Kuusalu näiteringi uue lastetüki laulude autori KÜLLI-KATRI ESKENI tuntuim lugu on Ice
Creami „Helista mulle mobiilile”.
Kümme kuud tagasi perega Kuusallu elama asunud Külli-Katri Esken on vabakutseline muusikaprodutsent ja helilooja. Kohalikule rahvale on ta nimi tuntumaks saanud tänu äiale Väino Eskenile, kes palus aidata Kuusalu näiteringi Latern ning kirjutada muinasjutulavastuse lauludele viisid. Sellest kasvas välja tihe koostöö. Iga nädal tuli käia rahvamajas näidendiproovides, mis algasid pooletunniste laulukoolitustega.
Lõpuks sõideti mitmel korral Tallinnasse Are Jaama stuudiosse, kus võeti laulud plaadile. Etenduste ajal on Külli-Katri Esken helipuldis, loeb käsikirja ja lülitab sisse enda kokkumiksitud helikujundust.
Ta tõdeb, et ehkki ei käi igapäevaselt tööl, on tänu lavastusele uues elukohas tegemist piisavalt, igav ei ole hakanud.
Mõne tuttavaga on ta arutanud võimalust asutada Kuusalus oma laulustuudio. Uueks õppeaastaks on juba palutud temalt 6aastase poja lasteaiarühma uue etenduse jaoks helikujundust.
Õppinud koorijuhiks
Külli-Katri Esken on üles kasvanud Keilas. Tema isa Koit Kirber oli Keila keskkooli muusikaõpetaja, seega on muusikaga tegelemine olnud iseenesestmõistetav päris pisikesest peale. Juba väikese tüdrukuna esines ta ansamblites, koorides, solistina. Keila muusikakoolis õppis klaverit.
„Kui lõpetasin koolis 8. klassi ja muusikakooli klaverieriala, suunasid õpetajad mind edasi õppima Tallinna muusikakeskkooli. Õppisin koorijuhtimist, muusikateooriat ja Rene Eespere juures kompositsiooni. Siis sain aru, kuhu olen sattunud, ja mõistsin, et peaksin palju paremini oskama klaverit mängida. Harjutasin kaheksa tundi päevas, et tõsta taset. Muusikakeskkooli ajal hakkasin kaasa tegema jazz-koosseisudes.”
Pärast muusikakeskkooli sai Külli-Katri Eskenist Tallinna konservatooriumis koorijuhtimise eriala tudeng.
Fakultatiivselt õppis ta Eino Tambergi käe all kompositsiooni.
„Urmas Lattikas soovitas, et vahetagu ma eriala ja õppigu heliloojaks. Kuid kompositsiooni erialale üle minnes oleks pidanud õpinguid alustama otsast peale. Jätsin pärast kolmandat kursust konservatooriumi pooleli. Sündisid lapsed ja nii ongi kõrgharidusdiplom saamata.”
9 aastat Kuldseid Linte
Konservatooriumi ajast sõbrunes ta Speli Kõuhknaga – ansambli Kuldsed Lindid laulja ja juhiga.
„Spelil tuli mõte, et tema ema laulis naisansamblis ja võiksime neid 60-70ndate aastate laule uuesti ette kanda. Valisime vanadest „Laulge kaasa” kogumikest plaadijagu laule, et vaatame, kuidas läheb. Võeti kenasti vastu ja tegime järgmise plaadi.”
Kuldsed Lindid tuli kokku aastal 1997, lõpetas esinemise 2006. Laulsid Külli-Katri Esken, Speli Kõuhkna, Kristiina Randoja ja Katrin Talmar – omavahel sõbrad või head tuttavad muusikakeskkooli-konservatooriumi päevilt. Ansambli riietus oli stiilne ehk ajastutruu, soengud samuti – kasutati parukaid.
„Küsitakse teinekord, et kas võiksime veel kokku tulla. Võib-olla kunagi alustame uuesti, aga praegu ei ole veel aeg küps. Lapsed ja pered nõudsid oma tähelepanu, sellepärast lõpetasime. Väsitav oli käia laste kõrvalt üle Eesti esinemas. Me ei jäänud kusagile ööseks, pärast kontserti sõitsime autoga tagasi – Lõuna-Eestist, Saaremaalt, Hiiumaalt. Sageli oli nädalavahetusel mitu esinemist.”
Külli-Katri Esken arranžeeris ansambli jaoks vanad laulud uude kuude, koos Are Jaamaga oli ta ka Kuldsete Lintide produtsent. Esialgu aitas mänedžerina Emil Rutiku, hiljem jäi mänedžeriks Speli Kõuhkna.
Produtsent on muusikamaailmas inimene, kes loob ise laulud, leiab esitajad ning muud abilised ja juhib protsessi kuni lugude helikandjale salvestamise ja müügini. Mänedžer vahendab esinemisi, korraldab kohale- ja tagasisõidu.
Ice Creami asutaja
Mõni aeg tagasi oli noorte seas väga popp tüdrukuteansambel Ice Cream. Selle asutamise ideele tuli Külli-Katri Esken, kui sattus kuulma Rootsi tüdrukutebändi ning mõtles, et miks ei võiks ka Eestis olla 10-13-aastaste tütarlaste ansambel.
Raul Talmar osales konkursside žüriides ja pakkus üheks lauljaks Pille-Riin Karro, kes omakorda kutsus seltsi oma klassiõe Helena Pruuli. Kolmas ansambliliige oli laulja Nancy tütar Anna-Liisa Rink. Külli-Katri Esken oli produtsent ja mänedžer. Hiljem ostis produtsendiõiguse firma Top Ten.
Külli-Katri Esken tõdeb, et ligi kolm aastat tegutsenud ansambli elu oli kiire ja esinemisterohke: „See võttis meid kõiki võhmale. Aastatel 2000 ja 2001 töötasin Ise Creamiga paralleelselt Kuldsete Lintidega. See oli päris pingeline aeg. Esinemisi oli Ice Creamiga palju, isegi neli kontserti päevas – sõitsin autoga, tüdrukud peal, Viljandist Põltsamaale, sealt Tallinna ja edasi Rakverre. Pärast esinemist andsid nad teinekord tund aega autogramme.”
Ice Creami kahe plaadi laulud, kokku 25, on Külli-Katri Eskeni kirjutatud ning ta on teinud ka enamasti nende sõnad. Inglisekeelsete laulude sõnade autor on Pille-Riini ema Kersti Karro.
Sõnad tuli kirjutada 11-13aastastele sobivad, noortepärased ja ka õpetlikud, mitte liiga ülepaisutatud tunnetega. „Olen täitsa cool”, „Süstal ja liim”, „Teen mis tahan” jne ning kuulsaim lugu „Helista mulle mobiilile” – need ja paljud teised laulud olid eeskätt mõeldud teismeliste sihtgrupile.
„Raske oli teha tööd sellises vanuses inimestega. Neile on väga oluline, mida arvatakse. Kui tuli uus plaat, hakati internetis kommenteerima ja seda oli tüdrukutel keeruline üle elada.”
Laule on Külli-Katri Esken kirjutanud ka Ly Lumistele. Aastaid on ta teinud koostööd Kärt Tomingaga, arranžeerinud laule. Ta on mänginud klahvpille mitmetes saateansamblites, musitseerinud ka kõrtsibändides. Esinemistest laevadel on loobunud laste pärast, neid on kokku neli – vanem poeg, kaksikud tütred ja noorem poeg.