Kuusalu „Lauritsa lubadust“ plaanitakse mängida mitmel suvel

3024
ALEKSANDER SKOLIMOWSKI.

Lauritsa-lavastuse projekt läks Veljo Tormise Kultuuriseltsile maksma 35 000 eurot.

Möödunud nädalavahetusel kolmel õhtul Kuusalu kirikaias mängitud muusikalise suurvormi „Laurista lubadus“ tulud-kulud on nüüd kokku liidetud. Projektijuht ja MTÜ Veljo Tormise Kultuuriselts juhatuse liige Aleksander Skolimowski, kes esialgu pani projekti ka oma isiklikku raha, ütleb, et kõik arved saab makstud: „Nagu lubasin, et me leiame projekti jaoks selle raha, nii ka leidsime. Projekti eelarve oli suur, oleme tänulikud kõigile toetajatele ja annetajatele, et oleme kulude ja tuludega tasa.“
Kuusalu valla eelarvest eraldati „Laurista lubaduse“ jaoks 10 000 eurot, Eesti Kultuurkapital toetas 5000 euroga, suures osas aitasid kohalikud ettevõtted ja mõned kaugemalt firmad. Projektijuhi sõnul oli meeldiv üllatus, et piletitulu ületas prognoosi, saadi loodetust 1500 eurot rohkem. Eelmüügist osteti pileteid vähe, korraldajad muretsesid, kas publikut tuleb. Keskmiselt oli 500 vaatajat.
„Lauritsa lubaduse“ lavastus õnnestus, nii osalejad kui ka etendusi näinud inimesed on rahul. Aleksander Skolimowski kirjeldab, kuidas kogu eelmise nädala olid emotsioonid niiöelda laes, vahetati e-kirju, helistati omavahel.
„On tulnud palju telefonikõnesid tuttavatelt ja ka mittetuttavatelt, kes on hämmingus, et millega me oleme hakkama saanud. Olen uhke, et lavastustiim toetas üksteist ning tegi fantastilist tööd. Kõik tegutsesid vastavalt oma professionaalsusele ja ületasid ennast. Laval olid ikkagi ju isetegevuslased. Kevadel, 28. aprillil kõlas muusikakooli orkestri ja pasunakoori ühine sümfooniaorkester veel kohutavalt, aga reedel, 8. augustil, kui oli eelesietendus, mängis maailmatasemel. Eriline on ka see, et orkestris on koos kolm põlvkonda.“
Tormise-seltsi tellimusel jäädvustas Mardi Video OÜ nelja kaameraga laupäevase etenduse, proovifilmimine oli reede õhtul. Kogu filmimaterjal on antud kultuuriseltsile, Rasmus Merivoo ja Kristin Kalamees panevad sellest kokku DVD, mis tuleb peagi müüki. Esitlus toimub Kuusalu kinokohvikus.
Tauno Aintsi ja Urmas Lennuki „Laurista lubadus“ on viis aastat Veljo Tormise Kultuuriseltsi omand. Projektijuhi sõnul on juba tuntud huvi ühe laulu vastu, soovitakse selle esitlusõigust: „Kogu teos on geniaalselt üles ehitatud, iga laul on omaette muusikapala, võib eraldi esitada.“
Möödunud nädala Sirbis ilmus „Lauritsa lubaduse“ kohta Anne Prommiku kirjutis „Paganlikult paljulubav martüürium“, autor kiidab, et kohalikus mastaabis pole kahtlustki, tegu oli määratu õnnestumisega. Kuna Tauno Aintsi muusika ei ole ilmselgelt kirjutatud keskmiste võimetega isetegevuslastele, siis olid solistid – enamvähem kõik debütandid – oma osatäitmist väga tõsiselt võtnud.
„Eks kohalike jõududega väljatulemine ole iseenesest auasi – ja tuldigi ju auga välja,“ tunnustab autor. Lugu lõpeb ridadega: „Muide, kas teie teate, kust tulevad augustiööl langevad tähed? Laurentsius vaatab alla Kuusalu peale ja poetab rõõmupisaraid.“
Aleksander Skolimowski kinnitab nädal pärast etendusi, et kindlasti on plaanis mängida „Lauritsa lubadust“ sama trupiga veel: „Pidasin eelläbirääkimisi Jaan Manitskiga, et ehk võiks tuleval suvel teha etendused Viinistul. Ta arvas, et kõlab positiivselt. Ka siis tahaksime siduda need ajaliselt lauritsapäevaga. Kuna aga tuleval suvel saab Veljo Tormis augusti alguses 85aastaseks, on 7., 8., 9. augusti paiku tema sünnipäevaga seotud üritused. Lauritsa-etendused võiksid olla kas nädal varem või hiljem. Kindlasti tahame „Lauritsa lubadust“ esitada ka 2016. ja 2017. aastal.
„Lauritsa lubaduse“ trupp
Lavastaja Saima Kallionsivu, dirigent Ott Kask, tantsude autor ja lavastaja Karin Soosalu, kunstnik Kristin Kalamees, koori dirigent Taavi Esko, hääleseadja Leelo Talvik.
Peaosades Ero Esko, Riina Maidre, Triin Jõeleht, Lauri Esko, Rasmus Merivoo.
Kooris Janelle Jürikivi, Maire Kuuse, Elle Riives, Anneli Tarkmeel, Terje Vanahans, Tiia Andre, Niina Esko, Margit Lõhelaid, Hege-Lee Paiste, Aile Pilberg, Hanna-Piia Põldver, Annabel Kruusakivi, Triinu Parve, Ulvi Rand, Anne Viilma, Kaja Martinson, Kristiina Rebane, Meeli Sarapuu, Hilja Tugedam, Karl-Rainer Jänes, Kaarel Rüütsalu, Indrek Olesk, Aivo Sikka, Sander Laasik, Tõnis Laasik, Aleksander Skolimowski, Urmas Kirsman, Tomas Kumm, Meelis Paldre, Oliver Pütsep.
Tantsijad Aivar Hinn, Nele Järve, Alari Kaljurand, Ljudmilla Loss-Maiberg, Andrus Moks, Ulla Moks, Ave Parve, Kaupo Parve, Katrin Põldver, Jaak Põldver, Liis Veersalu.
Lapsed Elissa Kaarmann, Hanna-Liisa Kaarmann.
Orkestris Elena Borissov, Annemari Aaman, Jonna Kubu, Anne Jalakas, Diana Mäeväli, Lauri Pihlak, Kristin Parve, Lauri Metus, Markus Mäeväli, Marcus Mäeväli, Kaarel Mark, Hardi Möller, Jüri Takjas, Georg Raudla, Karl Henrich Diener, Samuel Jalakas, Cornelia Mägi, Jüri Rebane, Margus Freiberg, Richard Raudla, Reedik Raudla, Ako Randmaa, Pärtel Sarap, Madis Kaupmees, Katri Mangelsoo, Jaak Saarma, Kaido Rohtmets, Vambola Veddel, Külli Katri Esken, Ulrika Tambur, Liisa Hallika, Juliana Kuklin, Triinu Tomingas, Valeria Rjumina, Mari Ellen Aaman, Karl Erik Märtson, Tatjana Jõeleht, Laura Jõeleht, Elo Vagur, Kelli Latik, Karin Trei, Marii Prii, Adriana Tchupova, Hanna Jalakas, Paul Himma, Tiiu Kulm, Toomas Velmet, Maris Vallsalu, Marek Mere.

Eelmine artikkelTallinn-Loksa hiline liinibuss kell 22.40
Järgmine artikkelToidupakk toetab abivajajat