
Laulupeo tule teekonna üks osa oli üldlaulupeo 150. aastapäevale pühendatud mälestusmärgi avamine Kuusalus.
Teisipäeva, 2. juuli hommik oli Kuusalus ajalooline – ööseks Kuusalu kirikusse puhkama jäetud laulupeotuli viidi käest kätte andes ja pika rongkäiguga läbi aleviku, tuld kandsid Kuusalu ja Rakvere ühendatud meeskoori lauljad koos Kuusalu keskkooli poistekoori noortega.
Tuli oli ligi tunni aleviku külje all, Tallinna-Narva maantee läheduses asuvas Laulupeo kuusikus, kus mäekünkal seisab nüüd suure kivi ja noodivõtmega mälestusmärk – Helikivi. Selle valmistamise ja paigaldamise peamine eestvedaja on Kuusalu meeskoori laulja, Näkiallika tööriistamuuseumi peremees Peeter Kivimäe. Ta eemaldas Helikivilt katte koos Kuusalu poistekoori laulja Jaagup Martin Paenurmega.

Kuusalu meeskoor on üldlaulupeost kaks aastat vanem, asutatud 1867. aastal. Kuusalu üheksaliikmeline meeskoor käis Tartus esimesel üldlaulupeol Harjumaalt ainsana. Laulupeo kuusik istutati Kuusalu meeskoori algatusel 50 aastat tagasi, kui esimesest üldlaulupeost möödus 100 aastat.
Tookordsetest istutajatest laulab Kuusalu meeskooris Ado Pärn, kes võttis Helikivi juures sõna ja meenutas kuusiku saamislugu: „Esialgu oli mõte istutada sada tamme, aga tekkis küsimus, kustkohast saada sada tammeistikut. Me meeskooris laulis siis ka Kuu-salu metsaülem, tema pakkus, et saab anda kuusetaimi. Leidsime, et see sobiks, Kuusalu kuusik kõlab hästi. Jutt läks lahti, istutamise päeval oli kohal palju alevikurahvast.
Leppisime kokku, et iga laulupeo järel istutavad ühe kuuse juurde need kollektiivid, kes peol käivad. Suur õhin läks aja jooksul üle, päris iga peo järel ei istutatud. Juurde istutasime siis, kui laulupeo tuli oli Kuusalus 20 aastat tagasi. Ka Tallinna Meestelaulu Seltsi koor on istutanud.“.
Helikivi avamisel lauldi paar laulu ja tehti ühispilte. Kivi lähedale istutati tamm.
Laulupeo tuli oli Ida-Harjus kokku poolteist päeva. Harjumaale anti üle esmaspäeva 1. juuli hommikul kell 10 Järvamaal Valgehobusemäel. Edasi liikus Anija valda Voosele, siis Alaverre, Kose valda Viskla külasse, Raasiku valda Perilasse ja Raasiku kiriku juurde, Kehrasse ja Anija mõisa, õhtuks Kuusalu valda Kõrveaiale ja lõpuks Kuusalu kirikusse. Üks tulekiir viidi hilisõhtul Salmistu sadamast merele ja lasti vette kohas, kuhu on puistatud maestro Veljo Tormise tuhk. Teisipäeval, 2. juulil suundus peotule teekond Kuusalust Kolga mõisa juurde, siis Kiiu mõisa ette ning lõpuks Valkla kivi juurde, Jõelähtme vallas Kaberneemes viidi tuli merele. Tulekiiri jagati mitmele poole, ka Aegviitu Anna Raudkatsi hauale, Loksale ning Uuri külasse tantsujuhi Maie Orava kodutallu.