Kuusalu meeskoor 145 – ainsana esimesest laulupeost alles

3770
PEETER ROHI, LAUR SITS, RAUL VALGISTE, REIN PARRA, PEETER KIVIMÄE, ADO PÄRN, MATI MÄITS, ARTUR LAASIK, KALJU REA, TOOMAS AMER, TOMAS KUMM, AIN LINKVIST, ENDEL REINBERG ja dirigent ENE JÄRVIK. Foto Urmas Kirtsi

Nime poolest on 1867. aastal asutatud Kuusalu meeskoor Eesti seni tegutsevatest kooridest kõige vanem.

Eesti vanim koorilaulja, Kuusalu meeskoori 95aastane bass Endel Reinberg pani laupäeva pärastlõunal jälle esinemisriided selga ja seadis sammud üle tee asuvasse rahvamajja juubelikontserdile.

Kuusalu 9 meest osalesid 1869. aastal Tartus esimesel üldlaulupeol. Koori 145. sünnipäeva tähistamisel seisis Kuusalu rahvamaja saalis publiku ees 14 meest. Kontserdil „Mehed ja mehised laulud“ kõlasid tuntud meestelaulud üle ootuste võimsalt, kiitsid saalisolnud. Meeskoori on tulnud täiendust, üle on saadud vahepealsest väikesest mõõnaperioodist. Kontsert algas „Kuusalu meeskoori lugulauluga“ ehk ühiselt tehtud paarikümne-salmise regilauluga, mis  jutustas koori loomisest ja esimesest dirigendist Hans Frommist, vahepealsetest aastatest ning praegusest ajast. Eeslaulja oli dirigent Ene Järvik.

Juubelikontserdi teises pooles lauldi jõululaule. Kontserdil esinesid ka meeskoori kauaaegsed sõpruskoorid: segakoor Riola Tallinnast ja Kuusalu naiskoor Kadri. Lõpulauludeks „Meeste laul“ ja „Hakkame mehed minema“ paluti meeskooriga kaasa laulma endisi lauljaid.

Õnnitlejad soovisid jõudu ja avaldasid lootust, et saab tulla kokku ning Kuusalu meeste laulu kuulata ka 150. sünnipäeva puhul.

Eesti Meestelaulu Seltsi esindaja Jaan Ots andis üle tänukirjad Kuusalu meeskoori raudvarale: Kalju Rea on laulnud kooris 52 aastat, Endel Reinberg 51, Laur Sits 48 ja Ado Pärn 47 aastat. Ene Järvik on seisnud dirigendina Kuusalu meeskoori ees 37 aastat.

Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsilt sai vallavalitsuse tänukirja dirigent Ene Järvik. Õnnitlesid MTÜ Veljo Tormise Kultuuriselts juures tegutsevate taidlusrühmade esindajad.

Dirigent Ene Järvik, kes viis aastat tagasi oli murelik, kas mehed veavad välja seekordse juubelini, sõnab nüüd, et vaja oleks juurde nelja-viit laulumeest, siis oleks kindlam jätkata. Oodatud on lauljad kõikidesse häälerühmadesse.

Ene Järvik on sõitnud Kuusallu meeskoori juhendama Tallinnast: „Endel Reinberg ütleb igal kevadel, et ega sa meid maha jäta. Vastan, kui sina jaksad käia, siis mina samuti. Endel on igas proovis kohal. Nüüd kontserdil seisis ka kogu aja koos teistega. Ta on küll eakas, aga kui laul meeldib ja selge, on ta täiesti korralik bass. Uute lugudega läheb rohkem aega, aga õppis ära ka sel suvel Tartus olnud meestelaulupeo võõrkeelsed laulud.“

Ene Järvik töötab Tallinnas Heleni koolis muusikaõpetajana. Kuusalu meeste kohta lausub ta, et nendega on nii ja naa: „Vahel on väga tore ja siis jälle kole. On päevi, kui tahaks neile kohe midagi hullu öelda. Ei viitsita proovi tulla. Saan aru, et on igapäevatoimetused ja töö, laulmine on priitahtlik asi, aga kui hakkad Tallinnast kell neli päeval tulema ja õhtul kella kümne ajal jõuad tagasi, siis tahad, et iga proov läheks asja ette. Kui mehi on vähe, on raske korralikult kokku laulda, koorilaulus peavad kõik häälerühmad olema esindatud.“

Tenor Peeter Kivimäe tunnistab, et dirigendil on nendega teinekord päris raske: „Tuled õhtul töölt, oled väsinud, soe prooviruum ajab une peale. Ene peab kõva häält tegema, osad meist ju üsna eakad. Pärast sünnipäevakontserti oli minu juures kodus väike järelpidu, arutasime, et kas või jonni pärast teeme edasi. Tuleb vaeva näha, veenda ja kutsuda, et saada lauljaid juurde.“

Lauljad on ühte meelt, et on suur rõõm, kui laulud kõlavad esinemisel hästi. Iganädalased kokkusaamised ja väljasõidud esinemistele annavad elule sära juurde.

Käesoleva aasta algusest Kuusalu kooriga liitunud tenor Raul Valgiste: „Laulmine kooris on staažikamatel meestel väga oluline osa nende elust. Nad on laulu ja kooriga kokku kasvanud. Kuusalu meeskoor on ainulaadne, ta on Eestis veel ainus selline järele jäänud – asutatud enne esimest laulupidu ning tegutseb, olgugi, et aegade jooksul on olnud lühemaid või pikemaid vahesid. Hiljaaegu oli teisigi umbes sama vanu koore, kuid praeguseks on need lõpetanud.“


Kuusalu meeskoor aastal 2012

Dirigent Ene Järvik. Lauljad: I tenorid Ado Pärn, Kalju Rea ja Peeter Kivimäe, II tenorid Laur Sits, Peeter Rohi, Raul Valgiste ja Rein Parra, baritonid Artur Laasik, Mati Mäits, Rein Kasak ja Toomas Amer, bassid Ain Linkvist, Endel Reinberg ja Tomas Kumm.

Asutatud 1867 Kuusalu kirikuõpetaja Kentmanni eestvedamisel, esimene dirigent oli Hans Fromm. Alates aastast 1952 ehk viimased 60 aastat tegutsenud järjepidevalt.

 

Eelmine artikkelKaberla külas rünnati meest
Järgmine artikkelPiduroad Kolga-Aabla koduse tippkoka MERRIT KIHO moodi