Kuidas hooldatakse Anija, Kuusalu ja Raasiku vallas suusaradu

1640

Arukülas ja Kolgakülas on valgustatud suusarajad.

Kolm nädalat tagasi sadas lumi maha, algas suusahooaeg. Toimetus uuris, millised suusarajad on me valdades ja kuidas neid hooldatakse. Suusaradade olukorra kohta saab operatiivset infot terviserajad.ee. Harjumaa radade loetelus on ka Aruküla, Kehra, Kolgaküla terviserajad ning Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskus.

Anija vald

Anija vallas on kaks suusarada, mida vallavalitsus hooldab koos Anija Lions-klubiga. Kehra suusarada on umbes 12 kilomeetri pikkune ning Alavere mõisapargi raja pikkus jääb 1-1,5 kilomeetri vahele. Kummalgi suusarajal spetsiaalset valgustust ei ole. Kehra raja staadioni osas on tänavavalgustus.

Radade ettevalmistavad hooldustööd ehk metsaradade puhastamine puudest jms teeb Anija Lions-klubi. Möödunud sügisel kasutati esmakordselt kännufreesi, tänu millele on raja aluspõhi sel aastal oluliselt kvaliteetsem. Talvel hooldab suusaradasid Margus Olesk.

Anija abivallavanema Urmo Sitsi sõnul on hooldussageduse osas kokku lepitud, et vähemalt kord nädalas sõidetakse rajad üle, kuid vajaduse korral tihedamini, näiteks kui tuiskab. Kui palju suusaradade hoolduseks raha kulub, selgub kevadel.

„Oleme hooldajaga väga rahul. Mõne aasta eest tellisime radade hooldamiseks lumehooldustraktorit Kõrvemaalt, kuid see oli kulukam. Praegune hooldaja kasutab ATV külge kinnitatavat isetehtud tehnikat, kvaliteet ei ole halvem kui traktoriga. Pigem on metsas väikese tehnikaga parem läbi pääseda.  Kogenud suusahuvilisena teab ta täpselt, kuna on vaja jälle metsa minna.,“ kiitis Urmo Sitsi.

Ta lisas, ehkki lumi tuli maha, suusatajaid radadel veel palju ei liigu: „Staadionil ja metsasihil sõita saab, ent uue suusaga ei tasu metsa minna.  Seal on lund vähe ja radasid pole sisse aetud.“

Kuusalu vald

Kuusalu vallas on 1,5kilomeetrine valgustatud suusarada Kolgakülas suusabaasi juures, seal saab sõita uisusammu. Samas on ka 2,5kilomeetrine rada. Peale nende on 1-, 3- ja 5kilomeetrised klassikarajad.

Radasid teevad ja hooldavad ühiskondlikel alustel spordiklubist Kolgaküla Rada selle juht ja suusatreener Helges Mändmets ning treener Aarne Idavain.

Helges Mändmets rääkis, et esimesel lumenädalal sõideti trennilastega jalgpalliväljaku juures väikesel ringil, kahel viimasel nädalavahetusel on aga rajad rahvast täis, keskmiselt paarsada inimest.

„Hooldamiseks kuluva kütuse ja rajavalgustuse eest aitab tasuda Kuusalu vald. Taotlesime eelmisel aastal vallaeelarvest toetust, anti märtsis 900 eurot, seda saame nüüd kasutada. Järgmise hooaja toetuseks taotleme jälle sama summat,“ sõnas ta.

Kolgakülas käiakse sõitmas mitmelt poolt, ka Tallinna lähedalt on harjutajaid, kes teevad klassikaradadel trenni Tartu maratoniks.

Helges Mändmets: „Meil on praegu ühed paremad loodusliku lumega klassikarajad.“

Suusatamine radadel on tasuta. Valgustatud raja kasutajatele on teadetetahvlil palve, et lülitagu elekter sisse ja lahkumisel ka välja, nii on kokkuhoidlikum.

Raasiku vald

Raasiku vallas on üks avalik suusarada – 1,8 kilomeetri pikkune rada Arukülas. Vallavalitsuse ehitus- ja keskkonnaosakonna juht Alari Kruusvall ütles, et võrreldes eelmise talvega on rada rohkem valgustatud: „Varem 500 meetrit teest valgustatud, nüüd ligi 800 meetrit.

Juurde on paigutatud 9 valgustusposti, mis valgustavad rada mõlemas suunas sõitjatele.Süsteem lülitub sisse hämaruse saabudes ning kustub kella 22 ajal.“

Teine uuendus on, et raja keskel kitsamas kohas on paigutatud vastassuunas sõitjad erinevatesse koridoridesse ehk sõiduradadele, et nad saaksid mugavalt üksteisest mööduda.

Ta lisas, et rajaga seotud kulutused tasub vald: „Raasiku vallas asutati MTÜ Raasiku Rajad, kuid nende tegevus on suunatud  pigem valla  teiste  tervise- ja matkaradade arendamisele.“

Rada hooldab Vello Teder OÜst Aave Transport.

Eelmine artikkelHC Kehra võitis käsipalli meistriliigas Viljandit
Järgmine artikkelRaasiku lasteaia juurdeehitus avati tänusõnade ja šampanjaga