Kuusalu valla traditsioonilise taidlejate talvepeo osalised sõnasid, et see on pidu omadelt omadele, sest kes ja kus mujal julgeks paarisajaliikmelise publiku ette tulla poolalasti või veidrates kostüümides.
Osalevaid kollektiive oli 14, igal rühmal tuli ette valmistada 2minutiline humoorikas sketš maali põhjal, mille valisid esinejatele välja korraldajad Kuusalu kergemuusikakoorist Hea Tuju Esmaspäev. Pidu aitas korraldada Veljo Tormise Kultuuriselts.
Etteaste ajal oli maal kuvatud ekraanile esinejate taga, esinemise lõpus oli soovitatud jääda seisma maalil kujutatud poosi. Saalikujundusena kasutasid Hea Tuju Esmaspäeva liikmed suuri ja tühje pildiraame, mis riputatud saali lakke ning seintele. Pidu algas kunstiteemalise karaokelauluga.
Peo lõpus kuulutasid õhtujuhid, kergemuusikakoori lauljad Riko Roos ja Leino Luik välja, kes peab korraldama järgmise aasta peo, teatepulk anti edasi tantsuklubile Rosa Verde, kes talvepidu varem teinud pole.
Hea Tuju Esmaspäeva koorivanem Heleri Paiste ütles, et paarikümne aasta pikkuse traditsiooniga talvepeol oli tekkinud olukord, et kõik ülejäänud kollektiivid olid pidu juba korraldanud, meeskoor isegi 4-5 korda.
2014. aastal asutatud, 50liikmeline Hea Tuju Esmaspäev sai peo organiseerimise ülesande möödunud aastal. Heleri Paiste lisas, et tegelikult teadsid ka Rosa Verde tantsijad, et järgmise peo korraldavad nemad, kuid põnevus säilis lõpuni: „On väga hea meel, et me ei pidanud valima parimat, sest kõik olid nii head, naerutasid rahvast pisarateni.”
Osalesid peaaegu kõik valla kollektiivid, pidulisi oli paarsada. Muusikat mängis ansambel Kahur ja Roos Raplamaalt.
Must ruut ja revolutsioon
Heleri Paiste rääkis, et maalide lavastamise idee tundus esialgu mitmele kollektiivile keeruline: „Mulle öeldi, et ülesanne on raske, ideid ei tule. Tundub aga, et väike ehmatus kulus ära, sest rühmad leidsid väga põnevaid lahendusi.”
Vihasoo segakoor ja näitering lavastasid maalid „Vägilased” ja „Tapetud Marat”, Leesi näitering „Avignoni naised”, Kuusalu vanaemade tantsurühm Tiiu sai „Elutantsu”, Rosa Verde lavastas „Karje”, Kuusalu meeskoor „Pühapäeva pärastlõuna Grande Jatte’i saarel”, Viisiveeretajad lavastasid maali
„Loomade kuningas seeneriigis”, rahvatantsurühmal Kabujalakesed oli „Voolav aeg”, Kuusalurahva Teatril „Must ruut”, Kuusalu pasunakooril „Põrgu”, Kuusalu naiskooril Kadri „Burlakid Volgal”, Kolga rahvatantsurühmal „Eine murul”, rahvatantsurühmal Viimikud „Hommik männimetsas”, Kolgaküla Laineritel „Vabadus viib rahva barrikaadidele” ja Kolga-Kuusalu kammerkooril „Linnuse rajamine”.
Rosa Verde tantsijad kommenteerisid pärast esinemist, et pidu meeldis neile väga ning tuleb hakata koguma mõtteid järgmiseks aastaks. Korraldamist on Rosa Verdel veel – mai lõpus tähistab rühm 10. sünnipäeva, selle tähistamiseks on plaanis teha Kuusalus feria ehk flamenkopidustus.
Taidlejate talvepeo staažikad osalejad naisrahvatantsurühmast Viimikud jutustasid, et tänavuse peo ülesanne ehk maali sisse minek andis esinejatele vaba voli fantaasia lendu lasta. Nad kiitsid, et ükski rühm ei võtnud esinemist liiga tõsiselt, kõik viskasid nalja. Nad tõid esile Kuusalurahva Teatri harrastusnäitlejad Enn Kirsmani ja Kaupo Parve, kes proovisid sketšis kindlaks määrata, kummas klaasis on suusataja uriiniproov, kummas õunamahl. Kuna maal, mida nad lavastama pidid, oli „Must ruut” ehk ainult must värv, võis teha pea kõike, mis pähe tuleb.
Tantsuhuvilised Viimikud aga kurtsid, et Kuusalu rahvamaja saal on nii suure peo jaoks liiga väike, polnud eriti ruumi tantsida ega laudade vahelt välja tulla.
Pasunakoori pillimängijad kiitsid pärast etteasteid Kolgaküla linetantsijaid, kes etendasid Prantsuse revolutsiooni aegset maali väga tõetruude kostüümidega.