Kuusalu lasteaed Jussike tähistas 45. sünnipäeva

4943

„Meil on puudu lasteaiakohtadest, eeloleval sügisel soovivad lasteaeda tulla 180 last, vastu suudame võtta 48,“ ütles lasteaia direktor ASTRID MEISTER peokõnes.

Direktor Astrid Meister lausus juubelipeol, et Kuusalu lasteaia nimikangelasest Jussikesest on saanud nüüdseks 20aastane noormees – asutusele anti Silvi Väljali raamatu „Jussikese seitse sõpra“ peategelase nimi 1993. aasta mais. Sama aasta algusest sai lasteaia omanikuks Kuusalu vald.

Eelmine nädal möödus Kuusalu lasteaias 45. sünnipäeva tähe all. Lasteaia ametlikuks algus­ajaks loetakse 6. märtsi 1968, kui tööd alustas Kuusalu remonditehase lastepäevakodu. Õigel sünnipäeval, 6. märtsil peeti pidu koos laste, nende vanemate ja endiste töötajatega. Reedel, 8. märtsil olid külla kutsutud koostööpartnerid ja sponsorid-abilised.

Direktor märkis reedel sünnipäevapeo sõnavõtus, et lastehoiuga tegeleti Kuusalus ka varem, on andmeid, et tehase ametiühingu lastehoiurühm hakkas tööle 1962. aastal. Kui leitakse seda kinnitavad dokumendid, võib juhtuda, et järgmisel aastal tähistatakse lasteaia 52. sünnipäeva.

Esimene juhataja Ester Pärn kinnitas, et enne tegutses hoiurühm, ning meenutas, kuidas lasteaed tehase direktori Artur Kösteri ajal 45 aastat tagasi asutati. Ruumid olid Kuusalu alevikus ühes kortermajas ning Köstrimajas, kus praegu asuvad noortekeskus ja lastehoiu teenust osutav Lahe Koht. Et lapsed korterist ära tuua, ehitati tehase uue direktori Ülo Veeleiu eestvedamisel Köstrimajale laiendus.


Lasteaia juhatajad KÜLLIKE ENOK, ANU OJASTE ja ESTER PÄRN ning direktor ASTRID MEISTER.

Ester Pärn: „Lapsi sündis juurde, Kuusalu kolhoos ja tehas hakkasid siia, Kordejaanile, ehitama suurt lasteaeda. Valmis maja jäi millegipärast seisma, kolhoos ja tehas ei suutnud kokku leppida omandisuhetes. Kui meid sisse lubati, kolisime üle nädalavahetusega, kärudega vedasime asju ja saime ka auto. Tööle hakkasime nii, et pool palka maksis kasvatajatele kolhoos ja teise osa tehas.“

Ta jutustas, et ehituskvaliteet oli uuel majal kehv: „Suur tänu vallavanem Herko Suntsile, kelle eestvõtmisel maja 2005. aastal täielikult remonditi. Võib öelda, et lobudikust tehti loss.“

Tema järel juhataja ametisse asunud Küllike Enok jutustas, et 80ndate aastate teises pooles sai lasteaed majandussõitudeks kolhoosilt veoauto GAZ 51-A, mida kleenuke majandusjuhataja pidi iga kord vändaga käima lööma. Kuna paljud töötajad on lasteaias ametis veel tema ajast, lisas ta, et see näitab, Kuusalu lasteaias on turvaline töötada. Ja kui töötajatel on hea, siis on seda ka lastel.

Eelmine juhataja, lasteaias õpetaja ametis töötav Anu Ojaste kõneles Jussikese nime saamisest: „Et seintele tekkinud auke katta, joonistas meie kunstiandega töötaja Lehte Sits fuajeesse Jussikese ning mitmele poole lilli, linde, loomi. Lõpuks jõudsime mõtteni taotleda lasteaiale Jussikese nimi. Silvi Väljal andis nõusoleku, nime tuli kaitsta maavalitsuses.“

Sünnipäeval oli kohal ka kirjanik Silvi Väljal, kes kiitis lasteaia Liblika rühma koolieelikute esituses nähtud Jussikese näidendit – kui huvitavalt osati kujutada Jussikese pühapäevamaale minekul ettejuhtuvaid toimetusi. Ta tunnustas ka väikesi näitlejaid, kes esinesid julgelt ning hästi.

Näidendi lavastasid õpetajad Aive Pihla ja Janika Kuuse­oja, õpetada aitas õpetaja abi Eve Luite, laulud-tantsud õpetas muusikaõpetaja Anneli Rumm, peategelast Jussikest mängis 7aastane Mikk Kirsimaa.

Astrid Meister tõdes, et pikisilmi oodatakse Kiiu lasteaia ehitusplaanide teokssaamist: „132 last jääb sügisel Kuusalus lasteaiakohata. Laste arvud rühmades on suurendatud seadusega lubatud maksimaalse piirini, erivajadustega lapsed käivad tugiisikutega suurearvulistes tavarühmades.“

Ta lisas, et puudu on ka kaasaegsetest arvutitest, olemasolev arvutipark vananeb ja vajab väljavahetamist, nõuded koolieelse lasteasutuse õpetajale eeldavad pidevat võimalust arvutite kasutamiseks.

Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi teatas lasteaiaperet õnnitledes, et lasteaiakohtade puudus võib saada veidi rohkem kui aasta pärast leevendust, ning kuulutas välja Kiiu lasteaia ehituse algusaja – esmaspäev, 11. märts 2013.

Vallavanem andis koos abivallavanem Milli Kikkasega üle vallavalitsuse tänukirjad lasteaia töötajatele, kel selles majas staaži rohkem kui 10 aastat. Kokku oli tänukirju 27.

45 aastat Kuusalu lasteaias töötanud SIRJE ZIMMERMANN.
45 aastat Kuusalu lasteaias töötanud SIRJE ZIMMERMANN.

Kõige kauem, lasteaia asutamisajast peale on tööl olnud kokk Sirje Zimmermann – 45 aastat. Ta kõneles, et võrreldes lasteaia algusaegadega töötab nüüd nagu unistuste maal: „Ei oleks noorena osanud aimata, et saan kunagi teha süüa niisuguse ahjuga, mis piltlikult öeldes keedab, koob ja küpsetab. Kõige raskem oli siis, kui lasteaed paiknes kahes kohas ning pidin toidu kohale kandma. Kergemaks läks, kui lapsevanematest tehti nimekiri, kes käisid abis süüa viimas.“

Õpetaja abi Taimi Torm on lasteaias ametis olnud 37 aastat, õppealajuhataja Ülle Rekk 31, õpetaja Tiia Muru ja majandusjuhataja Merle Koppel 30 aastat. Pool personalist on lasteaiaga seotud 20 aastat ja kauem.

Kuusalu lasteaias on 9 rühma, lapsi kokku 198, töötajaid 43. Jussikese lasteaed on Kuusalu keskkooli järel valla asutustest suuruselt teisel kohal.

Eelmine artikkelVargus Raasiku kortermaja keldris
Järgmine artikkelIda-Harju omavalitsusjuhid peavad Eesti Päevalehe pakutud reformivarianti mõttetuks