Kuusalu mailaat oli endiselt rahvarohke – hoolimata külmast ilmast

4033

Külastajaid käis laadal ligi 4000, müüjaid tuli sadakond, korraldajate hinnangul oli laat edukas.
Olümpiakohviku leti taga müüvad MARIS HARTIKAINEN, HELENA AUG ja HELERI PAISTE.

Ehkki neljapäev, 1. mai oli pärast pikka soojaperioodi esimene külm päev, mitmel pool sadas vihma ja lörtsi, oli Kuusalus kuiv ilm, laada ajal ei sadanud.

Rahvast käis laadal üle ootuste palju, kiitis üks peakorraldajaid Tiiu Lepnurm. Ka müüjad kiitsid, et rahvast ja ostjaid oli rohkem kui mullu. Loenduseks paluti külastajatel anda korjanduskastidesse 20 senti, rahasumma järgi  käis laadal ligi 3500 inimest. Kui arvestada ka lapsed, siis oli laadalisi umbes 4000.

Kõige rohkem kogunes huvilisi esinemisprogrammiks. Emad-isad, vanavanemad tulid kohale koos esinevate lastega. Eeskava koosnes valdavalt tantsunumbritest. Esinesid Ljuda Petsikad, Tiiu sõutüdrukud, JJ-Street tänavatantsud, lasteaia Jussike rahvatantsurühm, vanaemade tantsurühm Tiiu, Kabujalake ja Viimikud, Kolgaküla Lainerid. Laulis Viisiveeretajate ansambel.

Tiiu Lepnurm: „Jäime laadaga rahule, ehkki hommikupoole oli väga külm, läks päeva teises pooles soojemaks, lõpuks oli juba 12 kraadi. Osad müüjad loobusid, ju kartsid külma ilma. Aga oli ka palju uusi tulijaid, kes hakkasid paar päeva enne laata helistama, et tahavad osaleda. Taimemüüjaid oli seekord vähe.“

HERKO SUNTS ja URMAS KIRTSI olid laadal mungakostüümis.
HERKO SUNTS ja URMAS KIRTSI olid laadal mungakostüümis.

MTÜ Kuusalu Valla Külade Ühing korraldas Kuusalu mailaata sel aastal 14. korda. Koos Tiiu Lepnurmega olid korraldustiimis Tiiu Aasa ja Peeter Kivimäe – mailaada tavapärane tuumik.

Tiiu Aasa: „Rohkem kui kunagi varem on kohalikud MTÜd leidnud laadas võimaluse midagi müüa heategevuse tarbeks. Neile on plats tasuta. Selleks see laat ellu kutsutud ongi. Laadakauplejate ringis on Kuusalu „kuum koht“ üle vabariigi.“

Kooliolümpia kohvik

Juba mitmel aastal on Kuusalu mailaadal osalenud aktiivsete vanemate heategevuskohvik. Varem koguti raha Kuusalu lasteaia jaoks, nüüd on neil lapsed kasvanud ja lapsevanemad toimetavad kooli heaks.

Seoses sellega, et 4.-5. juunil tulevad Kuusalu keskkooli staadionil taas kooliolümpiamängud, on vanemad algatanud heategevuskampaania, et korraldada  lastele olümpiajärne pidu.

Esinema on lubanud tulla Silver Laas ja Stig Rästa Traffic unplugged bändiga. Peokulude katteks on vaja kokku saada 1300 eurot. Annetusi kogutakse spordikeskuses, raha saab üle kanda ka arvelduskontole. Abipalve on saadetud kohalikele ettevõtetele.
Rahvamaja lähedusse seatud heategevuslikus olümpiakohvikus müüsid emad mailaadal endavalmistatud küpsetisi, millele olid antud olümpiateemalised nimed: Vennad Tõnisted, Nabi kaalunipp, Suvine suusahüpe, Ujuja viimane tõmme jne.

Kuusalu hoolekogu liige ja peo korraldamise üks initsiaator Heleri Paiste jutustas, et idee kaasata lapsevanemad andsid kooliolümpia eestvedajad Kadri Idavain ja Ingrit Keerma. „Kõigepealt tuli mõte, et olümpiamängude ajal paneme staadioni kõrvale männikusse E(s)ma-isaabi telgi, kus lapsed saavad pai või plaastrit, lõõgastuda ja natuke süüa-juua. Õhtul teeme spordikeskuses lastele tasuta peo. See oleks ka tänu tubli kooliaasta eest. Olin neli aastat tagasi toimunud kooliolümpial publiku hulgas, väga vahva oli. Tore, et koolis on käesolev õppeaasta taas olümpiaga seotud, see on läbiv teema ja ühendatud mitmete õppeainetega.“

Olümpiakohvikus toimetasid koos Heleri Paistega veel Helena Aug, Triin Lõhmus, Ahti Larin ja Heinar Hurt. Siltide kujundused tegi Monika Soosaar.

Heleri Paiste: „Kogu aeg toodi küpsetisi juurde. Ühtpidi müüsime järjest eest ära ja teistpidi tuli kooke lisaks. Suur rõõm on näha, et nii paljud vanemad aitavad aktiivselt kaasa ürituse kordaminekule. Kui annetustest õnnestub peoraha kokku saada ja pidu läheb korda, soovime teha kooliaasta lõpupeost iga-aastase traditsiooni.“

Olümpiakohvik kogus laadal müügiga ligi 750 eurot.

Kiiu Arendus müüs puhast rõõmu

Laadakülastajates tekitas elevust Kiiu Arenduse suur sinine telk, mis oli seatud laadaplatsil ringteeäärsele ohutussaarele Kuusalu tee alguses. Telki toodud teleris jooksis film „Kuusalu hullud vallavanemad sõbrakaubandust taastamas“, müügis olnud DVDd osteti kõik ära.
Mungariietuses Urmas Kirtsi ja Herko Sunts, nunnakostüümis Piret Kamber müüsid puhta rõõmu konserve, millel soovitati kaas pealt maha võtta, sees olevat mulda kasta, ja puhas rõõm hakkab kasvama.

Vaheldumisi loeti ette Kiiu raamatut, mida sai kohapealt osta. Avatud oli postkontor ehk nõukogudeaegne sinine postkast, Kiiu-teemaline kaart paluti täita sealsamas ja osta peale postmark. Kes soovis, võis oma raha panna kasvama mullaga täidetud lillepotti. Kogu tulu läks MTÜ Kiiu Arendus ettevõtmiste toetuseks.

Nalja ja naeru oli küllaga. Mõnigi astus ligi ja tegi pilti, kommenteerides, et kaht vallavanemat ei näe just sageli koos.
Kui tehti ettepanek üle lahe Soome aerutamise film taas käima panna lausus Kodasoo külavanem Katrin Pahk: „Kes siin filmi vaatab, kõik vaatavad teid.“

Kuusalu 3.c klassi majandusring

Teemaja vastu seatud taimelettide reas oli ka Kuusalu kooli 3.c klassi õpilaste majandusringi müügikoht. Nemad teenisid eelmisel aastal metsa istutamise eest 30 eurot. Kui arutati, kuidas raha ära jagada, otsustati koos lapsevanematega, panna summa e uut raha teenima.
Koostöös klassijuhataja Terje Satsiga, kes annab valikainena majandusõppe tunde, jagati klass kolmeks, iga rühm sai 10 eurot. Üks rühm valmistas mailaadaks küpsetisi, teine tegi kuumaaluseid ja ehteid ning kolmas kasvatas tomati- ja lilletaimi.

Lapsevanem Inge Lukme jutustas, et kaup sai müüdud, ostsid nii lapsevanemad kui klassikaaslased, aga ostjaid oli ka väljaspool omade-ringi. Tulu kasvatati mitmekordseks. „Lapsed olid entusiastlikud, ütlesid, et tahavad tulla müüma ka järgmisele laadale.“

Eelmine artikkelAnija vallas oli traditsiooniline jüriööjooks
Järgmine artikkelSotsiaalministri sõnum Valkla Kodus: kogukonda tuleb kaasata