Kõnnu endise viinaköögi endale koduks ja ateljeeks ehitanud kunstnikud: „Teeme kõike koostöös teineteise, looduse ja majaga.”
Kuus aastat tagasi Tallinnast Kõndu elama kolinud Katrin Valdre ja Sven Saag on tänulikud juhusele, mis neid selle kohani tõi: „Hakkasime 2013. aasta veebruaris maale maja otsima. Internetis kinnisvarakuulutusi uurides jäi silma endine Kõnnu viinaköök. Mingi äratundmine oli meil juba maja pilte nähes, aga muidugi teadsime mõlemad, et enne lõplikku otsust peame kohal käima. Leppisime kokku, et ootame kevadeni ja tuleme vaatama. Juhtus nii, et juba mõne nädala pärast oli meil Kõnnu poole asja. Tahtsime Johansonide kontserdile minna. Tallinnasse pileteid ei saanud, küll aga Kuusallu. Leidsime, et kui me nagunii poolel teel maja juurde oleme, käime siis ikka kohe ära.”
Katrin Valdre kirjeldab, kuidas sattusid sinna tookord kõige paksema lumega: „Paksu valge vaiba alt ei saanud mitte millestki aru – milline on teekate või milline aed. Isegi tiigi asukohta ei suutnud tuvastada. Armusime majja siiski kohe mõlemad. Kui olime oma soovis kindlad, sujus kõik justkui iseenesest. Ma olen ikka uskunud, et kui midagi südamest soovida, läheb soov justkui võluväel täide.”
Kõndu kolisid nad 28. aprillil, alguses elasid naabrite juures. Kakskümmend aastat tühjalt seisnud vanas viinaköögis, milles hiljem on olnud meierei, postkontor ja korterid, olid vanad põrandad ära lõhutud, kogu hoone suuremaid ning väiksemaid kive täis.
„Need oli vaja kõik välja vedada. Katus tahtis parandamist, majas polnud elektrit ega kanalisatsiooni. Toimiv puurkaev, suur maatükk ja vana maja hea aura olid need, mis andsid kindluse just siia püsima jääda,” lausub majaperenaine.
Samal suvel olid Katrin Valdrel ja Sven Saagil välisnäitused Itaalias, Hollandis, Taanis. Ehitustööde kõrvalt jõudsid nad ka kõik kolm läbi viia ja oktoobris kolisid oma majja sisse.
„Esimesel talvel elasime ainult ühes toas,” räägib Sven Saag. „Viimasel ajal oleme vaadanud, et selles toas on maja kõige parem aura. Naerame omavahel, et võibolla peaks sinna tagasi kolima.”
Praegused elanikud on 178 aastat vana hoonet kohelnud endi sõnul alati suurima lugupidamisega. Kõike, mida saab, proovivad säilitada või uuskasutada. Kardinapuud on katuse konstruktsiooni detailidest, eestoa lambid ripuvad meierei-aegsete konksude küljes. Siseseinte krohvi on püütud võimalikult palju alles jätta ning vanadest telliskividest ladus abielupaar omale vaheseina, millest sai ühtlasi raamaturiiuli alus. Enamiku ehitustöödest on nad ise teinud. Pooleli on suure hoone teisel korrusel asuva ateljee soojustamine.
Sven Saag: „Talviti paneme praegu suusakostüümid selga, lähme ülakorrusele maalima. Seal on ainult paar kraadi sooja, piisavalt, et värvid ära ei külmuks. Tunni aja pärast tuleme uuesti ennast soojendama. Et ateljeed saab kasutada korralikult ainult soojal ajal, korraldame ka maalimise kursuseid just suviti. Talvel teeme graafikakursuseid alumisel korrusel, kus meil on põrandat küttev pliit, mis annab hästi sooja.”
Abielupaar tegi korda ka maja ümbritseva õueala. Olemas on viljapuud ja marjapõõsad, rajatud lillepeenraid. Tee ääres asuv tiik on kevadel suure veega vajadusel tuletõrje veevõtukoht, põuastel suvedel kuivab peaaegu põhjani.
Iga muutus hoones viiakse omanike sõnul läbi majaga nõu pidades ning seda tunnetades. Sisevaatluse ja tunnetamise kaudu loovad Katrin Valdre ja Sven Saag ka oma maale. Mõlemad räägivad, et ebatüüpiliste kunstnikena ei tee nad oma töödest eelnevalt visandeid, vaid alustavad lihtsalt maalimist ja ootavad, millal maal ise tekkima hakkab. Seejärel saab hakata tekkinut esile tooma.
„Koos loodud maalide puhul on meil veidi teine lähenemine,” täpsustab Katrin Valdre. „Siis oleme omavahel läbi arutanud, mida me umbkaudu luua soovime. Täpne kuju ja värvid jäävad paika panemata, iga maal sünnib pika tunnetusliku protsessi tulemusena.”
Sven Saag: „Inimesed on küsinud, kuidas saame kordamööda ühte ja sama teost maalida. Meie jaoks pole selles aga midagi erilist – me teeme üldse kõike koos!”
Maalimise ja graafika kursused
Ühiselt viiakse läbi ka intuitiivse maalimise kursuseid. Need toimuvad peamiselt kas abielupaari kodus või Kirna pargis, mis Sven Saagi sõnutsi on üks erilise väega paik.
„Tähtis on looduse sees maalida! Pole oluline, kas teema on ümbritsev keskkond või üldse loodus, aga selle keskel viibimine annab ise vajaliku väe. Juhendajatena on meie roll luua õpilastele sobiv keskkond ja tajuda, milliste inimestega on tegu. Julgustame katsetama ning iseendasse süüvima, leiame igaühele sobiva vahendi. Mõni vajab ainult pintsleid, teine spaatlit, kolmas hoopis puuklotsi,” ütleb ta.
Intuitiivse maalimise kursuseid korraldavad kunstnikud inimestele inspiratsiooni pakkumiseks. Osaleda võivad kõik soovijad olenemata vanusest või varasemast kogemusest.
Igaüks maalib oma sisetundest lähtuvalt. Soovitatav on eelregistreerimine, kuid leidub ka neid, kes pole jõudnud end eelnevalt kirja panna.
Järgmised intuitiivse maalimise kursused on 7. augustil Kirnas, 10. augustil Kõnnus ja 17. augustil Hara sadamas.
Eelmisel laupäeval, 27. juulil toimunud kursus viidi läbi Kõnnu Viinaköögi õuel. Kursusel teist korda osalenud Kersti Tunger kommenteerib: „Tööd alustades tuleks endast kohe laps välja lasta. Pole vaja karta, et midagi valesti läheb! Nagu Sven ütles, saad maali ju alati uuesti valgeks värvida ning otsast peale hakata. Maalides õpid märkama iga detaili teravama pilguga. Hiljem kandub see mujalegi üle ja see on väga huvitav kogemus!”
Marge Margot sattus Kõnnu Viinakööki esimest korda Avatud Talude päeval, kus ta lastega ühiselt viinaköögi majast pildi maalis. See kogemus tõi nad 11aastase tütrega ka kursusele.
„Ma pole 30 aastat maalinud,” ütleb ta. „Nüüd mõtlesin, et kui mitte praegu, siis millal veel. Siinne koht mõjub inspireerivalt. Juhendajate puhul näen, et kui inimesed on südamega asja juures, siis tulebki hea asi välja!”
Vihasoo kooli õpetaja Lüüri Korman räägib, et tema ja samas koolis õpetav Mari Sarv puutusid Kõnnu Viinaköögi erilise õhkkonnaga esmakordselt kokku samuti 2018. aasta Avatud Talude Päeval.
Lüüri Korman: „Meie lapsed kasutasid võimalust teha kunstnike juhendamisel oma esimesed akrüülmaalid. Tüdrukute vaimustus nakatas meidki ja järgmisel kursusel maalisime ka ise. Samas sündis mõte maalimist regulaarselt jätkata. Kogunes väike seltskond huvilisi, kellele talve jooksul lisandus veel inimesi ning alates möödunud aasta oktoobrikuust on Katrin ja Sven juhendanud meid Kõnnu Viinaköögi galeriis. Maalisime kord kuus nädalavahetustel. Talvel, kui galeriis oli külm, kohtusime Vihasoo koolimajas.”
Juunis oli Kõnnu Viinaköögis kursusel osalenute kevadnäitus, kuhu igaüks tõi oma parimad tööd.
Ta tunnustab, et Katrin Valdre ja Sven Saag on väga delikaatsed õpetajad: „Nad arvestavad inimese olemusega, lasevad leida endale omase lähenemisviisi ja suunavad protsessi nõnda, et lõpptulemus üllatab vahel ka maalijat ennast. Nende olemise ja õpetamise viis, avar maailmanägemine ja soe huumor annavad argipäevadeks hingele kosutust.”
Kõnnu viinaköök on ehitatud 1841. aastal
Maja on ehitatud Kolga mõisa juurde kuuluvale Kõnnu mõisale viinaköögiks. Sellisena tegutses 1918. aastani, viimane viinameister olla olnud Julius Samberg. 1925. aastal ehitati ümber meiereiks. 1960ndatel lõpetas meierei tegutsemise. Hoone pakkus edaspidi peavarju Kõnnu kooli õpetajatele ja kolhoosi töötajatele. Teisel korrusel asus postkontor. Maja jäi tühjaks ning hakkas lagunema 1993. aastal. Kunstnikepaar kolis majja 2013. aastal.