Kuusalu keskkool võttis kasutusele mürafoori, mis annab märku, kui ruumis on müratase tõusnud liiga kõrgeks – inimest häirivaks või tervist ja heaolu kahjustavaks.
Mürafoor sarnaneb liiklust reguleeriva valgusfooriga, roheline tuli näitab normeeritud taset, kollane hoiatab müra intensiivsuse kasvust ja punane annab märku liiga valjust kõnelemisest ehk lärmist. Punase tulega hakkab tööle signaal, mis käsib lärmamise lõpetada.
Kuusalu kooli direktor Vello Sats rääkis, et esmalt pandi mürafoor kooli sööklasse, seal on söögivahetundidel müratase kõrge: „Kohe esimesel söögivahetunnil hakkas hoiatav signaal tööle ega lõppenud, pidime maha keerama. Punane tuli põles pidevalt, ka siis, kui söökla töötajad panid toidunõusid lauale, nihutasid toole. Meil on koolis ligi 600 õpilast, kolmel söögivahetunnil söövad korraga 200. Oleksime saanud foori tundlikkust madalamaks seada, aga see olnuks enese petmine. Mõistsime, et meie sööklas seda kasutada ei saa, sobib klassidesse.“
Kogu eelmise nädala oli mürafoor 2.c klassis. Klassiõpetaja Terje Sats rääkis: „Foor distsiplineerib, näha oli, et lapsed jälgisid ning võtsid vaiksemaks, kui hakkas põlema kollane või punane tuli. Grupitööde ajal kippus põlema punane tuli, juhtisin sellele tähelepanu ja lapsed suutsid vaiksemalt suhelda. Lapsed on harjunud üksteisest üle ja korraga rääkima.“
Käesoleval nädalal on mürafoor 1.a klassis, klassiõpetaja on Tiina Lõbu. Direktor kinnitas, et sundust ei ole, õpetajad ise otsustavad, kas soovivad klassi mürafoori. Tulekul on ka teine mürafoor, millele on lisatud mälu, et saaks tagantjärele vaadata, millal ja kui kõrgeks lärm tõusis.
Mürafoor osteti tänu MTÜ-le Ökokratt, mille juht on Kuusalu elanik Priit Adler, kes tutvustas Kuusalu koolis mürafoori esmalt 2009. aastal. Ökokratt viis siis Eesti koolides läbi projekti „Müra pole muusika“.