Üha rohkem inimesi teeb töölepinguga kellast-kellani töö asemel projektipõhist tööd. Sageli töötavad need inimesed töövõtu, – käsundus vms võlaõigusliku lepingu alusel.
Ravikindlustuse seadus annab õiguse saada ravikindlustus üle kolmekuulise võlaõigusliku lepingu alusel töö- või teenustasusid saavatele inimestele, kelle eest on kohustatud maksma iga kuu sotsiaalmaksu lepingu teine pool sotsiaalmaksuseaduse alusel vähemalt miinimum-kuumääralt arvutatuna.
Esmalt tuleb meelde jätta, et sõlmitava lepingu pikkus peab ravikindlustuse saamiseks olema üle 3 kuu. Siis tuleb tellijal (tööandjal) kindlasti töövõtja arvele võtta haigekassas seitsme päeva jooksul alates lepingu sõlmimisest. Kui vajalikud dokumendid esitatakse haigekassasse inimese kehtiva kindlustuse ajal, siis jätkub see katkemiseta.
Kellel ravikindlustus puudus enne võlaõigusliku lepingu sõlmimist, neil ei teki ravikindlustus neljateistkümnepäevase ooteajaga nagu töölepinguga töötajatel.
Ravikindlustus tekib haigekassasse arvele võtmiseks vajalike dokumentide esitamisest kolmekuulise ooteaja möödumisel. Kui töövõtjat haigekassas mingil põhjusel arvele ei võeta, siis ravikindlustust ei teki.
Teine väga oluline asi on kokkulepitav tasu. Võlaõigusliku lepinguga või juriidilise isiku juhtimis- ja kontrollorgani liikmena töötades tekib ravikindlustus vaid juhul, kui tellija maksab sotsiaalmaksu iga kuu ja vähemalt sotsiaalmaksu seaduse alusel kehtestatud kuumääralt arvutanuna. See tähendab, et igakuuline kokkulepitud tasu peab olema kuumääras või suurem. Hetkel kehtiv kuumäär on 278,02 eurot.
Kui inimene on võlaõigusliku lepingu sõlminud mitme ettevõttega (tellijaga), tuleb silmas pidada, et kas või üks neist maksaks sotsiaalmaksu vähemalt kuumääralt arvutanuna. Erinevate tellijate makstud sotsiaalmaksusid ei summeerita ja kui kõik tellijad maksavad vähem kui kuumäärast arvutanuna, siis ravikindlustust ikkagi õigust saada ei ole.
Ravikindlustus lõpeb kahe kuu möödumisel alates sellest kui töövõtja eest sotsiaalmaksu maksmise kohustus lõpeb. Võlaõiguslikke lepinguid on väga lihtne sõlmida ja vältimaks lühiajalise lepingu sõlmimist vaid vajaliku raviteenuse saamise ajaks on pikem ooteaeg vajalik.
Erinev on ka ajutise töövõimetuse hüvitise arvestamine.
Ravikindlustuse seaduse kohaselt võrdub võlaõigusliku lepinguga töövõtjana kindlustatud isiku kalendripäeva keskmine tulu töövõimetuslehel märgitud lepingust tulenevate töökohustuste täitmisest vabastuse alguspäeva kalendriaastale eelnenud kalendriaastal kindlustatud isiku eest või tema poolt makstud sotsiaalmaksu alusel arvutatud tulu ja arvu 365 jagatisega.
Töötajana kindlustatud isiku kalendripäeva keskmine tulu võrdub töövõimetuslehel märgitud töökohustuste täitmisest vabastuse alguspäeva kalendriaastale eelnenud kalendriaastal kindlustatud isikule arvestatud sotsiaalmaksu alusel arvutatud tulu ja arvu 365 jagatisega.
Täiendavatele ravikindlustusega seotud küsimustele saate vastuse haigekassa kodulehelt www.haigekassa.ee, harju@haigekassa.ee või infotelefonil 16363.