
Kuusalu kooli juurde ehitatud spordikeskus avati pidulikult 12. detsembril 2008, kümne aastaga on maja jäänud külastajatele kitsaks, vaja oleks laiendust.
Spordikeskus oma suure võimla, neljarealise ujumisbasseini ja lastebasseiniga ujulaga, saunade ning paari võimlemissaali ja teise korruse jooksugaleriiga on Kuusalu valla kõige külastatavam allasutus ning kujunenud paljude kohalike elanike sagedaseks kohtumispaigaks. Rahvast on majas tihti nii palju, et fuajees on raskusi üleriiete paigutamisega. Sageli tullakse kogu perega – lapsed lähevad oma trennidesse, emad-isad kasutavad aega enda treenimiseks või siirduvad ujulasse, palju on ka lapsevanemaid, kes ootavad fuajees, kuni lastegrupid lõpetavad.
Ujula külastajaid on tipphooajal arvestuslikult oktoobrist märtsini päevas keskmiselt 80-150, madalhooajal 20-70. Arvesse on võetud ka õpilased, kuna Kuusalu keskkooli, Kolga kooli ja Vihasoo lasteaia-algkooli õpilased käivad seal ujumistundides.
Treenereid on käesoleval hooajal spordikeskuses ligi 40. Treeningrühmi on oluliselt rohkem, kuna paljud treenerid töötavad mitme grupiga. Kuusalu spordikeskuses on Indrek Sei Ujumiskooli, tantsustuudiote JJ-Street ja Prodance filiaalid, tegutsevad mitmed spordiklubid, on aeroobika ja fitnesstreeningute grupid, tantsutunnid, laste- ja beebide võimlemine-ujutamine. Alates novembrist toimuvad balleti ehk klassikalise tantsu trennid lastele kahes vanusegrupis.
Hiljuti läbi viidud rahulolu-uuringu järgi hindavad külastajad spordikeskuse head teenindust, rahul ollakse hinnatasemega, probleemina on nimetatud ruumikitsikust ja seda, et sauna- ja pesuruumide väljanägemine on veidi väsinud. Kuusalu valla eelarvest kulub spordikeskuse ülalpidamiseks aastas 264 170 eurot, sellest 115 000 eurot teenib asutus ise piletitulust ja ruumide rendist.
Sünnipäevapidu
Laupäeval, 15. detsembril tähistas spordikeskus sünnipäeva. Spordikeskust alates avamisest juhatanud Kadri Idavain tänas abilisi, kauaaegsemaid treenereid ning staažikamaid töötajaid. Temaga sama kaua on majas töötanud administraatorid Kadri Kotkas ja Riina Paunel, koristaja Maie Kaskla, peaaegu 10 aastat on töötanud administraator Kärt Väärtnõu. Kokku on spordikeskuses praegu 12 ametikohta, töötjaid 13.
Treenereid-võistluste korraldajaid on palju: ujumistreenerid Maria Trei ja Marianne Seiman, saalihoki eestvedaja Pille Plakk, karateklubi IVL juht Priit Seli, tennisetreenerid Urmas Kotkas ja Juku-Kalle Adrat, jalgpalliklubi Kalev juht ja treener Sander Piibemann ning treener Sergo Treufeldt, kergejõustikutreenerid Ingrit Keerma ja Ilvard Eeriksoo, endine ujumistreener Ott Soon, pallimänguvõistluste eestvedajad Ago Katvel, Allan Laine, Marek Aun, ettevõtete turniiride korraldaja Kristjan Jääts, külade kümnevõistluse korraldajad Kuusalu Matkaseltsist ja paljud teised. Kadri Idavainu palvel mälestati leinaseisakuga kergejõustikutreenerit Margus Keermat, kelle jaoks oli spordikeskus otsekui teine kodu.
Spordikeskuse suurim sponsor on Kiiu Soon, kes on andnud tonnide kaupa tasuta liiva, ja SR Veod, kes on kogu selle liiva kohale vedanud. Hea sponsor on ka firma Promostar – sealt märgati, et maja õuesildid on kulunud ning tehti uued sildid.

Kadri Idavain kuulutas sünnipäevapeol välja ka spordikeskuse kuldkliendid, nende nimed ja kohalkäidud korrad sai välja selgitada ujula püsiklientide mitme korra piletite järgi. Kõige enam on kümne aasta jooksul ujumas käinud Andrus Pärnoja – kokku 1290 külastuskorda. Teisel kohal on Krista Mägi 950 ja kolmandal Tarmo Trei 840 korraga. Spordikeskuse juhataja märkis, et võib-olla on mõni külastanud nende maja ka rohkem, aga üksikpiletid pole nimelised, nende järgi ei saa arvet pidada.
Õnnitlejad tänasid spordikeskuse rahvast ja soovisid, et ruumikitsikuse probleemid leiaksid lahendust.
Kuusalu kooli direktor Vello Sats tunnustas, et Kuusalu vallavalitsus ja volikogu võtsid aastate eest vastu otsuse spordikeskus rajada. Maja kasutatakse palju ja vaja oleks laiendust, märkis ka tema.
Juubeli puhul on spordikeskuse teise korruse jooksugaleriisse seatud näitus 10 aasta jooksul olnud ettevõtmistest, Kadri Idavainu sõnul on seal tutvustatud umbes kümnendikku toimunust.
Ujumistreenerid MARIA TREI ja MARIANNE SEIMAN
Kõige suurem tõmbekoht spordikeskuses on ujula, kus Indrek Sei Ujumiskooli treeneritena töötavad Maria Trei ja Marianne Seiman. Nad juhendavad kokku paarisadat last, kellest enamik on valla koolide õpilased, algajate grupis ka koolieelikud.
Suurima töökoormusega on Maria Trei, kes lisaks kohustuslikele ujumistundidele, mida annab kehalise kasvatuse õpetajana, juhendab ujumise algõpetuse ja edasijõudnud laste ning täiskasvanud harrastajate treeningrühmi. Marianne Seiman töötab ujujatega, kes on huvitatud võistlusspordist.
Maria Trei elab Valklas, spordikeskuses on treener olnud 9 aastat. Ta käis kooliõpilasena ujumistrennides ja võistles. Et temast sai ujumistreener, tuli lapsevanemate algatusena – ujula hakkas Kuusalus tööle ja taheti õpetada oma lapsi ujuma. Tema ujumistrennidesse tuuakse lapsi ka Jõelähtme ja Anija vallast ning algõpetuse rühmal on ootenimekiri, kuna kõiki ei saa korraga vastu võtta.
Maria Trei: „On tahetud tuua õppima ka kolmeaastaseid, aga alustame koolieelikutest. Veekogu ääres olevaid väikeseid lapsi lapsevanem tavaliselt valvab. Mida vanemaks lapsed saavad, seda vähem valvatakse ja seda paremate oskustega peab olema laps ning vajadusel tulema vees toime enesepäästmisega. Ujumisoskus on kõige odavam elukindlustus.“
Ta toonitab, et oluline on selgeks saada vetelpääste osa – kui ohtlikust olukorrast ei suuda välja ujuda, tuleb osata vees hõljuda ja oodata abi kohejõudmist. Teine tähtis oskus on nautida vees olemist ja käia ujumas aktiivse liikumisviisina.
Marianne Seimani treeningrühmadesse liiguvad edasi need õpilased, kes on ujumise algtõed omandanud ja soovivad hakata tegelema sportliku treenimisega. Aasta-aastalt treeningkoormused suurenevad. Kõige tugevamasse ehk spordirühma kuuluvate laste paremik treenib viis korda nädalas ning on juba hakanud saavutama üle-eestilistel ujumisvõistlustel oma vanuseklassis kõrgeid kohti. Selle grupi 11aastane Emma Sofia Lootus, 12aastased Maarja Katherine Link ja Anni Mari Laupmaa ning 13aastane Laura Murel täitsid täiskasvanute Eesti meistrivõistluste aegnormatiivid ja osalevad järgmisel nädalavahetusel Eesti meistrivõistlustel ujumises.
Marianne Seiman oli võistlussportlane, 12 korral on tulnud Eesti meistriks ja ujunud rekordaegu. Ta on 20 aastat elanud Kuusalu vallas Andineemel. Kui spordikeskuse esimene ujumistreener Ott Soon läks mujale tööle, kutsuti teda treeneriks. Seda tööd on ta teinud viis aastat ja sõnab, et on iseõppija, tellis internetist kümmekond õpikut USAst ja Austraaliast ning on käinud kursustel.
„Kuusalu ujula on mõnusa fiilinguga, mulle meeldivad selle suured aknad. Treenida saab hästi. Stardipukid ja selilistardi sein võiksid olla libisemiskindlamad, kuid võrreldes teiste koolide juures olevate ujulatega on siin head trennitingimused,“ lausus ta.