Kuusalu vallale kuuluv osaühing Kuusalu Soojus on tänavu esimeste kuudega teatanud mitmest hinnatõusust ja ühest hinnalangusest. Aasta algusest on Kolga aleviku soojusenergia megavatt-tunni hind koos käibemaksuga 91,27 eurot, 2016. aastast kuni eelmise aasta lõpuni oli koos käibemaksuga 83,35 eurot. Hinnatõus on 9,5 protsenti.
Maikuust tõusevad joogivee ja kanalisatsiooniteenuse hinnad – joogivee kuupmeeter hakkab senise 1,90 euro asemel maksma 2,12 eurot, kanalisatsiooniteenuse kuupmeetri eest tuleb tasuda seni kehtinud 2,47 euro asemel 2,76 eurot. Need hinnad on koos käibemaksuga.
Konkurentsiamet on kooskõlastanud ka Kuusalu aleviku soojahinna muutuse, seda küll teistpidi, väiksemaks – senise koos käibemaksuga 86,78 euro asemel langeb alates 1. aprillist megavatt-tunni hind 79,26 euroni, hinnalangus on 8,7 protsenti.
Kuusalu Soojuse juht Kalle Küngas selgitab, et vee- ja kanalisatsiooniteenuse hindade tõus ning Kuusalu soojahinna langus on seotud ettevõtte laenumaksetega: „Kuusalus renoveerisime laenuraha toel katlamaja ja 1,5 kilomeetrit soojatorustikku. Katlamaja laen on nüüd tasutud ning soojahind selle laenumakse võrra madalam. Kolgas renoveerisime 2,5 kilomeetrit soojatorustikku ja soojasõlmed. Renoveerimiseks võetud laen lõpeb 2022. aastal.“
Kolga kaugkütte hinna kohta märgib Kuusalu Soojuse juht, et alates 1. jaanuarist kehtima hakanud hinnatõusu põhjus oli järsult kallinenud hakkepuit: „Kolgas kasutatavast soojusenergiast toodame 88 protsenti hakkepuiduga, 12 protsenti põlevkiviõliga.
Konkurentsiamet kinnitas uue hinna 12. detsembril 2018. Tänavu märtsis ja aprillis on hind konkurentsiameti kinnitatud piirhinnast odavam, kuna meil õnnestus osta odavamat hakkepuitu. Alates 1. maist tõuseb hind taas konkurentsiameti kinnitatud piirhinna tasemele. Kuusalus on hakkepuidu osakaal samuti 88 protsenti, õli asemel kasutame maagaasi. Hakkepuiduga on soojusenergiat toota ligi kaks korda odavam, kui teiste kütuseliikidega.“
Uued laenud Kuusalu ja külade biopuhastite ning kanalisatsiooni jaoks
Eelmisel aastal renoveeris Kuusalu Soojus Keskkonnainvesteeringute Keskuselt (KIK) saadud toetussummade abil ning 60 protsendilise omafinantseeringuna Kiiu tööstuspargi vee- ja kanalisatsioonisüsteemi ning suurendas Pärispea, Viinistu ja Salmistu külade joogiveetöötluse võimekust, rajas KIKi ja valla abiga Pudisoo külasse ühisveevärgi. Laenukoormus tõusis seoses mulluste investeeringutega 265 402 euro võrra.
Tänavu ja ka paaril järgneval aastal on Kuusalu Soojusel kavas investeeringud peamiselt kanalisatsioonisüsteemidesse. KIK annab Suurpea linnaku biopuhasti jaoks 200 000 eurot, Kuusalu vallaeelarvest lisatakse omaosaluseks 100 000 eurot.
Kõige kallim projekt on seotud Kuusalu biopuhastiga. Paigaldatakse reovee liiva ja tahkete osade püüdur, rajatakse kaasaegne purgimissõlm, uuendatakse mudatahendusseadmed. KIK annab selleks 489 624 eurot toetust, Kuusalu Soojusel tuleb omsaosalusena lisada tänavu 200 000 eurot, järgmisel kahel aastal kokku 240 000 eurot. Selleks võetakse samuti laenu.
KIK toetab Uuri küla biopuhasti ja kanalisatsioonitorustiku rekonstrueerimist 86 000 euroga, Vihasoo kanalisatsiooni rekonstrueerimist 163 000 euroga. Nendegi projektide puhul kaetakse omaosalus laenuraha abil – kokku 301 850 eurot lisalaenu.
Kalle Küngas nendib, et Kuusalu Soojuse laenukoormus kasvab prognoositavalt ka tuleval ja ületuleval aastal: „Kuna KIK toetab väiksemaid ja keskmise suurusega ettevõtteid vee- ja kanalisatsioonisüsteemide korrastamisel vaid 2019. aasta lõpuni, oleme koostanud taotlused veel Leesi joogiveepumpla ja torustiku, Valkla veetöötluse ja pumpla jaoks. Kas toetust antakse, selgub septembris. Loodan väga, et meid toetatakse, vastasel korral tuleb mõlema projekti kogusummad leida ettevõttel endal. Just seetõttu püüame külades vajalikud tööd lähiajal ära teha. Tõsi küll, me ettevõtte laenukoormus ületab siis 2 miljonit eurot, kuid ilma toetusteta kujuneksid tööd veelgi kulukamaks.“
Suurpea, Vihasoo ja Uuri projektide elluviija leidmiseks on välja kuulutatud ühishange, Kuusalu Soojuse juhi sõnul on tööd sarnased. KIKilt saadi selleks nõusolek.
Suurpea linnakus jookseb reovesi maasse, puhasti ei tööta. Vihasoos on biopuhasti renoveeritud, kuid torustik amortiseerunud, vihmavesi jõuab puhastisse koos liiva ja killustikuga, tekivad üleujutused. Uuris on biotiigid, puhastit pole, kuid nõue on, et tuleb rajada.
Valklas on torustik liiga väikese läbimõõduga, tuleb asendada suurema läbimõõduga torustikuga. Leesile on sealsete probleemide lahendamiseks kavas teha rahvamaja vastu uus puurkaev-pumpla koos veetöötlusseadmetega, lisaks ka vahetada torustik suurema läbimõõduga torude vastu. Maa-amet teatas märtsis oma otsusest anda Leesi uue puurkaev-pumpla jaoks maa valla omandisse.
Kalle Küngas: „Teenuste hinda tõstsime arvestusega, et ettevõte suudaks tasuda laenude eest. Hinnatõus on üle 11 protsendi. Samas, kui Kuusalu, Kolga ja Kiiu ÜVK-projektide lõpus, 2013. aastal tehti finantsmajanduslik analüüs, nähti ette igaks aastaks 4 protsenti hinnatõusu. Viimati tõstsime hindu 2016. aastal ja oleme saanud hakkama veidi väiksema hinnatõusuga kui finantsanalüüsis ennustatud kolme aasta 12 protsenti.“
Küsimusele, kas hinnatõusu mõjutavad ka ettevõtte suured üldkulud, vastab ta, et suhtarvuna on need kulud pigem vähenenud: „Kui 2009. aastal Kuusalu Soojusesse tööle tulin, oli töötajaid 12, müügikäive üle 565 000 euro ning kliente 377. Praegu on töötajaid 11, müügikäive üle 872 000 euro ning kliente 775. Pudisoo joogivee kliendid lisanduvad käesoleval aastal.“
Kuusalu Soojus on vee-ettevõtja peale kolme aleviku veel kokku 10 külas: Salmistu, Kaberla, Valkla, Pudisoo, Leesi, Uuri, Vihasoo, Pärispea, Viinistu ja Kuusalu külas. Paljudes külades on veevärkide haldamiseks loodud MTÜd, kas Kuusalu Soojus võiks edaspidi veel küla-MTÜdelt veevärke üle võtta? Kalle Küngas arvab, et ilmselt mõned lisanduvad, kui küladel on vajadus ja vallavalitsus nõustub.