Kuusalu mehed said NLi-aegsete kartidega Rootsist MMilt karikad

3248

Kuusalu retro-kardisõitjad jõudsid Rootsi meediasse ja kohtusid vormelipiloodi RUBENS BARRICHELLOGA.

Kohtumine Kristianstadis: RUBENS BARRICHELLO, JAANUS NIILSON ja URMAS PAJUMETS.
Kohtumine Kristianstadis: RUBENS BARRICHELLO, JAANUS NIILSON ja URMAS PAJUMETS.
Urmas Pajumetsa kart. Fotod Hillar Urmet
Urmas Pajumetsa kart. Fotod Hillar Urmet

Kuusalu valla elanikud Jaanus Niilson Kiiust ja Urmas Pajumets Kuusalust osalesid septembri alguses Rootsis Kristianstadis Karting CIK-FIA meistrivõistluste finaalis. Nad tegid kaasa Historic-klassis, kuhu kutsuti vanade kartidega sõitjaid üle maailma.
„Olime maailmameistrivõistluste finaalsõitude lõunapauside ajal niiöelda soojendusbändid, et rahvas ei vaataks tühja ringrada. Tutvustasime kardispordi ajalugu,“ selgitab Urmas Pajumets.
„Tulime MMilt tagasi karikatega ja öeldi, et oleme samuti maailmameistrid,“ lisab Jaanus Niilson.
Nad on klassivennad ja pinginaabrid, kel nüüd aastaid üle 50. Neli aastat tagasi tõid nad kuuridest välja vanad nõukogudeaegsed kardid ja hakkasid taas sõitma, nagu olid sõitnud 30 aasta eest.
Mõlemad mehed on rekkajuhid ja väikeettevõtjad, Jaanus Niilson veab enda rekkaga firma ABB kaupa, Urmas Pajumets töötab oma metsaveomasinaga Rootsis.
MMile minek tuli tänu juhusele, jutustavad mehed. Jaanus Niilson sai laeval tuttavalt kardisportlaselt teada, et Rootsis tuleb kardisõidu MM, kuhu on oodatud histoorikud ehk sõitjad vanade kartidega. Urmas Pajumets hakkas uurima, selgus, võistlus toimub tema Rootsi elukoha Sölvesborgi lähedal Kristianstadis.
„Saatsime dokumendid ja pildid kartidest, suve läbi praadisime, see tähendab ootasime, augustis tuli lõplik vastus, olime lülitatud 34 histooriku hulka. Algas kombineerimine,  Jõgisoo Kardiklubi omanik, kes samuti osales, tuli oma haagisega. Koolivend Mati Viruneem tegi reisi kaasa oma väikebussiga, elada saime minu juures,“ kirjeldab Urmas Pajumets.

Abilistena olid tiimis veel Urmas Kilu, Toivo Toomingas, Hillar Urmet ja ukrainlane Andrii Mostovyi, kellelt mõni aasta tagasi osteti võidusõiduks 1980ndate aastate lõpus valmistatud kart.
Kristianstadis sõitsid mehed oma eakamate kartidega, raamid pärinevad 1983. aastast. Urmas Pajumetsal kardil on Minski mootor ja raam tehtud Leningradis. Jaanus Niilsoni kardi raam on valmistatud samuti Leningradis, peal Tšehhoslovakkia mootor CŽ 511. Kolmanda eestlasena sõitis Tanel Toomingas, tema masina raam on Eesti toodang, mootor samuti CŽ.
Urmas Pajumets: „Histoorikutel oli oma boks. Juhtus nii, et meie boksi kõrval oli Barrichello boks. Saime temaga natuke rääkida ja pildistada. Ta võistles MMil, rahvast oli tema ümber palju. Kui teda intervjueeriti ja filmiti, keerutas minu kardi ratast, olen internetist otsinud, loodan, et leian selle klipi.“
Nõukogudeaegsed kardid tekitasid elevust, uuriti kartide tahmakumme, millel kiri „Made in USSR“. Huvi pakkus ka Urmas Pajumetsa seljas olnud keskkooliaegne võistluskombinesoon seljapealse kirjaga „Kuusalu TSK“. Nõukogudeaegsed kardid olid MMil kardihuviliste jaoks haruldused, Eesti meestest kirjutati Rootsi mitmes väljaandes.
Jaanus Niilson: „Sõitsime laupäeval ja pühapäeval kaks korda 20 minutit. Tegime sõud, trikitasime, driftisime ja libisesime rajal oma veneaegsete kummidega. Imestati, kui rääkisime, et sõitsime 30 aastat tagasi kardiga ka vihmasajus ja lumes. Ei usutud, kuid meil oli vanadest fotodest kaasas esitlus.“
Mehed said kutse osaleda ka tuleval aastal Historic-klassi sõusõidul MMil Saksamaal.

Kardisportlastest isade jälgedes
Mõlema mehe isad olid Eesti NSVs kardisõidu tipptegijad, töötasid Kuusalu kolhoosis. Jaanus Niilsoni isa Endel Niilson oli töökoja mehhaanik. Tema algatusel ehitasid kolhoosi mehed 1962. ja 1963. aastal esimesed kardid, kokku kuus. Endel Niilson tuli 1963. aastal 175-kuubikulise kardiga Eesti NSV meistriks, sai meistritiitli ka 1965 ja 1966. Üleliidulistel võistlustel saavutas 1964. aastal hõbemedali. Karte täiustati kolhoosi töökojas, Endel Niilsoni kohta öeldi, et joonised olid tal peas, mitte paberil.
Urmas Pajumetsa isa Hubert Sõgel oli kolhoosis elektrik ja samuti kardisõitja. Võisteldi Kuusalu Tehnikaspordiklubi (TSK) sportlastena. Pojad mäletavad lugusid, kuidas 60ndate aastate keskel Kuusalu aleviku tänavatel korraldati kardivõistlusi.
Isade hobi nakatas ka poegi. Jaanus Niilson tegeles kardisõiduga neli aastat, on saavutanud koolinoorte MV-l hõbemedali. Urmas Pajumets sõitis samuti neli aastat, 1979. aastal tuli koolinoorte Eesti NSV meistriks, 1980. aastal sai kolmanda koha, Eesti NSV noortekoondise liikmena jõudis NSVLi noortemeistri tiitlini.
Siis tulid sõjavägi, töö- ja pereelu, kardiradadel võistlemine lõppes. Jaanus Niilson tegi veel mõned aastad autode ringrajasõitu, Urmas Pajumets tegeles paar aastat Eesti vormelisõiduga.
Nüüd on lapsed suured, kui neli aastat tagasi lülitati kardivõistluste kavasse retro-klass, otsustati vana hobiga uuesti tegelema hakata.
Jaanus Niilson ütleb, et viimastel aastatel võidetud karikaid neil ikka on, võistlemas käiakse Eestis, ka Lätis ja Soomes: „Trenni ei jõua teha, kui masin rajal vastu peab, siis on OK. Kardid on suurte meeste mänguasjad, aga millegagi pead ju ennast maandama, saad kodust välja, putitad koos sõpradega masinat, võistlus annab adrenaliini.“
Urmas Pajumets: „Põnev on, mehed saavad otsekui poisteks, lülitavad end argipäevast välja. Jätkame Kuusalu kardispordiajalugu, mis aastakümneid tagasi sai hoogu juurde suuresti tänu kolhoosiesimehele Arnold Vungile, kes tuli soovidele vastu, ostis masinad me isadele ja aitas ka meil kardid saada. Klubi staap oli kolhoosi töökoda. Oleme Jaanusega arutanud, Kuusalus võiks nüüd teha mõne juubelisõidu.“

Eelmine artikkelRae vallavolikogu keeldus Raasiku liitumisettepanekust
Järgmine artikkelHispaanlasest vabatahtlik ALBERTO GONZALEZ DELAFE otsib Kuusalus kodu