (daam), Paula Siilak (Älis), Väino Esken (isa), Kuldar Pärn (politseinik) ning Kristel Eensoo (fotokorrespondent ja inglisaadik).

Lavastaja Vendo Peebo rääkis, et leidis näidendi Eesti Näitemängu Agentuuri kaudu.

„Kõige raskem on sügisel, kui hakkan trupile uut tükki otsima. Peab arvestama kohalikke olusid, näitlejate arvu ja vanuselist koosseisu,“ sõnas ta.

Eelmisel sügisel tellis ta endale näitemängu agentuurist paarkümmend näidendit: „Proovisin neid lugeda, kuid ükski ei hakanud nii-öelda külge. „Mammas“ võlusid mind sõnakasutus ja dialoog, tundus, et see sobib lavale. Ka sündmuste jada on nii teatraalselt kokku kirjutatud, et jäi silma.“

Kui näitering sügisel esimest korda kokku sai, oli lavastajal kaasas siiski portfellitäis näidendeid.

„Lugesime ja katsetasime. Oluline on ju ka see, et näitlejatele meeldiks. Mina pean tahtma tükki lavastada ja nemad mängida,“ selgitas lavastaja.

Nimiosaline Elvi Reinvald kinnitas, et trupile hakkas „Mamma“ kohe meeldima.

„Eelmisel külateatrite festivalil mängis sama näidendit koguni kaks truppi, võib-olla see mõnda meie näitlejaist segas, kuid mina pole teiste lavastusi näinud,“ ütles ta.

Kui valik langes „Mamma“ kasuks, ei teadnud lavastaja veel selle tegelikku autorit. Kui ta näitemängu agentuurist uurima hakkas, selgus, et Jaan Võõramaa on autoavariis hukkunud endine näitleja ja lavastaja Dajan Ahmeti kirjanikunimi. Lavastaja helistas Dajan Ahmeti pojale ning sai loa näidend Kuusalus lavale tuua.

Proove tehti Kuusalu rahvamajas sügisest alates üks kord nädalas. Igal teisipäeval harjutati 3-5 tundi. Lavastaja sõnul oli väga palju kasu sellest, kui ühe proovi käigus võeti etendus videosse ning analüüsiti.

„Mina võin ju rääkida ja õpetada, kuid siis nad nägid end ka ise kõrvalt,“ lausus ta.

Elvi Reinvald märkis –  kui Vendo Peebo rollid ära jagas, vaieldi algul vastu, kuid lõpuks tuli välja, et lavastajal oli ikka õigus.

Mamma osa pidas ta väga keeruliseks: „Minu jaoks seni kõige raskem osa, vastutus on suur. See on psühholoogiline roll, väga emotsionaalne. On palju sellist, mida sõnades ei öelda, kuid laval tuleb välja mängida. Meesautor on väga hästi tabanud vana naise psüühikat.“

Sel aastal on Laternas ka paar uut liiget – Kuusalu keskkooli abiturient Paula Siilak ja Kuldar Pärn, kes läheb peagi sõjaväeteenistusse.

„Mind meelitas siia Viive. Ta ütles, et pean ainult kaks sõna ütlema. Kui üks kord teksti koos läbi mängisime, tuli välja, et seda on mul palju rohkem,“ rääkis Paula Siilak, kes kinnitas, et jääb Kuusalu näiteringi kindlasti edasi.

„Igal aastal mõtleme, et nüüd lõpetame, aga sügisel tuleme uuesti kokku. Mina nuian lavastajat nii kaua, kui saan üks kord joodiku osa mängida,“ naeris Viive Marnat.

Vendo Peebo märkis, et imetleb neid inimesi, kes pärast päevatööd kokku tulevad, oma igapäevamured unustavad ning rolli sisse elavad.

„Minu töö on selleks korraks tehtud, nüüd peab tükk hakkama oma elu elama,“ lausus ta.

Esinemiskohti otsib trupp ise. „Mammat“ soovib Kuusalu Latern mängida suvel ümbruskonna rahvamajades ning oktoobris on kavas osaleda  Harjumaa harrastusteatrite festivalil.