Kuusalu koolis tulevad juunis oma olümpiamängud

3667

Kuusalu keskkoolis algas 1. veebruaril olümpiaharidusperiood, mille finaaliks kujunevad eripalgeliste võistlusaladega olümpiamängud 3.-4. juunil.

Alates 2004. aastast valib Eesti Olümpiaakadeemia kooliolümpiamängude projektikonkursi kaudu parimad, mida toetatakse rahaliselt. Olümpiamänge on akadeemia algatusel ja põhimõtete järgi korraldatud Eesti koolides 1998. aastast, tunnustuse ja sertifikaadi on saanud käes­olevaks ajaks 177 lasteasutust.

Reedel oli algklasside olümpiateemaline konverents. Esiplaanil KATRIIN RÜÜTSALU ja AKO RANDMAA 1. b klassist.
Reedel oli algklasside olümpiateemaline konverents. Esiplaanil KATRIIN RÜÜTSALU ja AKO RANDMAA 1. b klassist.

Tänavuseks on registreeritud kooliolümpiamänge 30 kohas üle Eesti, nende seas ka Waldorfkoolide ühised mängud, kus osaleb Aruküla waldorfkool, ning Viimsi Piilupesa lasteaia olümpiamängud.

Kuusalu keskkool esitas projekti esmakordselt, selle koostasid kooli olümpiaharidusperioodi peamised eestvedajad, kehalise kasvatuse õpetaja Ingrit Keerma ja spordikeskuse juhataja Kadri Idavain. Küsiti 10 000 krooni, lubati 4000. Selle raha eest valmistatakse medalid ja diplomid, mängude maskott ning ostetakse auhinnad.

„Kõik annetused ja toetused on lastevanematelt või kohalikelt ettevõtetelt teretulnud, kuna saime olümpiaakadeemialt masu tõttu loodetust väiksema rahastuse,” sõnasid peakorraldajad.

Koos olümpiaharidusperioodi avamisega oli koolis nädal aega Eesti Spordimuuseumi olümpia-teemaline rändnäitus. Kuulutati koolis välja olümpiamängude maskoti konkurss, kavandite esitamise tähtaeg on 23. veebruar.

Seejärel korraldatakse konkursid medalite ja diplomite kujundamiseks ning oma kooli olümpialaulu saamiseks.
Käimas on ka kõige sportlikuma õpetaja/koolitöötaja ja ausa mängu konkursid. Sportlikuma õpetaja tiitlile ei saa kandideerida kehalise kasvatuse õpetajad. Ausa mängu konkursile oodatakse ettepanekuid, kui märgatakse õpilas(t)e, võistkonna või õpetaja/treeneri põhimõttekindlat, väärikat ja reegleid austavat käitumist võistlustel.

Alanud on veel olümpiateemaliste muinasjuttude võistlus.

Keskkooli fuajees on üles pandud stend olümpiaharidusperioodi ja Vancouveri taliolümpiamängude kajastamiseks. Seda täiendatakse pidevalt. Stendil on ka ankeedid ettepanekute jaoks konkurssidele.

Oma olümpiakomitee ning eri riigid
Kooli olümpiamängudeks valisid klassid riigi, mida võistlustel esindavad – mängudel osaletakse selle riigi sümboolika ja lipuvärvidega. Algklasside eelistus olid pisiriigid – Botswana, Monaco, Gabon, Elevandiluu Rannik. Esindatud on Brasiilia, Itaalia, Hispaania, India, Kreeka, Jaapan, USA, Venemaa, Araabia Ühendemiraadid jt.

Vastavalt olümpiaakadeemia nõuetele peavad mängud algama avadefileega, kus heisatakse olümpiamängude lipp, süüdatakse tuli ning antakse vanne. Lõpetatakse samuti pidulikult. Ava- ja lõpupidu on plaanis läbi viia kooli staadionil. Vaatama oodatakse lapsevanemaid, pereliikmeid, kõiki teisi huvilisi.

Olümpiaharidusperioodi ja –mängude läbiviimiseks on moodustatud kooli olümpiakomitee, kuhu kuuluvad Ingrit Keerma, Kadri Idavain, direktor Vello Sats, õppealajuhataja Aili Kontus, huvijuht Saima Kallionsivu, õpetajad Merja Rumm, Margus Keerma, Margit Jäetma, Elle Ardel, Anu Uukkivi, Margit Vunk ning õpilased Kert Urb ja Ruslan Beketov.

Kadri Idavain: „Komitee on kokku pandud vabatahtlikkuse alusel, kutsusime kaasa lööma ja meie algatusega tuldi kaasa.”

Ühendatakse õppeainetega
Õpetajad nimetavad olümpiamängude idee koolitoojaks direktor Vello Satsi, kes rääkis, kuidas olid olümpiamängud Kunda keskkoolis, kui ta oli seal koolijuht. Ettevalmistusperiood kestis Kuusalu koolis paar aastat, Ingrit Keerma käis mullu olümpia­akadeemia koolitusel.

Vello Sats: „Kunda koolis olid aktiivne huvijuht ja alg­klasside õpetaja, kes algatasid kooliolümpiamängudel osalemise. Põhirõhk oli mängudel. Kuusalu koolis tuleb pikem ja põhjalikum olümpiaharidusperiood.
Olümpiatemaatikat käsitletakse eri õppeainete tundides ja traditsioonilistel konkurssidel. Võistlusalad tulevad olümpiamängudel sellised, et osaleda saavad kõik meie õpilased, mitte ainult parimad sportlased – kavas on läbi viia mitmesugused osavus-, täpsus-, kiirusvõistlused ja palju muud. Mul on hea meel, et pakutud idee on arenenud ja kasvanud, paljud õpetajad löövad kaasa.”

Õppealajuhataja Aili Kontus: „Õpetajaid on üles kutsutud, et võiks oma tundides käsitleda olümpiateemat. Inglise keele tundides räägiti olümpiavõitjatest, saksa keeles tegime võõrkeelte nädala raames olümpiateemalise viktoriini. Olümpiamängudest saab rääkida igas õppeaines.”

Kuusalu kooli traditsioonilised tantsupäev ja teatrikonkurss ühendatakse sel õppeaastal samuti olümpiateemaga. Tantsupäeval esitatakse valitud riigi tantse ning teatrikonkurss plaanitakse siduda samade riikidega.

Möödunud reedel oli Kuusalu kooli algklassidel traditsiooniline konverentsipäev. Seekordne oli pühendatud olümpiamängudele ja Eesti olümpiavõitjatele. Lapsed tutvustasid spordialasid ja läbi aegade Eestile olümpiamängudelt medaleid toonud sportlasi.

Eelmine artikkelAnija mõisas õnnistatakse vana trikoloor
Järgmine artikkelRaasiku valla veeprojektile ÜFist 19,7 miljonit krooni