Kuusalu valla fotokonkursi žürii- ja publikupreemia võitis MARTIN PIISPEA.
Kuusalu valla sünnipäev on 7. oktoobril, vald loodi 81 aastat tagasi, 1938. aastal. Tänavune sünnipäevapidu oli laupäeval, 5. oktoobril ning toimus taas Kolgaküla rahvamajas, nagu on viimastel aastatel saanud traditsiooniks.
Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi ütles pidupäevakõnes, et 81 aastat tagasi Kiiu ja Kodasoo valla liitmisel loodud Kuusalu vallas oli 2400 elanikku, valla territoorium oli praegusest 7 korda väiksem. Nüüdne Kuusalu vald on peaaegu sama suur, kui on olnud Kuusalu kihelkond. Samas on vald ühe või teise nime all eksisteerinud kauem – aastal 1866 sätestas keiser Aleksander II seadus valdade olemasolu, valdadele anti koolipidamise kohustus.
Vallavanem rääkis ka sellest, et aastal 1870 toimus Kuusalus suur laste laulupäev, mida rahastasid Kolga mõisnik Stenbock ja Kiiu mõisa rentnik von Tritthoff. Lapsi oli peol üle 400. Tänavu Eestis toimunud juubeli üldlaulu- ja tantsupeol oli Kuusalu vallast 375 osalejat, kõik kollektiivid pääsesid peole konkursiga.
„Haldusreformiga on Eesti 213 omavalitsusest jäänud alles 79. Kui varem oli Kuusalu vald Eesti suurimate seas, siis nüüd suuruselt keskmine – 35. kohal. Aristoteles ütleb, et inimese jaoks üks tähtis asi on õnn. Valla ülim eesmärk on töötada nii, et kui mõtlete oma vallale, olete pigem rahul. Kui on midagi, mis tekitab ärevust, andke teada. Teeme kõik selle nimel, et elu läheks Kuusalu vallas paremaks. Järgmise kahe aastaga on kavas investeerida valda veel 5 miljonit eurot – panustame kooli, teedesse, sadamasse,“ kõneles Urmas Kirtsi.
Ta märkis veel: „Seda ei tea, mis tuleb 50 aasta pärast, võib-olla on kõik siis juba elektrooniline, vallavanem on virtuaalne ja kogu Eestile üks.“
Aastapäevapeol korraldatud mälumängu võitis Kolgaküla võistkond, teist ja kolmandat kohta jagasid vallavalitsuse laudkond ning Kuusalu elaniku Kaja Hinni sünnipäevaseltskond.
Peol esinesid Kolgaküla Lainerid ja Loksa JJ-Street tantsurühm. Tantsuks mängis ansambel Tuulebant.
Fotokonkurss „Hetk, mida jagan teiega“
Seekordsele fotokonkursile, mille teema oli „Hetk, mida jagan teiega“ esitasid 43 autorit kokku 97 pilti. Fotod laaditi valla Facebooki lehele ja Google Drive keskkonda, neid esitleti anonüümselt. Kahe nädala jooksul said kõik soovijad pilte hinnata. Kõige enam laike ehk meeldimisi kogus foto ilvesega heinapallil – 239 meeldimist. Rahva lemmikfoto autori preemia on 100 eurot.
Konkursi žürii, kuhu kuulusid fotograafid Ülo Udumäe ja Assar Jõepera, kunstnik Krista Simson ning vallamajast Anu Kirsman ja Maris Torga, valis võitja ja eripreemia väärilised fotod.
Peapreemia 150 eurot pälvis foto kahest ilvesest. Kolgaküla peol selgus, et nii publiku lemmikpildi kui ka võidufoto autor on Martin Piispea Kasispealt.
Eripreemiad, igale 50 eurot, jagati viiele autorile. Need said Ille Aaviksaar foto „Kes vara tõuseb, palju näeb“ eest, Rasmus Kilkson fotoga „Soorinna külas“, Mark Meikas kilesse pakitud heinapallidest ja päikeseloojangust tehtud pildi eest, Ranno Reinomägi pildiga „Salmistu vaatetorn ja virmalised“ ning Jüri Voit fotoga „Jaaniussike“.
Võitjad kuulutas välja ja preemiad andis valla aastapäevapeol üle Kuusalu vallavolikogu esimees Margus Soom. Žürii hinnangul oli tänavuse konkursi tase väga tugev, valiku tegemine osutus keeruliseks.
MARTIN PIISPEA tegutseb loodusretkede juhina
Nii publiku- kui ka peapreemia saanud Martin Piispea jutustas Sõnumitoojale, et mõlemad võidupildid on üles võetud umbes aasta tagasi Loksa küla maadel: „Käin fotoaparaadiga looduses, otsin erilisi hetki. Ilvestega olen kohtunud korduvalt. Kui nad leiad ja nendega kontakti saad, mõistavad, et ohtu pole ning ei lähe kohe ära. Võidupildile jäädvustatud kohtumisel, kus on emailves koos tütrega, tegin kokku 600 pilti. Olin neist lõpuks umbes 5 meetri kaugusel. Rahvale meeldinud pilt, kus isane ilves on heinapallil, on osa seeriast, mis on jäädvustatud sellest, kuidas ilves püüdis kätte saada händkakku.“
Martin Piispea ütles, et on looduskäikudel kohtunud ka karu ja hundi ning paljude teiste loomadega: „Kui ilvest tahad kohata, tuleb oodata ja otsida keskmiselt 100 korral, karu kohtamiseks käia metsas 50 korda ja hundi nägemiseks 150. Karusid olen Kasispea ümbruses, ka kaugemal näinud palju. Karu läheb kohe minema, kui inimest märkab.“
Ta rääkis veel, et lõpetas tänavu Luua Metsanduskoolis retkejuhi eriala ning on teinud oma elus kannapöörde, kuigi õppinud ehitajaks, korraldab nüüd oma firmaga loodusretki, näitab linde ja loomi. Fotod on aidanud ettevõtmist reklaamida, huvilisi on tulnud juba ka Prantsusmaalt ja Belgiast.