PARANDATUD: Valimisliit Üks Kuusalu Vald sai 19 kohast 5 ja valimisliit Arenev Kuusalu Vald sai 2 kohta. 24. jaanuaril ilmunud Sõnumitooja paberlehes oli nimetatud valimisliitude kohtade arv läinud valesti.
Kuusalu valla võimuleping on sõlmitud – avatud juhtimise kokkuleppe allkirjastasid esmalt 15 volikoguliiget, käesoleval nädala alguses ühines veel üks volikoguliige.
Kuusalu vallavolikogu 17. jaanuari istungi päevakorras oli taas volikogu esimehe valimine, nagu oli eelmisel, 27. detsembri istungil, ent tookord kandidaate ei esitatud.
Seekord sai volikogu esimees valitud. Volikogu aseesimees Urmo Ristisaar valimisliidust Ühine Kodu esitas esimehe kandidaadiks samast valimisliidust Kalmer Märtsoni. Rohkem kandidaate ei pakutud. Salajase hääletamise tulemused: 15 poolthäält, 1 vastuhääl, 2 valimissedelit olid kehtetud. Kuusalu volikogu 19st rahvaesindajast osalesid istungil 18.
Kalmer Märtson on Kuusalu vallavolikogu esimehe ametit pidanud üle 10 aasta, 2,5 aastat töötas vallavanemana, viimase kahe valimisperioodi ajal oli vallavalitsuses. Ta on OÜ Hinnu Seafarm üks omanik ja juhataja, Kuusalu valla tänavusel tänupeol tunnustati Märtsonite peret aasta toetaja tiitliga – on toetanud Veljo Tormise Kultuuriseltsi mitmete suurürituste korraldamist.
Alates kohalike valimiste tulemuste selgumisest oktoobris on Kuusalu vallas peetud läbirääkimisi võimuliidu moodustamiseks, kuna ükski nimekiri häälteenamust ei saavutanud. Valimisliit Ühine Kodu sai 19st kohast 8, valimisliit Arenev Kuusalu Vald 5, valimisliit Üks Kuusalu Vald 2 kohta ja EKRE 2 kohta, Reformierakond ja Keskerakond mõlemad 1 koha.
Sõnumitooja küsis Kalmer Märtsonilt, kuidas hindab kolm kuud kestnud poliitilist olukorda vallas ning mis on volikogu lähima aja ülesanded.
Kalmer Märtson: „Kolm kuud on olnud otsimiste, arutelude ja vaidluste aeg, mille tulemusena on sündinud Kuusalu valla avatud juhtimise kokkulepe. Volikogu lähima aja ülesanne on esiteks saada tööle komisjonid, leppida kokku selle aasta investeeringutes ja võtta vastu 2018. aasta eelarve. Peame leidma lahendused Kuusalu keskkooli ruuminappusele.“
Avatud juhtimise leping
Valimisliidu Üks Kuusalu Vald volikoguliikmed koostasid aasta lõpus ja avalikustasid Kuusalu valla avatud juhtimise kokkuleppe projekti. Läbirääkimistel valimisliiduga Ühine Kodu seda osaliselt muudeti ja täiendati.
Kokkulepe sai viimased allkirjad enne volikogu istungit 17. jaanuaril. Leppe allkirjastasid 17 rahvaesindajat: valimisliidust Ühine Kodu volikoguliikme volitused peatanud Urmas Kirtsi ja Andres Paomees ning volikoguliikmed Kalmer Märtson, Urmo Ristisaar, Kaupo Parve, Andres Allmägi, Ilvard Eeriksoo, Mart Sestverk, Kristi Vetemaa ja Raul Valgiste, valimisliidust Üks Kuusalu Vald Marti Hääl, Kristo Palu, Andres Heinver, Ingeldrin Aug ja Emil Rutiku, valimisliidust Arenev Kuusalu Vald Madis Jõgi ja Avo Vest.
Neljapäeval, 18. jaanuaril avaldasid osapooled ühise pressiteate, mille leiab ka valla kodulehelt. Selles selgitatakse, et erinevalt varasemast praktikast, kus koalitsioonileping sisaldas kogu järgneva nelja aasta tegevussuundi, on avaliku juhtimise kokkuleppes loetletud lahendamist vajavad põhiteemad kuni aastani 2021. Igal aastal koostatakse tegevusteks ja vallaeelarvest nendeks eraldatavate summade kohta eraldi tegevuskava.
Kokkuleppe põhiteemad on kaasamine, valla kuvand, haridus, huviharidus, eakate hoolekanne, teede arengukava, valla üldplaneering, merendus, valla strateegiadokumendid, Kuusalu valla keskusena ja koostöö Loksa linnaga.
Juhtimise osas on kokku lepitud volikogu ja vallavalitsuse juhtivate ametikohtade täitmise põhimõtted. Vallavalitsuse koosseisu hakkab kuuluma kokkuleppe allkirjastanud iga viie voliniku kohta üks esindaja. Kokkuleppega liitunud volinikud kogunevad vähemalt kord kuus selle täitmisega seotud teemade arutamiseks.
Valimisliitude esindajate kommentaarid
Sõnumitooja küsis kokkuleppe allkirjastanud valimisliitude esinumbritelt, millest pidid läbirääkimiste käigus loobuma ja mis lisati leppesse nendelt valijatele antud lubadustest.
Vallavanem Urmas Kirtsi valimisliidust Ühine Kodu ütles, et kompromisse tuli teha: „Ühise Kodu programmis oli üle 50 punkti, koostööleppes on kirjas me põhilubadustest 6. Muud teemad tulevad tõenäoliselt arutelule nelja aasta sees. Üsna pikalt diskuteerimise valla juhtimise põhimõtete üle. Lepe pole suletud dokument ja arvan, nii kuidas on sellega oodatud liituma kõik volikoguliikmed, lisanduvad ka teemad, mis saavad osapoolte heakskiidu.“
Lepingus on punkt, et valla keskusena nähakse Kuusalu alevikku. Kas see tähendab, et plaan on hakata ehitama uut vallamaja?
Urmas Kirtsi selgitas: „Kuusalu alevik on valla keskus – see tähendab, et alevikule tule pöörata enam tähelepanu nii aleviku keskuse kujundamisel kui ka heakorras. Vallavalitsuse töökohaks jääb lähitulevikus Kiiu mõis, mis on remondiga kujundatud kvaliteetseks bürooks.“
Marti Hääl valimisliidus Üks Kuusalu Vald: „On hea meel, et meie algatatud lahendus edasiminekuks sai 15 voliniku toetuse. Järgmised paar kuud näitavad, kas koostöö toimib. Aluseks sai võetud meie valimisliidu koostatud projekt, kõige olulisem osa on juhtimispõhimõtted, nende suhtes meil alternatiivi pole. Me valimisliit pidi loobuma läbirääkimiste käigus apoliitilisest vallavanemast, praeguse koosseisuga vallavolikogu ei olnud valmis veel apoliitilist vallavalitsust moodustama.“
Ka tema kommenteeris Kuusalu kui vallakeskuse punkti kokkuleppes: „Selle üle vaidlesime konsultatsioonide käigus ja jätkame dispuuti. Meie seisukoht on, et vallal ei saa olla mitut keskust ja kõik vajalikud teenused peavad olema vallarahvale kättesaadavad selles keskuses. Seega pikas perspektiivis tuleb lahendada vallamaja vajaduse ja paiknemise küsimus.“
Madis Jõgi valimisliidust Üks Kuusalu Vald lausus, nende nimekirja suurim loobumine on, et valitsema hakatakse koos Ühise Koduga: „Meil ei olnud suuri nõudmisi, valimistele läksime, kuna ei olnud rahul seniste juhtimispõhimõtetega. Kaks kuud üritasime kõigi teiste poliitiliste jõududega kokkuleppele jõuda, aga ei õnnestunud. Avatud juhtimise kokkuleppe osas me läbirääkimistel ei osalenud, Üks Kuusalu Vald esindas ka meie liidu kaht häält, kokku seitset volinikku. Loodan, et Ühine Kodu hakkab päriselt tööle, see on meie valijate soov ja ootus.“
Toimetus küsis kokkuleppega möödunud nädalal mitte liitunud valimisnimekirjade esindajatelt, kas kavatsevad allakirjutanutega ühineda või jäävad opositsiooni.
Margus Soom vastas, et Reformierakond ühines valimisliitudega neljanda partnerina esmaspäeval, 22. jaanuaril, ta lisas esmaspäeva hommikul lepingule oma digiallkirja: „Avatud, laiapõhjaline, läbiarutatud ja demokraatlik otsuste tegemine on meie üks valimislubadusi. Meil on valimisliitudega Üks Kuusalu Vald ja Arenev Kuusalu Vald palju ühiseid väärtushinnanguid meeskonnatööks. Leppes on küll punkte, mis vajaksid paremini lahtikirjutamist, kuid üldpõhimõtted on õiged. Kurb, kui mõni nimekiri valib kaevikusõja, neli aastat arupärimistega, umbusaldamistega, vastuolemisega ei ole edasiviiv jõud. Koostööd saab teha nendega, kes seda soovivad.“
Sulev Valdmaa EKRE nimekirjast kommenteeris, et „ei“ leppega ühinemisele otsekohe ei ütle, aeg annab arutust, aga nende nimekirjal on piisavalt arukust jääda ka opositsiooni: „Lepe on kaunis tavatu, ei teagi, et Eestis mujal sellist praktiseeritaks. Lepingu eripära on, et sõlmiti tagantjärele, olude sunnil. Kirja on pandud see, mida valimiste eel on lubatud, määratud kindlaks valikud ja järjekord. Samas meie oleme andnud oma valijatele omad lubadused.“
Värner Lootsmann Keskerakonna nimekirjast Sõnumitoojale ei vastanud.